RQ۱۷۰ ایرانی “بمب‌افکن” شد

        نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی پس از مهندسی معکوس و ساخت نمونه ایرانی پهپاد آرکیو۱۷۰ آمریکا، این پهپاد را از پهپاد شناسایی و جاسوسی، به پهپاد رزمی ارتقا داد.

پهپاد

 

در جریان بازدید روز گذشته رهبر معظم انقلاب از نمایشگاه دستاوردهای نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، از مدل مهندسی معکوس شده پهپاد آرکیو170 آمریکا رونمایی و چگونگی رمزگشایی از پهپاد اصلی آرکیو170، توسط کارشناس نیروی هوافضای سپاه تشریح شد.

توضیحات کامل کارشناس نیروی هوافضای سپاه را در ذیل بخوانید:

بعد از این نمایشگاه، تست پروازی پهپاد RQ170 انجام می‌شود. پرنده‌ای است که قادر به شناسایی و کار رزمی عمیق است. آنها در این پهپاد اختفای صوتی، اختفای بصری و اختفای رسانه‌ای را در حد بالایی رعایت کردند. در مرحله اول بعد از اینکه این پرنده تسخیر شد، ما اطلاعات زیادی از پرنده، اطلاعات داخل آن و رایانه‌هایی که داخلش دارد و اجزای آن، نداشتیم.

ولی یک‌سری حافظه‌ها و هاردهایی را که در دست بود و می‌شد شناسایی کرد دسترسی پیدا کردیم و سعی کردیم در مرحله اول این داده‌ها را بازیابی کنیم. شاید مشابه کاری که بعد از تسخیر لانه جاسوسی انجام شد و عزیزان سعی کردند آن اطلاعات را جوری بازیابی کنند ولی چند تفاوت اصلی اینجا ما داشتیم، ما حتی نمی‌دانستیم دنبال چه‌چیزی داریم می‌گردیم ولی آنجا فقط بحث به‌هم ریختگی اطلاعات بود. اما اینجا بازگشایی رمز بود و واقعاً فضل خدا شامل حال ما شد که توانستیم این مرحله را رد کنیم. دیتایی که استخراج کردیم شامل تصاویر و ویدیو بود که نمونه آن را مشاهده فرمودید و تصاویر فراطیفی هم وجود دارد.

رهبر انقلاب در اینجا از کارشناس سازمان می‌پرسند: آیا همه اطلاعات را درآوردید؟ که وی در پاسخ خطاب به رهبر انقلاب می‌گوید: این دو هارد اطلاعاتش کامل بیرون آمد و همه آن را می‌توانیم بفهمیم که چه‌چیزی دارد.

سردار حاجی‌زاده نیز در بخشی از این گزارش می‌گوید: بخشی‌هایی از این هارد مربوط به اطلاعات ذخیره شده بود و بخش‌هایی هم مربوط به مدیریت پروازی، مدیریت پروازی یعنی نحوه هدایت پرنده که پیچیدگی‌های خاصی دارد.

کارشناس نیروی هوافضای سپاه در ادامه توضیح می‌دهد که یک مجموعه سه‌کامپیوتره که هاردهای پردازش سه‌تایی با همدیگر بوده که به‌عنوان کامپیوتر پرواز آن استفاده می‌شد، در این پهپاد وجود داشت. کامپیوتر محموله ویژه و کامپیوتر ارتباطات ماهواره‌ای هم داشته که این کامپیوترها کاملاً “خاصی منظوره” بوده و صرفاً برای همین موضوع از آنها استفاده شده است.

سردار حاجی‌زاده در بخش دیگری از این گزارش می‌گوید: ما مسیر‌های پروازی این پهپاد را در 13 مأموریت در اختیار داریم که هم از افغانستان و هم از پاکستان اطلاعات برداشته است که این اطلاعات همگی داخل کامپیوتر بود.

کارشناس نیروی هوافضای سپاه هم در ادامه توضیح می‌دهد که تدبیر فرمانده نیرو این بود که مهندسی معکوس را هم روی این پهپاد انجام دهیم، لذا پرنده‌ای تعریف شد که RQ ایرانی است که برای رسیدن به آن با توجه به پیچیدگی‌های دینامیک پردازش، باید یک پرنده کوچک‌تر طراحی می‌کردیم که از آن ارزان‌تر و ساده‌تر باشد.

تست‌های زمینی RQ170 انجام شده و ان‌شاءالله بعد از نمایشگاه تست پروازی آن انجام می‌شود. نمونه یک به یک هم را که مأموریت آن به‌عهده ما است و پرنده‌ای است که قادر به شناسایی عمیق و کار رزمی عمیق است داریم. ما این پهپاد را به‌عنوان بمب‌افکن داریم و برای پرواز علیه ناوها به‌خاطر رادارگریزی گزینه مناسبی است، البته نمونه 15 درصد آن را نیز که قدری کوچک‌تر است، هفته قبل کار پروازش را انجام دادیم و موفق هم بود و ان‌شاءالله ظرف سال جاری هم نمونه 40 درصد و هم مدل یک به یک پرواز خواهد کرد.[ موضوع ] : دسته‌بندی نشده
[ برچسب ها ] : ,
ن : مدیر سایت
ت : سه شنبه, 13 می 2014
دیدگاه‌ها برای RQ۱۷۰ ایرانی “بمب‌افکن” شد بسته هستند
نظر شما در مورد اين پست چيست ؟

نظرات بسته شده است.

 
 
 

بیش از اینها ، آه ، آری
بیش از اینها میتوان خاموش ماند
 
میتوان ساعات طولانی
با نگاهی چون نگاه مردگان ، ثابت
خیره شد در دود یک سیگار
خیره شد در شکل یک فنجان
در گلی بیرنگ ، بر قالی
در خطی موهوم ، بر دیوار
میتوان با پنجه های خشک
براي ادامه كليك كنيد!

 
 

میتوان همچون عروسک های کوکی بود
با دو چشم شیشه ای دنیای خود را دید
میتوان در جعبه ای ماهوت
با تنی انباشته از کاه
سالها در لابلای تور و پولک خفت
میتوان با هر فشار هرزهء دستی
بی سبب فریاد کرد و گفت
" آه ، من بسیار خوشبختم "

 

قدرت گرفته از ورد پرس فارسي توسط نت سايت

براي وبلاگ 13 آبان روز جهانی مبارزه با استکبار