13 آبان روز جهانی مبارزه با استکبار http://aban13.netsit.ir چرا مرگ بر آمریکا؟ Thu, 03 Nov 2016 21:19:59 +0000 fa-IR hourly 1 http://wordpress.org/?v=4.1 ۱۳ آبان، نماد انزجار ملت ایران از آمریکای بدعهد http://aban13.netsit.ir/?p=244 http://aban13.netsit.ir/?p=244#comments Thu, 03 Nov 2016 10:02:31 +0000 http://aban13.netsit.ir/?p=244 سردار سلامی: آمریکایی‌ها بدانند به تعهداتشان عمل نکنند سانتریفیوژها را فعال و برجام را به موزه می‌فرستیم

خبرگزاری فارس: سردار سلامی: آمریکایی‌ها بدانند به تعهداتشان عمل نکنند سانتریفیوژها را فعال و برجام را به موزه می‌فرستیم

جانشین فرمانده کل سپاه گفت: آمریکا در حالی دم از حقوق بشر می‌زند که تمام دستگاه‌هایی که برای شکنجه است توسط این کشور ساخته می‌شود.

 – سردار حسین سلامی در سخنان خود در مراسم روز ملی مبارزه با استکبار (۱۳ آبان) گفت: آمریکا در حالی دم از حقوق بشر می‌زند که تمام دستگاه‌های شکنجه‌ای که به همه نقاط عالم صادر می‌شود توسط آمریکا ساخته می‌شود.

وی افزود سازمان سیا پرورش دهنده، ‌آموزش دهنده همه سرویس‌های شکنجه گر عالم از جمله ساواک در زمات طاغوت است.

جانشین فرمانده کل سپاه اظهار داشت: تا به امروز ۸ میلیون انسان در سطح جهان مستقیما در اثر مداخلات مستقیم نظامیان آمریکا کشته شدند. آمریکا دم از مبارزه با تروریسم می‌زند در حالی که همه گروه‌های تروریستی عالم از جمله تروریست‌های تکفیری که امروز آتش فرقه‌های خونین را در جهان اسلام برافروخته‌اند زادگاه تولد سیاسی آنها آمریکاست.

سلامی خاطرنشان کرد: آمریکا دم از صلح می‌زند اما سیستم‌های سلاح  او امروز توسط ارتش سعودی ملت یمن را شبانه زیر آوارها دفن می‌کند. آمریکا بیش از ۱۰۰ قطعنامه برای آزادی ملت‌ها برای توسعه کشورهای در حال توسعه برای محکوم کردن جنایات دیکتاتورها و برای محکوم کردن جنایات صهیونیستی را وتو کرده  و به آنها نه گفته است.

وی افزود: آمریکا که دم از خلع سلاح جهان از سلاح‌های کشتار جمعی می‌زند در ۶ و ۸ اوت ۱۹۴۵ دو شهر هیروشیما و ناکازاکی را در ژاپن در یک چشم بر هم زدن در آتش جهنم بمب‌های خود ذوب می‌کند.

جانشین فرمانده کل سپاه اظهار داشت: انقلاب اسلامی ایران به رهبری امام خمینی (ره) در اواخر قرن بیستم توانست بزرگترین شکست سیاسی و راهبردی را به بزرگترین قدرت نظامی و اقتصادی تاریخ بشر یعنی آمریکا تحمیل کند. انقلاب اسلامی ملت ایران نظم ناعادلانه ساخته آمریکا را با چالشی اساسی روبرو ساخت و توازن قوای ژئوپلتیکی جهانی را که آمریکا و شوروی ساخته بودند بر هم زد و یک قاعده و ادبیات سیاسی جدید را در جهان ایجاد کردند.

سلامی خاطرنشان کرد: تفکری که انقلاب اسلامی ایران به جهان اثبات کرده است این است که یک ملت می‌تواند در فضایی نابرابر از حیث قدرت نظامی و اقتصادی و سیاسی در مقابل یک قدرت بزرگ مسلط جهانی از ارزش‌های خود دفاع و آن قدرت را وادار به پذیرش شکست‌های تاریخی کند.

وی افزود: انقلاب اسلامی ایران برای برقراری عدالت بازگرداندن مسلمانان به هویت و شخصیت تاریخی خود زنده کردن روح آزادی و ‌آزادیخواهی و حق‌طلبی و استقلال‌طلبی در پیکر ایران و سازمان ملل مسلمان بود.

جانشین فرمانده کل سپاه اظهار داشت: آمریکا، نظام سلطه و متحدان آنها احساس کردند هندسه جدیدی از قدرت در جهان در حال شکل‌گیری است، یک ضلع و رکن جدید این قدرت ایران اسلامی بود که در پرتو هدایت‌های الهی، امام و پس از امام با بیرق‌داری جانباز بزرگ انقلاب اسلامی نایب بر حق امام زمان (عج)، رهبری خردمند، پارسا و شجاع، رهبر معظم انقلاب اسلامی است.

سلامی خاطرنشان کرد: آمریکا با پیدایش انقلاب اسلامی نقطه تقابل خود را از تمرکز روی شوروی سابق به تمرکز بر قلب و تحول در جهان اسلام یعنی نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران منتقل کرد و از همان روزهای ابتدای انقلاب یک رویارویی تاریخی، یک تقابل استراتژیک، یک نبرد وسیع و یک جنگ واقعی از سوی مسلمانان در مقابل توسعه‌طلبی‌های آمریکا شکل گرفت.

وی افزود: پس از تسخیر لانه جاسوسی تحریم‌های اقتصادی آمریکا و تحمیل جنگ هشت ساله جهانی علیه ملت ایران در حالی که همه روزنه‌های انتقال سلاح به کشورمان بسته بودند از جمله اقدامات آمریکا علیه ایران است که در جنگ تحمیلی دفاع جانانه ملت ایران ثابت کرد سرزمین‌های اسلامی میدان فتح و ظفر و میدان سلطه‌طلبی آمریکا و شرکای او هیچ قدرت بیگانه‌ای نیست.

جانشین فرمانده کل سپاه اظهار داشت: پس از پیروزی ایران در جنگ تحمیلی همه ایران را به عنوان یک حقیقت مسلم در تراز یک قدرت بزرگ منطقه‌ای و به تدریج در حال دستیابی به ارتفاعات بالای قدرت جهانی شناختند.

سلامی خاطرنشان کرد: کودتاهای نظامی و اقدامات تجزیه‌طلبانه در کشور از دیگر اقدامات آمریکا علیه ملت ایران است تا از این طریق بار دیگر به سرنوشت ملت ایران بازگشته و کمر ملت ایران را بشکند و در مقابل ملت ایران هم عرصه مبارزت خویش را توسعه داد و قدرت آن افزایش یافت. انقلاب اسلامی نفوذ کرد و جبهه وسیع‌تر شد.

وی افزود: آمریکا می‌خواست با تهاجم فرهنگی فضای ذهن و قلب جوانان ایرانی را تسخیر و چادر را از سر دختران و زنان ایرانی جدا و جوانان ما را از نماز و مسجد دور کند و می‌خواست که ملت ما به رهبر خود به نظام و انقلاب خود و ارزش‌ها و اسلام خود بی‌اعتقاد شود اما ملت ما اعم از جوانان و … در پرتو هدایت‌های رهبرشان توانستند این آرزوی دشمن را نیز تا گورستان دفن آرزوهایش بدرقه کنند.

جانشین فرمانده کل سپاه اظهار داشت:‌ دشمن پس از این اقدام به ایجاد فتنه داخلی روز آورد و می‌خواست با فتنه ۸۸ تعادل، ثبات و امنیت و اقتدار و عزت و کرامت و دستاوردهای به دست آمده یک انقلاب بزرگ را با فتنه داخلی تمام کند اما حرکت معجزه‌آسا و استثنایی ملت ایران در نهم دی ماه تیر خلاصی بر قلب و ذهن دشمن بود و بار دیگر دشمن با شکست صحنه سیاسی داخلی ملت ایران را ترک کرد.

سلامی خاطرنشان کرد: به رغم ترور دانشمندان هسته‌ای مان و تحریم‌های علمی علیه ما امروز جوانان این کشور توانسته‌اند ماهواره به فضا بفرستند و موشک‌های آنها قلب فضا را شکافت و این اقدام آنها موجب رعب و رعشه دشمن شد و از سوی دیگر جوانان این کشور ایران را هسته‌ای کردند و نیروگاه‌ها و پالایشگاه‌ها ساخته شد و پیشرفت‌هایی در عرصه پزشکی، نانو و بیو تکنولوژی حاصل شد.

وی افزود: حمایت‌های انقلاب از فلسطین و لبنان توانست برای اولین بار چهار پیروزی تاریخی را برای مسلمانان به همراه داشته باشد و چهار شکست را به رژیم صهیونیستی تحمیل کند.

جانشین فرمانده کل سپاه اظهار داشت: امروز جغرافیای انقلاب اسلامی تا شمال آفریقا پیش رفته است و این مناطق سرزمین‌هایی بود که پیش از این برای مقامات آمریکایی فرش قرمز پهن می‌کردند. انقلاب اسلامی ما تا شرق مدیترانه پیش رفته است و در آنجا سازه‌های بزرگی از قدرت و مقاومت در مقابل زیاده‌خواهی‌های رژیم صهیونیستی و آمریکا شکل گرفته است.

سلامی خاطرنشان کرد: همیشه دیگران هزینه می‌کردند آمریکا منفعت می‌برد اما چند سال است آمریکا در افغانستان، عراق و … مداخله می‌کند اما منافع آن را انقلاب اسلامی می‌‌برد و برای اولین بار آمریکا نمی‌تواند از شکست اسرائیل در ۴ جنگ جلوگیری کند.

وی افزود:  آمریکایی‌ها گرفتار ابهام در راهبردها و سیاست‌ها و استراتژی‌هایشان هستند و هیچ راهی برای خروج آبرومندانه از این بحران ندارند. غلبه میدانی با انقلاب اسلامی است. آمریکایی‌ها بر گروه‌های تکفیری به عنوان نیروهای میدانی خود تکیه کرده‌اند اما نمی‌توانند موازنه قدرت را در میدان به نفع خود تغییر دهند.

جانشین فرمانده کل سپاه اظهار داشت: رئیس جمهور شدن کاندیدای موردنظر حزب‌الله در لبنان به معنای تحمیل اراده انقلاب اسلامی بر آمریکاست زیرا رئیس جمهور منتخب مغضوب آمریکا و موردنظر حزب‌الله بود.

سلامی خاطرنشان کرد: ما امروز بیش از هر زمان دیگری صاحب قدرت و صاحب میدان نفوذ و کره تأثیر در جهان اسلام هستیم و آمریکا با بحران‌های بزرگی روبه‌روست، آمریکا دیگر قدرت اول جهان نیست. دیگر اراده سیاسی آمریکا نمی‌تواند تحولات سیاسی و نظامی را به ویژه در غرب آسیا و در جهان اسلام مدیریت کند.

وی افزود: آمریکا که پس از جنگ جهانی دوم ۴۰ درصد تولید ناخالص داخلی جهان را در اختیار داشت امروز با ۷۰ میلیون انسان زیر خط فقر مواجه است که از سیستم‌های تغذیه‌ای ملی خوراک شبانه خود را به دست می‌آورند.

جانشین فرمانده کل سپاه، بیان داشت: اینکه آمریکا دیگر نمی‌تواند مستقیماً علیه هیچ کشوری اقدامی نظامی انجام دهد دلیل عمده آن روانی، اقتصادی و سیاسی است. اینها نشان می‌دهد که دیگر چرخ‌های ماشین نظامی آمریکا فاقد سوخت برای به حرکت در آوردن آن است.

سلامی با اشاره به بحران‌های اجتماعی و اخلاقی در آمریکا، خاطرنشان کرد: بیش از ۴۰ درصد کودکان متولد شده در آمریکا از مادرانی متولد می‌شوند که هنوز ازدواج نکرده‌اند، خانواده‌های تک نفره در آمریکا در تمام جهان رکورد زده است و سیستم آموزش و پرورش در این کشور در حال فروپاشی است.

وی با بیان اینکه مبارزات ما با آمریکایی‌ها ادامه خواهد یافت، افزود: ما امروز دارای آن درجه‌ای از قدرت هستیم که قدرت دفاعی ما بر اساس جنگی طولانی و وسیع با قدرت‌های هم‌تراز آمریکا شکل گرفته است. بنابراین برای تعقیب آرمان‌هایمان در جهان اسلام و کشور ایران هیچ نقطه توقف و هیچ خط قرمزی را نمی‌شناسیم.

جانشین فرمانده کل سپاه، اظهار داشت: امروز امنیت ما و جهان اسلام به هم گره خورده است و اگر امروز ما در سوریه، لبنان، عراق و یمن برای پیروزی مسلمانان کمک نکنیم آنها مسلمانان را از یکدیگر مجزا می‌کنند و با هر واحد مجزا با تمرکز قوا یک فاجعه می‌آفرینند.

سلامی خاطرنشان کرد: ما باید از آوارگی ملت‌های مسلمان جلوگیری کنیم این هم به مفهوم دور کردن میدان تهدید از سرزمین ما است. و هم دور کردن میدان تهدید از سرزمین دیگر ملت‌های مسلمان است و ما امروز برای این کار مصمم هستیم.

وی افزود: تقابل رویارویی نیروی دریایی سپاه با تفنگداران نیروی دریایی آمریکا و درخشش نیروی دریایی سپاه در مقابل این تفنگداران در سال گذشته مشت نمونه خروار بود و مقیاس کوچکی بود برای نشان دادن تفوق راهبردی نظام ما علیه آمریکا و این جریان ادامه خواهد یافت.

جانشین فرمانده کل سپاه، اظهار داشت: آمریکایی‌ها می‌دانند انتخاب گزینه نظامی چیزی جز یک آرزوی باطل شده و چیزی جز یک هوس ناممکن دفن شده نیست و ما در این زمینه نگران نیستیم و در هر کجا می‌توانیم حوزه‌های منافع حیاتی دشمنان بزرگ را با هر درجه و شدتی از تهاجم تخریب کنیم.

سلامی خاطرنشان کرد: ما هر روز در حال افزایش قدرت خود هستیم که این واقعیت توقف‌ناپذیر است.

وی با اشاره به موضوع برجام، افزود: برجام امروز معیار و محکی در چگونگی نمایش شخصیت واقعی آمریکا در معاهدات بین‌المللی است، به آمریکایی‌ها تأکید می‌کنیم تعهدات خود را بی‌کم و کاست اجرا کنند. اینجا ایران سرزمین مردمانی است که اراده کرده‌اند در پرتو اسلام و انقلاب باشکوه‌شان به هیچ قدرت بیگانه‌ای باج ندهند.

جانشین فرمانده کل سپاه، اظهار داشت: ملت ایران ملتی است با فرهنگ و سربلند که به تعهدات خود پایبند است اما این تعهدات یک سویه‌ نیست، صبر ملت ایران هم بی‌انتها نیست.

سلامی خاطرنشان کرد: ما انتظار داریم مقامات آمریکایی عینک دوران جنگ سرد را کنار بگذارند و با عینکی جدید واقعیت‌های امروز ایران و جهان را نگاه کنند. آمریکایی‌ها در ۳۸ سال گذشته دیده‌اند که حرف و عمل ملت ایران یکی است و دیده‌اند که ملت ایران گاهی حتی اول عمل می‌کند بعد حرف می‌زند. این ملت، ملت عمل است، این آزموده را دیگر دوباره نیازمایند و عاقلانه فکر کنند.

وی افزود: ما حقوقمان را تا آخرین لحظه‌ها تعقیب می‌کنیم و دشمنانمان را تا هر نقطه‌ای از جهان برای احقاق حقوق مشروعمان تعقیب می‌کنیم، آمریکایی‌ها باید بدانند اگر به تعهداتشان در برجام عمل نکنند ما برجام را به موزه خواهیم فرستاد.

جانشین فرمانده کل سپاه، بیان داشت: آمریکایی‌ها این نکته را بدانند که اگر به تعهداتشان کامل عمل نکنند به نقطه اول باز خواهیم گشت، سانتریفیوژهای غیرفعال دوباره فعال خواهد شد اما این نقطه اول توقف در سطح توسعه فعالیت هسته‌ای ما قبل از برجام نخواهد بود و ما پیش خواهیم رفت.

سلامی خاطرنشان کرد: دولت جمهوری اسلامی ایران فقط در مقابل آمریکا و ۵+۱ در برجام متعهد نیست بلکه در مقابل ملت ایران هم متعهد است. تعهد او به ملت ایران تعهدی ذاتی، ماندگار، عمیق، مستحکم و ریشه‌دار است. او به ملت ایران تعهد داده است که اگر آمریکایی‌ها به تعهداتشان عمل نکنند برجام را از اعتبار ساقط خواهد کرد و دوباره جریان چرخه هسته‌ای به طور کامل در این کشور فعال خواهد شد.

وی افزود: از موشک و مهار قدرت بازدارندگی ایران هم به آمریکایی‌ها سفارش می‌کنیم سخنی نگویند، اراده ملت ایران به گونه‌ای است که هرگاه دشمنان بر نقطه‌ای متمرکز می‌شوند ما می‌فهمیم آن نقطه، نقطه واقعی و حقیقی قدرت ما است و باید آن را تقویت کرد.

جانشین فرمانده کل سپاه در پایان، گفت: ما مصمم هستیم تا احقاق حقوق حقه خود و تا از بین بردن ادبیات تهدید در ذهن و دل دشمنانمان مسیر جهاد را ترک نکنیم. ما هرگز میدان جهاد و دفاع از شرف و کرامت و عزت ملت بزرگ ایران و دیگر ملل مسلمان عالم را ترک نخواهیم کرد.

]]>
http://aban13.netsit.ir/?feed=rss2&p=244 0
بیانات رهبری در دیدار اقشار مختلف مردم روز ۱۱ مرداد ۱۳۹۵ http://aban13.netsit.ir/?p=249 http://aban13.netsit.ir/?p=249#comments Mon, 01 Aug 2016 20:14:51 +0000 http://aban13.netsit.ir/?p=249

بیانات رهبری در دیدار اقشار مختلف مردم روز ۱۱ مرداد ۱۳۹۵

بسم‌الله‌الرّحمن‌الرّحیم
الحمدلله ربّ العالمین و الصّلاة و السّلام علی سیّدنا و نبیّنا ابی‌القاسم المصطفی محمّد و علی آله الاطیبین الاطهرین المنتجبین سیّما بقیّة الله فی الارضین.

 تبدیل دانشگاه‌ها به باشگاه سیاسی سم مهلک برای حرکت علمی کشور است

 خیلی خوش‌آمدید برادران و خواهران عزیز که از استانهای مختلف کشور، از راه‌های دور زحمت کشیدید تشریف آوردید و امروز حسینیّه‌ی ما را با عطر نام شهیدان و یاد شهیدان و روحیه‌ی انقلابی معطّر کردید. از این برادران عزیزی که هم سرود خواندند، هم تلاوت دسته‌جمعی قرآن کردند تشکّر میکنم. البتّه در جلسه همهمه بود و تلاوت بسیار زیبای این برادران عزیز به گوش بعضی نرسید؛ از دستتان رفت لکن بنده با دقّت گوش کردم و استفاده کردم. آیات کریمه‌ی قرآن و کلمات قرآن، در هر جایی، در هر وقتی که تلاوت بشود و خوانده بشود، مایه‌ی روحانیّت و معنویّت و برکت است؛ بخصوص این آیاتی که این برادران عزیز انتخاب کرده بودند که آیات سوره‌ی احزاب بود و نشان‌دهنده‌ی خطّ روشن و مستقیم امّت اسلامی در هنگامه‌های دشوار، در چنبره‌های سخت زمانه و روشن‌کننده‌ی راه امّت است. معلوم میکند که اگر امّت اسلامی در هر برهه‌ای، در هر دوره‌ای دچار مشکلاتی شد -از قبیل همان مشکلاتی که در این آیات به آنها اشاره شده است- راه چیست. مِنَ المُؤمِنینَ رِجالٌ صَدَقوا ما عاهَدُوا اللهَ عَلَیه؛(۱) وقتی پیمان با خدا و معاهده‌ای که دلهای مؤمن با خدا بسته‌اند صادقانه باشد، همه‌ی کارها پیش خواهد رفت؛ همه‌ی مشکلات برطرف خواهد شد. البتّه زندگی موانع دارد، مشکلات دارد، هیچ جادّه‌ی آسفالته‌ای در مقابل هیچ ملّتی نیست؛ باید راه را با همّت خودشان، با کوشش خودشان هموار کنند، صاف کنند و به سمت اهداف خودشان حرکت کنند. ملّتهایی که به اوج معنویّت و مدنیّت و رفاه و سعادت رسیدند، این‌جوری حرکت کردند. این آیات به ما این چیزها را تعلیم میدهد.

 خب، ماه ذیقعده که در آستانه‌ی آن قرار داریم، اوّل ماه‌های حرام است. ماه حرام به معنای [ماه‌] احترام است؛ یعنی ماه‌هایی که از نظر پروردگار عالم «مِنهآ اَربَعَةٌ حُرُم».(۲) چهار ماه را خدای متعال محترم‌تر از ماه‌های دیگر قرار داده است؛ با یک محدوده‌های مشخّصی از احکام که این احترام در چه چیزی و در چه امری است. مسلمانها از این تعلیم الهی هم باید درس بگیرند. ماه حرام -که ماه محترم الهی است به تعبیر عارف بزرگ مرحوم حاج میرزاعلی آقای قاضی (رضوان‌الله‌تعالی‌علیه)- ماه‌هایی است که مسلمانها بایستی با توجّه بیشتر به خدای متعال و تعبّد بیشتر، خودشان را آماده‌ی ورود در میدانهای حسّاس و مهمّ زندگی کنند. آنچه امروز برای ملّت ایران -این ملّت بزرگ و سرافراز- مطرح است، همین است که در راه پرافتخاری که در پیش گرفته است با قدرت، با سرعت، با عزّت، با سربلندی پیش برود و حرکت کند.

 جلسه‌ی امروز ما یک جلسه‌ی ویژه‌ای است، یعنی گروه‌هایی از مردم عزیز ما از چهار گوشه‌ی کشور، از چند استان تشریف آورده‌اند و جمع شده‌اند؛ از جنوب شرق کشور تا شمال غرب کشور، اقوام مختلف، فارس، ترک، کُرد، بلوچ، در جمع امروز ما حضور دارند؛ این معنا دارد؛ معنایش این است که ایرانِ یکپارچه با اقوام مختلف و متعدّد، دارای یک هدفند؛ دارای یک مسیرند. بله، ممکن است زبانها مختلف باشد، مذاهب مختلف باشد امّا اهداف عالی این ملّت یکسان است؛ همه میخواهند ایران عزیز را به‌عنوان الگوی یک کشور اسلامی به دنیا معرّفی کنند. الگوی کشور اسلامی هم به معنای این نیست که در این کشور همه‌ی مردم فقط مشغول نماز و روزه و دعا و توسّلاتند؛ نه، اینها هست، اینها معنویّت است امّا در کنار این معنویّت، پیشرفت مادّی هست، رشد علمی هست، توسعه‌ی عدالت هست، کم شدن فاصله‌های طبقاتی هست، برداشته شدن نمونه‌ها و قلّه‌های اشرافی‌گری هست؛ خصوصیّت جامعه‌ی اسلامی اینها است. آن‌وقت در یک چنین جامعه‌ای، مردم خوشبختند، احساس امنیّت میکنند، احساس آرامش میکنند، به سمت اهداف عالیه‌ی خود پیش میروند، خدا را عبادت هم میکنند، پیشرفت دنیوی هم نصیب آنها میشود؛ ملّت ایران دنبال یک چنین جامعه‌ای است؛ همه این را میخواهند؛ شیعه و سنّی ندارد، کُرد و بلوچ و فارس و ترک ندارد، همه دنبال این هستند. خب، این میشود یک الگو؛ وقتی الگو شد، وقتی نمونه‌سازی شد، آن‌وقت ملّتهای دیگر مسلمان [هم‌] راه را پیدا میکنند.

 ما امروز مشکلمان این است؛ استکبار جهانی و استعمار، از یکی دو قرن پیش، مصلحت خود را در این دانست که بین ملّتهای مسلمان اختلاف بیندازد. مصلحت را در این دانست، چرا؟ چون در این صورت میتوانست ثروتهای اینها را غارت کند، اینها را از پیشرفتهایی که حقّ آنها بود باز بدارد؛ استثمار کند. قدرتهای جهانی به برکت علمی که پیدا کرده بودند و فنّاوری‌ای که پیدا کرده بودند و سلاحهایی که ساخته بودند، هدفشان را این قرار دادند و متأسّفانه تا حدود زیادی هم موفّق شدند. اینکه ما از اوّل انقلاب تا امروز دائم دستِ دوستی را به سمت ملّتهای مسلمان و به سمت دولتهای مسلمان دراز کردیم، دعوت کردیم به اتّحاد، به وحدت، به ایستادگی در مقابل توطئه‌های دشمن، به‌خاطر این است.

 وقتی‌که ملّت ایران توانست خود را به آن نقطه‌ای برساند که بتواند به‌عنوان یک ملّت مُسلمِ به معنای حقیقی کلمه خود را به دنیا نشان بدهد، این بزرگ‌ترین تبلیغ اسلام است؛ ملّتهای دیگر هم روانه‌ی همین طرف خواهند شد و تشکیل امّت بزرگ اسلامی که مایه‌ی عزّت و مایه‌ی ترویج اسلام در سراسر جهان است، اتّفاق خواهد افتاد؛ آن مدنیّت اسلامی که انتظارش را داریم که بتواند بر مدنیّت مادّی گمراه‌کننده و فاسد غربی غلبه پیدا کند، آن روز تحقّق پیدا خواهد کرد؛ مقدّمه‌اش اینجا است؛ مقدّمه‌اش این است که ما ملّت ایران بتوانیم به سمت الگو شدن پیش برویم. خب، همه باید همّت کنند؛ هم مسئولین باید همّت کنند، هم آحاد مردم باید همّت کنند. این قضیّه هم قضیّه‌ی یک‌سال و دوسال نیست، قضیّه‌ی بلندمدّت است؛ زمان میبرد؛ کمااینکه در تمدّن اسلامی [اگر] شما نگاه کنید، می‌بینید اوج تمدّن اسلامی در قرنهای چهارم و پنجم است که از لحاظ علمی سرآمد است و بزرگان علما، محقّقین، فلاسفه، دانشمندان مادّی در دنیای اسلام به وجود آمدند که دنیا را توانستند پیش ببرند که بسیاری از این پیشرفتهای امروزِ غربی‌ها مرهون آن حرکت است. خب، امروز البتّه سرعت ما بیشتر خواهد بود، ما سریع‌تر ان‌شاءالله به آن نتیجه خواهیم رسید، لکن بالاخره زمان‌بَر است.

 ما در این ۳۷، ۳۸ سالی که از اوّل انقلاب گذشته است، خوب پیش رفتیم. واقعاً اگر کسی با چشم انصاف نگاه کند، ایرانِ وابسته‌ی عقب‌افتاده‌ی گمنامِ ذلیل زیر دست و پای آمریکا و انگلیس، امروز جوری شده است که آمریکا و انگلیس و بقیّه می‌آیند صف میبندند برای اینکه امکانات موجود جمهوری اسلامی در منطقه را بلکه بتوانند بنحوی مصادره کنند، و نمیتوانند؛ یعنی این‌جور گسترش پیدا کرده است عزّت اسلامی و عزّت نظام اسلامی و ایران اسلامی که آنهایی که با چشم تحقیر نگاه میکردند به ملّتها و ازجمله به ملّت ایران -مثل دوران طاغوت- امروز مجبورند مثل یک هماورد قدرتمند با او مواجه بشوند. این پیشرفت عمومی ملّت است. در علم پیشرفت کردیم، در سیاست پیشرفت کردیم، در مسائل گوناگون مورد نظر اسلام پیشرفت کردیم. از لحاظ عدالت اجتماعی هم امروز با گذشته، زمین تا آسمان فرق کرده است؛ البتّه تا آن عدالت اسلامی خیلی فاصله داریم، تا عدالت مطلوب خیلی فاصله داریم. امروز متأسّفانه همچنان نشانه‌های اشرافی‌گری و تجمّلات و بعضی از انحرافات گوناگون در جامعه‌ی ما کم نیست امّا وقتی نسبت به قبل از انقلاب ملاحظه بکنیم -حالا شما جوانها که قبل از انقلاب را ندیدید؛ ما و آنهایی که دیدیم قبل از انقلاب را- پیشرفت ملّت ایران و کشور اسلامی نسبت به آن‌وقت، پیشرفت بسیار برجسته‌ای است.

 خب، حالا [اگر] ما بخواهیم به آن نقطه‌ی الگو برسیم، راه چیست؟ آنچه بنده در دو کلمه میخواهم عرض بکنم این است که راه، تکیه‌ی بر مقدورات و امکانات داخلی و ظرفیّتهای خود این ملّت است. ما خیلی ظرفیّت داریم. این ملّت ظرفیّتهای استفاده نشده زیاد دارد؛ اینکه ما در سیاستهای برنامه، رشد هشت درصدی را در نظر گرفتیم و گفتیم باید کشور در طول برنامه به رشد هشت درصدی برسد، به‌خاطر ظرفیّتهای بی‌شماری است که در داخل وجود دارد. اوّل [برنامه‌] بعضی میگفتند رشد هشت درصدی در زمینه‌ی مسائل اقتصادی ممکن نیست؛ بعد خود مسئولین آمدند به ما گفتند نخیر، همین که شما نوشتید درست است؛ رشد هشت درصدی امکان‌پذیر است؛ منتها خب کار لازم دارد، سیاست درست لازم دارد، راهبرد صحیح برنامه‌ریزی‌شده لازم دارد؛ با تنبلی و بیکارگی و اعتماد به دیگران نمیشود؛ باید با برنامه‌ریزی پیش رفت. این به‌خاطر ظرفیّت کشور است؛ ظرفیّت کشور خیلی بالا است. از جمعیّت حدود هشتاد میلیونیِ ما، بیش از سی درصدِ این جمعیّت عمرشان بین ۲۰ سال تا ۳۵ سال است؛ یعنی در عنفوان جوانی [هستند]؛ جوانی مظهر تحرّک است، مظهر نشاط است. ما این‌همه جوان در کشور داریم؛ در بین این جوانها، میلیون‌ها نفر تحصیل‌کرده و باسواد و متخصّص و دارای ابتکار وجود دارند. امکانات زیرساختی ما در طول این ۳۷ سال امکانات بسیار فراوانی است؛ ما در زمینه‌های مختلف، زیرساخت‌های فوق‌العاده مؤثّر و کارآمدی را در کشور به وجود آورده‌ایم -ما که عرض میکنم یعنی مسئولین کشور به وجود آوردند؛ بنده که کاره‌ای نیستم- همه‌چیز آماده است برای حرکت کردن، پیشرفت کردن.

 خب، این پیشرفت هم بحمدالله انجام گرفته. شما مقایسه کنید سی سالِ بعد از انقلاب اسلامی را با سی سال بعضی از کشورهایی که نمیخواهم اسم بیاورم؛ سی سال در زیر نفوذ آمریکا زندگی کردند، حتّی از آمریکا پول نقد هم گرفتند یعنی سالانه فلان مقدار -چند صد میلیون یا چند میلیارد دلار- از آمریکا پول هم میگرفتند؛ نتیجه چه شد؟ بعد از سی سال آمار دادند، معلوم شد که در شهر پایتختشان دو میلیون آدم بی‌خانمانِ قبرستان‌نشین وجود دارد. نتیجه‌ی نفوذ آمریکا بر یک کشور و تسلّط آمریکا بر یک کشور، این است. خب، بنابراین آنچه مهم است، تکیه‌ی به ظرفیّت داخلی است.

 گاهی دشمنان موانعی ایجاد میکنند. بله، عاقلانه است که انسان برود با تدبیر، این موانع را برطرف کند، امّا به دشمن اطمینان نمیشود کرد؛ یک نمونه‌اش همین مذاکرات هسته‌ای و برجام است که امروز مسئولین دستگاه دیپلماسی خود ما و همان کسانی که در این مذاکرات از اوّل تا آخر حضور داشتند، همینها دارند میگویند آمریکا نقض عهد کرده است، آمریکا زیر ظاهر آرام و زبان چرب و نرم مسئولانش و وزیر خارجه‌اش و دیگران، از پشت دارد تخریب میکند، مانع ارتباطات اقتصادی کشور با کشورهای دیگر دنیا است؛ این را مسئولین خود برجام دارند میگویند. این حرفی است که بنده البتّه از یک سال پیش و یک‌سال‌ونیم پیش، مرتّب تکرار کردم که به آمریکایی‌ها نمیشود اعتماد کرد -بعضی‌ها سختشان بود قبول کنند- امّا امروز خود مسئولین ما [میگویند]. همین هفته‌ی گذشته، مسئولین محترم مذاکره[کننده‌ی‌] ما با طرفهایشان در اروپا جلسه داشتند؛ همین حرفها را مسئولین ما به آنها گفتند و آنها جواب نداشتند؛ گفتند شما این نقض عهد را کردید، این تخلّف را کردید، این کاری را که باید انجام میدادید انجام ندادید، از پشت سر این‌جور تخریب کردید، آنها هم جوابی نداشتند بدهند؛ شش ماه هم از امضای برجام میگذرد، هیچ تأثیر محسوس و ملموسی هم در وضع معیشت مردم به وجود نیامده است؛ [درحالی‌که] خب، برجام اصلاً برای برداشتن تحریمها بود؛ برای اینکه تحریمهای ظالمانه برداشته بشود. مگر غیر از این است؟ خب برداشته نشده؛ حالا میگویند بتدریج، یواش یواش دارد درست میشود! مگر بحث سرِ یواش یواش بود؟ آن روز مسئولین، هم به ما میگفتند، هم به مردم میگفتند که در این مذاکرات، قرار بر این است که وقتی ایران تعهّدات خود را انجام میدهد، یکباره همه‌ی تحریمها برداشته بشود؛ یعنی این مانعی که آمریکا سر راه ملّت ایران ظالمانه و خباثت‌آمیز به وجود آورده بود، برداشته بشود؛ خب حالا شش ماه از این موعد گذشته است، برداشته نشده؛ شش ماه برای یک مملکت هشتاد میلیونی زمان کمی است؟ در این شش ماه دولت محترم کم میتوانست کار بکند اگر چنانچه این خباثت آمریکایی‌ها نبود؟ این برجام شد برای ما یک نمونه، یک تجربه. بنده سال گذشته در سخنرانی عمومی -یا سال گذشته بود یا یک‌سال‌ونیم پیش بود؛ درست یادم نیست تاریخش-(۳) گفتم برجام و این مذاکرات هسته‌ای، برای ما یک نمونه خواهد بود؛ ببینیم آمریکایی‌ها چه‌کار میکنند؛ اینها که حالا با زبان چرب و نرم می‌آیند، گاهی نامه مینویسند، اظهار ارادت میکنند، اظهار همراهی میکنند، در جلسات مشورتی و مذاکرات که می‌نشینند، با زبان چرب و نرم با مسئولین ایرانی صحبت میکنند، خیلی خب ببینیم در عمل چه‌کار میکنند. حالا معلوم شد در عمل چه‌کار میکنند! در ظاهر وعده میدهند، با زبان چرب و نرم حرف میزنند امّا در عمل توطئه میکنند، تخریب میکنند، مانع از پیشرفت کارها میشوند؛ این شد آمریکا؛ این شد تجربه. حالا آمریکایی‌ها میگویند بیایید درباره‌ی مسائل منطقه با شما صحبت کنیم! خب، این تجربه به ما میگوید این کار برای ما سمّ مهلک است.

 این تجربه به ما نشان داد که ما در هیچ مسئله‌ای نمیتوانیم [با او] مثل یک طرف مورد اعتماد بنشینیم صحبت کنیم. انسان گاهی با دشمن هم حرف میزند امّا دشمنی که به حرف خودش پایبند باشد و انسان بتواند اعتماد کند که او به هر دلیلی زیر قول خود و زیر تعهّدات خود نخواهد زد. با این دشمن میشود حرف هم زد، بله؛ امّا وقتی ثابت شد که دشمن، دشمن نابکار است، دشمنی است که در عمل، از نقض عهد هیچ ابائی ندارد و نقض عهد میکند، بعد هم وقتی میگوییم آقا چرا [نقض عهد] کردی، باز لبخند میزند، باز زبان چرب و نرم را باز میکند و یک جوری توجیه میکند، با این [دشمن‌] نمیشود وارد مذاکره شد. اینکه بنده سالها است دائم تکرار میکنم که با آمریکا مذاکره نمیکنیم علّتش این است. این نشان‌دهنده‌ی این است که [مشکلات‌] ما در این مسئله، در مسائل مربوط به منطقه، در مسائل گوناگونی که داریم، در مشکلاتی که با آمریکا و امثال آمریکا داریم، با مذاکره حل نمیشود؛ ما یک راهی باید خودمان انتخاب بکنیم، آن راهمان را برویم؛ بگذارید دشمن دنبال شما بدود، بگذارید دشمن دنبال شما بدود. مسئولین سیاسی و دیپلماسی ما صریحاً میگویند که آمریکایی‌ها میخواهند همه چیز را بگیرند، [امّا] هیچ‌چیز ندهند! [اگر] یک قدم شما عقب رفتی، یک قدم جلو می‌آیند. اینکه ما مدام میگوییم مذاکره نمیکنیم، [ولی‌] بعضی‌ها میگویند آقا مذاکره که اشکالی ندارد، اشکال مذاکره این است: شما را از راه صحیح خودت منحرف میکند، امتیاز را از شما میگیرد -وقتی مذاکره کردید یعنی یک امتیازی بدهید، یک امتیاز بگیرید دیگر؛ معنای مذاکره این است دیگر؛ مذاکره، نشستن و گعده کردن و حرف زدن و گفت و شنود و خنده و شوخی که نیست، مذاکره یعنی یک چیزی بده، یک چیزی بگیر- و آنچه را باید بدهی از شما میگیرد، [امّا] آنچه را باید بدهد، به شما نمیدهد؛ زورگویی میکند؛ خب مستکبر یعنی همین، استکبار جهانی یعنی همین، یعنی زورگویی‌کردن، خودش را برتر دانستن، پایبند به حرف خود نبودن، خود را متعهّد ندانستن؛ این معنای استکبار است، وعده‌هایش را تخلّف میکند. خب امام بزرگوار ما فرمود: آمریکا شیطان بزرگ است؛ واقعاً این تعبیر، تعبیر فوق‌العاده‌ای است. خدای متعال از قول شیطان نقل میکند که شیطان در قیامت به کسانی که از او متابعت کرده‌اند میگوید: اِنَّ اللهَ وَعَدَکُم وَعدَ الحَقِّ وَ وَعَدتُکُم فَاَخلَفتُکُم؛(۴) شیطان به پیروان خودش میگوید خدا وعده‌ی روراست درست به شما داده بود، شماها از وعده‌ی خدا پیروی نکردید، پابند نماندید؛ من وعده‌ی دروغی به شما دادم، شما دنبال من راه افتادید! من تخلّف وعده کردم، من وعده دادم به شما و تخلّف کردم؛ شیطان پیروان خودش را این‌جور در قیامت ملامت میکند. بعد هم خدای متعال میفرماید از قول شیطان که به آنها میگوید که «فَلا تَلومونی وَلوموا اَنفُسَکُم»، من را ملامت نکنید، خودتان را ملامت کنید. این عیناً امروز منطبق است با آمریکا. حالا شیطان در قیامت این حرف را میزند، آمریکایی‌ها امروز در دنیا این حرف را میزنند؛ وعده میدهند، عمل نمیکنند، تخلّف میکنند. امتیاز نقد را میگیرند، امتیاز نسیه را نمیدهند؛ وضع آمریکا این است. خب، پس به دیگران نباید اعتماد کرد.

 این حرفهایی که زده میشود در مورد مسائل کلان کشور و سیاستهای کلان کشور را جوانهای عزیز ما بنشینند رویش فکر کنند؛ اینها ناشی از تجربه است، ناشی از شناختن دشمن و شناختن وضع است. این حرفِ همین‌جوری نیست که انسان یک چیزی بگوید تا یکی هم بیاید آن طرف یک جوابی بدهد «که نخیر این‌جوری نیست»؛ نه، اینها را جوانهای عزیز [دقّت کنند]. خوشبختانه ما جوانهای باهوش و بااستعداد در کشور خیلی داریم؛ بنشینند تحلیل کنند، آن‌وقت راه مشخّص خواهد شد.

 راه چیست؟ راه همانی [است] که عرض کردیم: تکیه‌ی به استعداد درونی، تکیه‌ی به ظرفیّتهای داخلی کشور، تکیه‌ی به همین جوانها، تکیه‌ی به ابتکاری که جوانها میزنند، کاری که دنبال میکنند، دانشی که تحصیل میکنند، دانش تحصیل‌کرده‌ای که تبدیل به فنّاوری میکنند. ما ظرفیّتهایمان زیاد است. آمارها [نشان میدهد] -البتّه این آمار مال چند سال قبل است- ما چند صد هزار واحد تولیدی کوچک داریم؛ خیلی مهم است! من بارها در سخنرانی‌ها تکرار کرده‌ام، مسئولین عزیز کشور در زمینه‌ی مسائل اقتصادی بپردازند به واحدهای تولیدی کوچک و متوسّط. ما چند صد هزار از این واحدها در کشور داریم. اینها را احیا بکنند، اشتغال به وجود می‌آید، ابتکار به وجود می‌آید.

 ما تکیه میکنیم بر روی اقتصاد دانش‌بنیان؛ همین کارهای مهمّی که حالا البتّه خوشبختانه چند سالی است در کشور شروع شده است لکن باید توسعه پیدا کند. تکیه میکنیم روی تولید داخلی. بنده این‌همه تکیه کرده‌ام بر روی مصرف تولیدات داخلی. الان هم دارم به شما میگویم، به مردم عزیز کشورمان میگویم، بروید سراغ مصرف تولید داخلی، کارگر ایرانی را ترویج کنید، کار ایرانی را ترویج کنید. متأسّفانه واقعیّت قضیّه این‌جور نیست. در بخشهای مختلف -فرض کنید در وسائل زندگی منزل- کارخانه‌های داخلی مشغول کارند، جنس مرغوب و خوب و برابر با جنس خارجی، گاهی هم بهتر از جنس خارجی، تولید میکنند امّا بازار که شما میروید، می‌بینید همه‌اش جنس خارجی است؛ چرا؟ اینها از کجا می‌آید؟ تأکید بنده بر روی اینکه جلوگیری از واردات محصولاتی که مشابه داخلی دارد، به‌خاطر این است؛ راه این است.

 [در موضوع‌] قاچاق، بنده به مسئولین گفته‌ام که آقاجان! وقتی شما آن باند قاچاقچی را پیدا میکنید و آن جنس کلان قاچاق را که چند هزار تُن وزن آن است، وارد کشور میکنید، این جنس را جلوی چشم همه آتش بزنید؛ ضربه بزنید به قاچاقچی، به جنس دارای مشابه داخلی. خب معلوم است وقتی‌که جنس خارجی وارد شد -چه از مبادی ورودی قانونی مثل گمرک و امثال اینها، چه از مبادی قاچاق که متأسّفانه خیلی هم زیاد است- تولید داخلی میخوابد. وقتی تولید داخلی خوابید، همین وضعی پیش می‌آید که امروز هست: جوان ما بیکار میشود، اشتغال ما کم میشود، رکود بر کشور حاکم میشود، وضع زندگی و معیشت مردم دشوار میشود. اینها را که دیگر از طریق ارتباط با آمریکا و با اروپا نمیشود حل کرد، اینها را خودمان باید حل بکنیم. اینها کارهایی است که به عهده‌ی خود ما است؛ راه این است.

 کشور ظرفیّتهای زیادی دارد، [ظرفیّت‌] ابتکار زیادی دارد، این کشور هشتاد میلیونی -که البتّه جمعیّت آن میتواند به ۱۵۰ میلیون هم برسد و ان‌شاءالله مسئولین همان‌طور که بارها تکرار کرده‌ایم، کمک کنند که این تکثیر جمعیّت جوان که امروز خوشبختانه وجود دارد از بین نرود؛ نسل را متوقّف نکنند؛ جمعیّت کشور را بتدریج در طول سالها به پیری منتهی نکنند- این جمعیّت، این کشور، با این ظرفیّت، با این امکانات چهارفصلی که کشور ما دارد، میتواند از لحاظ مادّی پیشرفت کند، مشکلات معیشت مردم برطرف بشود؛ راهش این است.

 بنده به مسائل معیشت مردم خیلی فکر میکنم، خیلی دغدغه‌مندم نسبت به مسئله‌ی معیشت مردم امّا هرچه فکر میکنم، هرچه با کارشناس‌ها و آدمهای وارد و مطّلع مشورت میکنم، میبینم جز این راهی وجود ندارد که ما قاطعاً تکیه کنیم به مسائل داخلی. اینکه تجّار خارجی بیایند و بروند و هیچ آبی هم از اینها گرم نشود -که تا حالا [هم‌] نشده- [چه فایده دارد]؟ الان حدود یک‌سال است مدام می‌آیند و میروند؛ کاری هم نکرده‌اند. اگر هم بخواهند کاری کنند، تصرّف بازار ایران است که درست به ضرر ما است. فایده‌ی آمد و رفت این هیئتها باید سرمایه‌گذاری باشد، باید ایجاد تولید باشد، باید در جاهایی که احتیاج داریم به فنّاوری جدید، [آوردن‌] فنّاوری جدید باشد؛ اینها باید باشد؛ اینها نیست یا کم است. این چیزها را بایستی مسئولین محترم رعایت کنند، دنبال کنند. اینکه ما گفتیم اقدام و عمل، البتّه حالا مشغولند، باید ان‌شاءالله نتیجه‌ی کار محسوس بشود، ملموس بشود که مردم حس کنند، لمس کنند؛ راه این است.

 حالا البتّه در زمینه‌ی مسائل فرهنگی و مسائل معنوی حرف خیلی زیاد است، ما آنها را نمیخواهیم وارد بشویم، نمیخواهیم بحث بکنیم؛ بحثش در جای خود. بحث مسائل اقتصادی و مسائل معیشتی اینها است. اگر بخواهیم معیشت مردم اصلاح بشود، مشکلاتی که دارند، طبقاتی که وجود دارند، باید به این کارها توجّه بکنیم.

 یکی از مهم‌ترین مسائل، جلوگیری از فساد داخلی است. این کاری که حالا مطرح شده و گفته شده است و مسئولین هم بحمدالله صریحاً اعلان کرده‌اند که جلوی این فسادها و این زیاده‌خواهی‌ها و زیاده‌خوری‌ها و این حقوقهای گزاف را میگیرند -که در بعضی‌جاها هم بحمدالله شد؛ در بعضی از بخشها و سازمانها که به ما گزارش دادند، این اقدام تحقّق پیدا کرد، عملی شد- بایستی فراگیر بشود، باید دنبال بشود، باید رها نشود این کار، جلوی فساد باید گرفته بشود.

 جلوی اشرافی‌گری باید گرفته بشود؛ اشرافی‌گری بلای کشور است. وقتی اشرافی‌گری در قلّه‌های جامعه به‌وجود آمد، سرریز خواهد شد به بدنه؛ [آن‌وقت‌] شما می‌بینید فلان خانواده‌ای که وضع معیشتی خوبی هم ندارد، وقتی میخواهد پسرش را داماد کند یا دخترش را عروس کند یا فرض کنید مهمانی بگیرد، مجبور است به سبک اشرافی حرکت بکند. وقتی اشرافی‌گری فرهنگ شد، میشود این. جلوی اشرافی‌گری باید گرفته بشود. رفتار مسئولین، گفتار مسئولین، تعالیمی که میدهند، باید ضدّ این جهت اشرافی‌گری باشد؛ کمااینکه اسلام این‌جوری است.

 این راجع به مسائل کشور که حرفهای بنده اینها است. درباره‌ی مسائل اقتصادی آن حرفی که بنده دارم، که دائماً اینها را، هم به مردم عرض کردیم، هم به مسئولین عرض کردیم، اینها است؛ ما میگوییم به خود تکیه کنیم، نیروی خودمان را شناسایی کنیم؛ دردهای کشور شناخته شده، درمان هم شناخته شده؛ برای این درمان برنامه‌ریزی کنیم و پیش برویم.

 [درباره‌ی‌] مسائل منطقه. منطقه هم، امروز منطقه‌ی پُرغوغایی شده است؛ اینجا هم وقتی نگاه میکنیم، باز پای آمریکا در میان است. بله، اینکه دولت سعودی علناً با رژیم صهیونیستی بنا کند به مُغازِله کردن و رفت‌وآمد را علنی بکند، خنجری است بر پُشت امّت اسلامی. شکّی نیست که این کاری که سعودی‌ها کردند -ارتباطات آشکار با رژیم صهیونیستی- این واقعاً خنجری است که از پشت بر امّت اسلامی وارد شد؛ خیانت بزرگی کردند، اینها گناهکارند، لکن اینجا هم دست آمریکا در میان است. دولت سعودی چون تابع آمریکا است، چون مسخّر آمریکا است، چون چشمش به دهان آمریکا است، این غلط بزرگ را انجام داد؛ اینجا هم پای آمریکا در میان است.

 یا اگر شما می‌بینید که یمن قریب یک‌سال‌ونیم است که دارد بمباران میشود؛ شوخی است؟ یک کشور را، آن هم نه مراکز نظامی‌اش را، [بلکه‌] بازارها را، بیمارستان‌ها را، خانه‌های مردم را، اجتماعات را، میدانها را، مدارس را، بیایند همین‌طور بمباران کنند! این چیز کوچکی نیست؛ این خیلی جرم بزرگی است. نه ماه رمضان بفهمند، نه ماه حرام بفهمند، نه ملاحظه‌ی کودک بکنند، این‌همه کودک‌کشی بکنند، خب این هم جرم بزرگی است که متأسّفانه دولت سعودی مرتکب این جرم هم شده؛ امّا این هم با پشتوانه‌ی آمریکا است، با چراغ سبز آمریکا است، با هواپیمای آمریکایی است، با سلاح و مهمّاتی است که از آمریکا وارد شده است؛ آنها هستند که همه‌ی امکانات را فراهم میکنند. حتّی وقتی سازمان ملل میخواهد در این زمینه حرفی بزند -حالا بعد از عمری، یک حرف حقّی میخواهد بزند و محکوم بکند- دهنش را میبندند با پول، با تهدید، با فشار؛ که این دبیرکلّ بدبختِ روسیاهِ سازمان ملل، آمد اعتراف کرد و گفت فشار آوردند به من! خب فشار آوردند، نمیتوانی، برو کنار! چرا می‌ایستی و خیانت میکنی به بشریّت؟ این خیانت به بشریّت است. اینجا هم پای آمریکا است.

 در قضیّه‌ی بحرین که یک لشکر بیگانه از یک کشوری می‌آیند داخل بحرین برای اینکه به مردم بحرین فشار وارد کنند؛ اینجا هم باز چراغ سبز آمریکا است. خب حالا آن دولت سعودی، دولتی است که دست بچّه‌ها دارد میگردد، بچّه‌های نابِخرد واقعاً، دست آنها است، امّا آن‌چیزی که انسان با تحلیل مسائل، با مشاهده‌ی مسائل میفهمد، حقیقتاً همین است که این دست آمریکا است، پشتیبانی آمریکا است.

 این گروه‌های تکفیری هم همین‌جور [هستند]. حالا الان ادّعا میکنند که علیه گروه‌های تکفیری ائتلاف تشکیل داده‌اند -البتّه الان هم علیه آنها کار درستی انجام نمیدهند؛ یک جاهایی حتّی طبق گزارشهایی که به ما میرسد کمک هم میکنند- امّا تولید این گروه‌ها باز برمیگردد به آمریکا که بعضی از مسئولین آمریکایی اعتراف کردند این معنا را؛ اعتراف کردند و گفتند داعش را ما کمک کردیم که بیایند، هم داخل امّت اسلامی اختلاف بیندازند، هم اسلام اموی و مروانی را ترویج کنند. این اسلام وهّابی و تکفیری همان اسلام اموی است، اسلام مروانی است، اسلامی است که با اسلام حقیقی فرسنگها فاصله دارد؛ بدنام کردند اسلام را. البتّه حالا دامن خودشان را هم گرفته است. معروف است در فارسی که «هر که باد بکارد، طوفان درو خواهد کرد»، حالا یواش‌یواش دارند طوفان را درو میکنند. امّا تقصیر آنها است و آنها بودند که این کار را کردند.

 در قضایای دیگر هم همین‌جور [است‌]. آمریکایی‌ها ادّعا میکنند که میخواهند مشکلات منطقه را حل بکنند، امّا درواقع عکس این است؛ خودشان به وجود آورنده‌ی مشکلات یا تشدیدکننده‌ی این مشکلاتند؛ مانع حلّ مشکلاتند. [اگر] دست خود ملّتهای منطقه باشد حل خواهند کرد مسائل را. ما باز هم دعوت میکنیم دولتهای اسلامی را، این دولتهای عربی که اطراف ما هستند، اینها باید بدانند آمریکا قابل اعتماد نیست، آمریکا به اینها به چشم ابزار نگاه میکند؛ ابزار حفظ رژیم صهیونیستی و حفظ خوی و منافع استکباری خود آمریکا در منطقه. آمریکا درواقع اصلاً هیچ علاقه‌ای به اینها ندارد؛ از پولشان استفاده میکند، از نیروی اینها برای مقاصد خودش استفاده میکند؛ برای اینکه یک حفاظی درست کند، رژیم صهیونیستی را حفظ کند و اهداف استکباری خودش را در منطقه نگه بدارد و حفظ کند. این کاری است که اینها دارند میکنند.

 در مسائل منطقه هم به نظر ما راه‌حل عبارت است از اتّحاد ملّتهای مسلمان، اتّحاد دولتهای مسلمان و ایستادگی در مقابل هدفهای استکباری و اهداف آمریکا و بعضی از دولتهای اروپایی. بعضی دولتهای اروپایی هم خودشان را خراب کردند به‌خاطر تبعیّت از آمریکا و خودشان را از چشم مردم منطقه انداختند. خب، بعضی از دولتهای اروپایی یک احترامی حتّی در چشم مردم ما -مردم ایران- داشتند امّا اینها خودشان را مفتضح کردند با پیروی از آمریکا. [باید] اهداف اینها شناخته بشود و در مقابله‌ی با اهداف اینها حرکت بشود. ملّتها میتوانند، و ملّت ما [هم‌] البتّه ایستاده است.

 این را هم به شما عرض بکنم: با همه‌ی این نقلها و با همه‌ی این تفاصیل، آمریکا در منطقه روزبه‌روز رو به ضعف بیشتر است. نقشه‌هایش افشا شده است و معلوم است که دنبال چه کاری است: در کشورهای مختلف میخواهد دخالت کند. این‌جور هم نیست که فقط با ما دشمن باشد و با دیگران دوست باشد؛ نه، شما ملاحظه کردید در کشور ترکیه؛ [البتّه‌] هنوز به نظر ما اثبات نشده است، امّا اتّهام قوی وجود دارد که این کودتایی که در ترکیه رخ داد، با تدبیر و تهیّه‌ی آمریکایی‌ها بود. اگر ثابت بشود، رسواییِ بزرگی برای آمریکا است. ترکیه کشوری بود که روابط خوبی با آمریکا داشت و میگفت متّحد منطقه‌ایِ آمریکا است؛ [امّا] حتّی با ترکیه هم حاضر نیستند [بسازند]؛ چون یک گرایش اسلامی آنجا وجود دارد؛ با اسلام مخالفند، با گرایش اسلامی مخالفند، لذا آنجا هم حتّی کودتا راه می‌اندازند، البتّه سرکوب شد، مغلوب شدند و در چشم مردم ترکیه هم منفور شدند؛ در جاهای دیگر هم همین‌جور است؛ هم در عراق، هم در سوریه، هم در مناطق گوناگون دیگر بحمدالله روزبه‌روز رو به ضعفند.

 اگر ما ملّت ایران به وعده‌ای که خدای متعال داده است خوش‌بین باشیم و مقدّمات آن وعده را فراهم بکنیم، مشکلات برطرف خواهد شد. خدا فرموده است: اِن تَنصُرُوا اللهَ یَنصُرکُم؛(۵) اگر شما دین خدا را نصرت کنید و انگیزه‌های الهی را تقویت کنید و نصرت کنید، قطعاً خدای متعال شما را نصرت خواهد کرد؛ کسی را هم که خدای متعال نصرت بکند، هیچ موجودی در عالم نمیتواند او را تضعیف بکند؛ روزبه‌روز قوی‌تر خواهد شد و پیروزتر خواهد شد. امیدواریم خدای متعال ملّت ایران را در همه‌ی میدانها -میدانهای امنیّتی، اقتصادی، نظامی، سیاسی، فرهنگی و علمی- ان‌شاءالله پیروز کند و شما ملّت عزیز را هر روز از روز قبل خوشبخت‌تر و پیروزتر قرار بدهد.

والسّلام‌ علیکم‌ و رحمةالله و برکاته

]]>
http://aban13.netsit.ir/?feed=rss2&p=249 0
«جعبه‌ سفید» مرموز بر بام لانه‌های جاسوسی آمریکا در ۸۰ کشور دنیا + تصاویر http://aban13.netsit.ir/?p=240 http://aban13.netsit.ir/?p=240#comments Mon, 03 Nov 2014 19:18:56 +0000 http://aban13.netsit.ir/?p=240 «جعبه‌ سفید» مرموز بر بام لانه‌های جاسوسی آمریکا در ۸۰ کشور دنیا + تصاویر

«دانکن کمپبل» خبرنگار تحقیقی انگلیسی در گزارشی تصویری از «جعبه های سفید» جاسوسی آمریکا در پایتخت های کشورهای جهان تأکید کرد که واشنگتن در دست کم ۸۰ پایتخت، «لانه جاسوسی» دارد.

به گزارش روزنامه آلمانی «اشپیگل» سال گذشته گزارشی را منتشر کرد که از وجود «جعبه های سفیدی» بر بام سفارتخانه های آمریکا در برلین، مادرید، مسکو، پکن، تل‌آویو و استکهلم حکایت داشت. این روزنامه از این جعبه های سفید با عنوان «لانه های جاسوسی آمریکا» در دیگر کشورها و حتی متحدان خود در سراسر دنیا یاد کرده بود.

  «جعبه‌ سفید» مرموز بر بام لانه‌های جاسوسی آمریکا در 80 کشور دنیا + تصاویر

پس از گذشت حدود یک سال از این گزارش که به نقل از منابعی آمریکایی و انگلیسی منتشر شده بود، اینک «دانکن کمپ‌بل» روزنامه نگار تحقیقی انگلیسی شواهدی را گردآوری و در وبسایت اختصاصی خود منتشر کرده که ادعا می کند بیش از ۸۰ سفارتخانه آمریکا در سراسر جهان، تجهیزات شنود الکترونیک و رادیویی عملیات ویژه مشترک میان آژانس امنیت ملی آمریکا و سازمان سیا را در خود جای داده است. در این گزارش تصاویری منتشر شده که برخی از این سازه های مکعبی شکل سفید رنگ موسوم به جعبه های سیاه را بر فراز مهمترین سفارتخانه های آمریکا در اروپا، آمریکای جنوبی و خاورمیانه به تصویر می کشد.

بنا بر این گزارش، در این سازه‌های مکعبی شکل سفید رنگ، تجهیزات و آنتن‌های شنود رادیویی، وای‌فای و تلفن‌های همراه به منظور جمع آوری اطلاعات مربوط به ارتباطات و مکالمات صورت گرفته به ویژه میان سران دولت ها در این کشورها نصب شده است.

رادیو صدای روسیه چندی قبل در گزارشی با موضوع همین «جعبه سفید» مرموز، به نقل از یک کارشناس امور اطلاعاتی نوشت که این سازه ها در حقیقت «سازه واحدهای اطلاعاتی امن» (SCIF) خوانده می شوند که در تمام سفارت های آمریکا و مراکز دیپلماتیک این کشور دیده می شوند.

این کارشناس با بیان اینکه این سازه ها در دو نوع موقت و دائمی هستند، می گوید این ادوات جاسوسی قادرند اطلاعات با سیگنال های مختلف را جمع آوری کنند، اطلاعات مختلفی چون داده های اینترنتی، صوت و هر نوع اطلاعات دیگر.

این سازه ها که به نظر  عادی و بی آزار می رسند، نه تنها در سرتاسر جهان روی بام سفارتخانه های آمریکا دیده می شوند، بلکه هریک بخشی از یک شبکه جهانی جاسوسی با اسم رمز «استیت روم» (STATEROOM) هستند.

در ادامه تصاویر سفارتخانه‌های آمریکا در برخی کشورهای اروپایی، آمریکای لاتین و خاورمیانه و حتی آسیا به همراه توضیحی کوتاه به تفکیک آمده است.

آلمان

برلین- سفارت آمریکا در برلین جنب «دروازه براندنبورگ»[۱]، یکی از مهمترین بناهای تاریخی آلمان در برلین قراردارد و مستقیما ساختمان پارلمان و دفتر صدراعظم آلمان را زیر نظر دارد. بنا به گزارش «اشپیگل»، سایت شنود بر بام ساختمان سفارت نصب شده و به منظور کنترل مکالمات تجاری و دولتی در آلمان مورد استفاده قرار گرفته است.

برلین- تجهیزات شنود و جاسوسی آمریکا شامل دو دریچه عبور امواج رادیویی است که در تصویر بالا با فلش های زردرنگ مشخص شده است. این دریچه ها به شکلی نصب شده اند که یکی از آنها مستقیما به ساختمان پارلمان مشرف باشد و دیگری به ساختمان دفتر صدراعظم آلمان.

اسپانیا

مادرید- مقامات اسپانیا به دنبال انتشار گزارش هایی مبنی بر شنود گسترده و مخفی مکالمات شهروندان اسپانیایی از سوی نهادهای اطلاعاتی آمریکا از این کشور به شدت انتقاد کردند. اسناد افشاشده توسط «اسنودن» حاکی از آن است که روزانه نزدیک به سه و نیم میلیون مکالمه تلفنی مورد شنود قرار گرفته است. وزارت خارجه اسپانیا نیز سفیر آمرکا در مادرید را برای پاسخ به این اتهامات فراخوانده است.

 

مادرید- تصویر نمای نزدیک از سقف سفارت آمریکا در مادرید سازه و اتاقکی بدون پنجره را به تصویر می کشد. این ساختمان در شمال غربی مادرید واقع شده است، اندکی دورتر از ساختمان کنگره اسپانیا و همچنین در فاصله دو مایلی مجلس سنای اسپانیا و کاخ سلطنتی این کشور.

کوبا

هاوانا- علیرغم اینکه آمریکا از سال ۱۹۶۱ در کوبا سفارتخانه ای رسمی ندارد، اسناد افشا شده اسنودن، هاوانا را به عنوان یکی از پایگاه های جاسوسی آمریکا معرفی کرده و از آن به عنوان یک «پایگاه فعال» نام برده است. آمریکا به جای داشتن یک سفارتخانه در هاوانا، یک دفتر حافظ منافع در این شهر دارد که در داخل سفارت سوئیس در این کشور قرار گرفته است.

اتریش

 

وین- تصویر سفارت آمریکا در وین، اتاقک برآمده‌ای را در وسط سقف این ساختمان نشان می دهد. این سفارتخانه درست در سمت جنوب ساختمان پارلمان اتریش قرار گرفته است.

وین- نمایی نزدیک از اتاقکی بر فراز سقف سفارتخانه آمریکا در اتریش. ساختمان این سفارتخانه در شمال ساختمان شهرداری و دفتر صدراعظم این کشور واقع شده است.

وین- رسانه های اتریش در ماه سپتامبر گزارش کردند که سفارتخانه آمریکا در بخش شمال غربی شهر وین، مرکز اجرای عملیات شنود و جاسوسی آژانس امنیت ملی آمریکا در این کشور بوده است. تجهیزات جاسوسی به نظر می رسد در اتاقکی جاسازی شده است که بعدا بر فراز ضلع جنوب غربی ساختمان افزوده شده است.

سوئیس

 

ژنو- سفارت آمریکا در ژنو درست مشرف به ساختمان مقر سازمان ملل است و دست کم یک طبقه کامل از این ساختمان برای استقرار تجهیزات حفاظت شده پردازش داده اختصاص داده شده است. گفته می شود ادوارد اسنودن که چندین سال برای سازمان سیا در ژنو فعالیت می کرد، به راه اندازی این پایگاه مخفی جاسوسی آمریکا کمک کرده است.

ژنو- نمایی نزدیک از سقف کنسولگری آمریکا، برج بلندی را به تصویر کشیده که در آن صفحات عبوردهنده امواج رادیویی به منظور مخفی کردن تجهیزات شنود و استراق سمع مشخص است. این صفحات مشابه همان صفحات و پنل هایی است که در برج جاسوسی انگلیس به منظور ردیابی و شنود مکالمات شهروندان ایرلندی نصب شده است.

کرواسی

زاگرب- سفارت آمریکا در شهر زاگرب در جنوب این شهر و در خیابان «توماس جفرسون» واقع شده است. یک سازه اتاقک شکل روی سقف این ساختمان به همراه یک طبقه کامل بدون پنجره برای اپراتورها و تجهیزات جاسوسی قابل مشاهده است.

نیجریه

لاگوس- سفارت آمریکا در شهر لاگوس، نیجریه نیز جزء فهرستی بود که اسنودن به عنوان پایگاه های جاسوسی آمریکا در سراسر جهان منتشر کرد. این ساختمان به عنوان یک مکان دورافتاده و خالی از سکنه توصیف شده بود.

ونزوئلا

کاراکاس- در نمایی از سفارت آمریکا در پایتخت ونزوئلا نیز ۲ اتاقک در سمت راست تصویر مشخص است. علاوه بر این یک سازه مسقف بدون پنجره روی بام سفارت خانه به تصویر کشیده شده است.

کاراکاس- این تصویر یک نمای هوایی از سفارتخانه آمریکا در کاراکاس است که چندین سازه بر روی سقف ساختمان این سفارتخانه را به تصویر کشیده است. ساختمان رو به مرکز کاراکاس و در فاصله سه و نیم مایلی از مجلس ملی این کشور قرار گرفته است.

مکزیک

مکزیک- سفارت آمریکا در مکزیک نیز به عنوان یکی از پایگاه های جاسوسی آمریکا در فهرست منتشر شده توسط «اسنودن» آمده است که در این فهرست به عنوان یک پایگاه فعال از آن نام برده شده است. علاوه براین، تصویر زیر نیز یک نمای نزدیک از «اتاقک پشتیبانی فنی» در ساختمان سفارت را نشان می دهد که در انتهای ضلع جنوبی سقف این ساختمان واقع شده است.

 

مکزیک- نمایی از ساختمان سفارت آمریکا در مکزیک که اتاقک نصب شده روی سقف را به تصویر می کشد.

بلغارستان

صوفیه- سفارت آمریکا در صوفیه، بلغارستان در سمت جنوبی مرکز این شهر واقع شده است. در تصویر بالا اتاقکی بدون پنجره با صفحات و پنل هایی بسیار آشنا که پیشتر از آنها صحبت شد، به نمایش درآمده است.

بوسنی و هرزگوین

سارایوو- سفارت آمریکا در سارایوو نیز به عنوان یکی از پایگاه های جاسوسی آمریکا توسط اسنودن معرفی شده است که وی از آن به عنوان یک پایگاه فعال یاد کرده است.

سوئد

استکهلم- سفارت آمریکا در شرق استکهلم در کمتر از یک کیلومتری مخابرات این شهر قرار گرفته و درست در مرکز سامانه ارتباطات و مکالمات سراسری در کشور سوئد واقع شده است. اتاقک شنود و جاسوسی بر فراز این ساختمان کاملا مشخص است. استکهلم در فهرست پایگاه های جاسوسی آمریکا که اسنودن افشا کرد نیامده است. اما هنوز مشخص نیست که آیا این فهرست تکمیل شده و یا قرار است در آینده نیز به آن افزوده شود. همانطور که در تصویر مشخص است، بر فراز سقف این سفارتخانه نیز یک «اتاقک پشتیبانی فنی» مشابه بسیاری دیگر از پایگاه های جاسوسی آمریکا در سراسر جهان قرار دارد، درست همانند آنچه در کشورهای معرفی شده توسط اسنودن به عنوان پایگاه جاسوسی آمریکا مستقر شده است.

لهستان

ورشو- یک «اتاقک پشتیبانی فنی» نیز بر فراز ساختمان سفارت آمریکا در لهستان به نمایش گذاشته شده است. ورشو نیز همچون سوئد در فهرست پایگاه افشاشده جاسوسی آمریکا قرار نگرفته اما همانطور که در بالا اشاره شد هنوز این فهرست تکمیل نشده است و احتمال اعمال تغییراتی در آن وجود دارد. ساختمان سفارت آمریکا در لهستان در فاصله حدود ۳۰۰ متری از ساختمان های پارلمان این کشور قرار گرفته است.

روسیه

مسکو – ساختمان سابق سفارت آمریکا در روسیه. در این تصویر باز هم وجود یک جعبه سفید و ادوات دیگر بر روی بام ساختمان مشهود است.

]]>
http://aban13.netsit.ir/?feed=rss2&p=240 0
فرمانده‌ای که مقام‌های عالی پنتاگون از شنیدن نامش هراس دارند http://aban13.netsit.ir/?p=235 http://aban13.netsit.ir/?p=235#comments Tue, 15 Jul 2014 18:27:24 +0000 http://aban13.netsit.ir/?p=235
فرمانده‌ای که مقام‌های عالی پنتاگون از شنیدن نامش هراس دارند/ قهرمان فراملی ایران؛ قاسم سلیمانی

 

  فرمانده‌ای که مقام‌های عالی پنتاگون از شنیدن نامش هراس دارند/ قهرمان فراملی ایران؛ قاسم سلیمانی

    پایگاه خبری «وترنز نیوز»  طی گزارشی در زمینه سرلشگر «قاسم سلیمانی»، فرمانده سپاه قدس ایران می‌نویسد: نام این فرمانده ایرانی برای کسانی که در زمینه خاورمیانه به مطالعه مشغولند ناشناس نیست .

در واقع نام قاسم سلیمانی بارها در رسانه های خبری چون «فاکس نیوز»، «واشنگتن پست»، «سی‌بی‌اس نیوز» و «گاردین» و…. تکرار می‌شود و فرماندهان عالی‌رتبه پنتاگون از شنیدن نام وی هراس دارند.

بر اساس این گزارش، ژنرال سلیمانی، فرمانده سپاه قدس ایران پیشتر به نیروهای افغانی جهت مقاومت علیه آمریکا کمک کرده بود.  وی همچنین به جبهه مقاومت حزب‌الله لبنان نیز کمک های شایانی کرده است.

این پایگاه خبری در ادامه می‌نویسد: در داخل و خارج ایران هیچ کس نمی‌تواند منکر نقش وی در مبارزه علیه آمریکا و اسرائیل شود.

قاسم سلیمانی فردی بود که از سوی فرماندهی کل قوای ایران نیز پیام تبریک دریافت کرد. این در حالی است که در ایران جوانان زیادی وجود دارند که حاضرند جان خود را فدای «آیت الله علی خامنه‌ای» ، رهبر عالی‌ ایران  و کشورشان کنند به ویژه در زمانی که جنگ و درگیری از سوی آمریکا  و اروپا بر سوریه، عراق و اوکراین سایه افکنده و عبارت «همه گزینه‌ها بر روی میز است» علیه ایران و نیز سوریه شنیده می‌شود.

به نوشته این پایگاه خبری، قاسم سلیمانی فردی است که «جان ماگر»، افسر سازمان سیا در عراق در وصف وی گفت:  «سلیمانی قدرتمندترین نیروی اطلاعاتی در خاورمیانه است.»

وترنزنیوز در خاتمه آورده است: برای بسیاری از پیروان آیت‌الله خامنه‌ای، ژنرال سلیمانی قهرمانی فراملی است که به نبرد علیه سلطه آمریکا و صهیونیسم کمک می‌کند.

]]>
http://aban13.netsit.ir/?feed=rss2&p=235 0
هدف دشمن ایجاد خطای محاسباتی در مسئولان با تهدید و تطمیع است http://aban13.netsit.ir/?p=233 http://aban13.netsit.ir/?p=233#comments Tue, 08 Jul 2014 12:53:41 +0000 http://aban13.netsit.ir/?p=233
 هدف دشمن ایجاد خطای محاسباتی در مسئولان با تهدید و تطمیع است/ دولت را تأیید و حمایت می‌کنم/ باید قوی‌تر شویم
            به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر مقام معظم رهبری،حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی، عصر امروز (دوشنبه) در دیدار مسئولان، کارگزاران و جمعی از مدیران ارشد دستگاههای مختلف کشوری و لشگری، ضمن بیان نکاتی بسیار مهم در زمینه مسائل داخلی و خارجی، تلاش پیچیده و چند جانبه برای ایجاد اختلال در محاسبات مسئولان و دستگاههای جمهوری اسلامی را مهمترین هدف کنونی استکبار بویژه آمریکا خواندند و با اشاره به اوضاع حساس منطقه و جهان و قرار گرفتن در یک پیچ حقیقی تاریخی تأکید کردند: جمهوری اسلامی بر مبنای عناصر اصلی محاسبات عقلانی خود یعنی «اعتماد به پروردگار و سنن آفرینش» و «شناخت دشمن و بی اعتمادی به او»، راه پرافتخار خود را با تکیه بر مردم، بهره گیری از تجربه ها و تلاش و مجاهدت پیگیر برای تحقق آرمانهای ملت ادامه می دهد.

حضرت آیت الله خامنه ای ماه مبارک رمضان را عرصه تقابل «شیطان و رفتارهای شیطانی» با «تقوا و عبودیت و رفتارهای رحمانی» دانستند و گفتند: در این صحنه تقابل، شیطان دارای یک هدف مهم و تقوا نیز دارای یک کارکرد بسیار مهم است. شیطان به دنبال ایجاد اختلال در دستگاه محاسباتی انسانها و کشاندن آنها به خطای محاسباتی و اقدام بر اساس این خطا است در حالیکه تقوا، زمینه ساز آگاهی و دانایی انسان و تمایز بخش حق و باطل است.

ایشان تهدید و تطمیع را دو وسیله اصلی شیطان برای ایجاد خطای محاسباتی در انسانها برشمردند و افزودند: شیطان از یک طرف با تهدید، انسانها را می ترساند و از طرف دیگر با وعده های فریبنده، آینده ای دروغین و خیالی همچون سراب در مقابل چشمان آنها قرار می دهد.

رهبر انقلاب اسلامی در این بخش از سخنان خود، نکته مهمی را درخصوص رفتارشناسی آمریکا و قدرتهای سلطه گر بیان کردند و گفتند: رفتار آمریکا و قدرتهای سلطه گر مانند رفتار شیطان است چرا که آنها همواره تلاش دارند با تهدید و تطمیع و بویژه با وعده هایی که هیچگاه به آنها عمل نمی کنند، کشورهای دیگر را مرعوب و تحت سلطه خود درآورند و شیطان نیز تلاش دارد با تهدید و تطمیع، دستگاه محاسباتی انسان را از کار بیاندازد و او را دچار خطای در محاسبه کند.

حضرت آیت الله خامنه ای، خطای در محاسبه را از بزرگترین خطرها خواندند و خاطرنشان کردند: همه باید مراقب این خطر بزرگ باشند زیرا خطای در محاسبه باعث می شود که اراده و توانایی های انسان در جهت تصمیم اشتباهی که اتخاذ می شود، عملاً به هدر رود.

ایشان مراقبت در این زمینه را برای مسئولان بسیار حساس تر و ضروری تر دانستند و افزودند: یکی از خطاهای بزرگ محاسباتی این است که انسان عوامل معنوی و سنت های الهی را نادیده بگیرد و فقط در چارچوب عوامل محسوس و صرفاً مادی محدود بماند.

رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر اینکه علل سعادت و شقاوت، و پیشرفت و پسرفت، فقط در چارچوب عوامل مادی محدود نیست، افزودند: عوامل معنوی و سنت های غیرقابل تغییر الهی، از عوامل بسیار تأثیرگذاری هستند که نادیده گرفتن آنها، اشتباهی جبران ناپذیر خواهد بود.

حضرت آیت الله خامنه ای برای تبیین اهمیت و جایگاه عوامل معنوی و سنت های الهی به چند آیه قرآن کریم، و مصادیق عینی تحقق آن در دوره معاصر اشاره کردند و گفتند: خداوند متعال می فرماید اگر در راه خدا حرکت و دین خدا را نصرت کنید، یاری و کمک الهی قطعی خواهد بود. این سنت الهی بارها در تاریخ تکرار شده است که نزدیک ترین نمونه آن، پیروزی انقلاب اسلامی ایران به عنوان یکی از برجسته ترین مقاطع تاریخی جهان، است.

حضرت آیت الله خامنه ای در جمع بندی این بخش از سخنان خود که درخصوص اهمیت مراقبت مسئولان از گرفتار شدن به خطای محاسباتی بود، تأکید کردند: نگذارید دشمن با استفاده از تهدید و تطمیع در دستگاه محاسباتی شما اثر بگذارد.

رهبر انقلاب اسلامی در ادامه سخنانشان نبرد بی وقفه و جدی جمهوری اسلامی با استکبار را ادامه نبرد پیامبران با طواغیت و شیاطین انس و جن خواندند و خاطرنشان کردند: با وجود همه زرق و برق ظاهری شیاطین، حرکت الهی ملت ایران، روز به روز عمق و توسعه بیشتری خواهد یافت.

ایشان ناکارآمدی دو ابزار اصلی دشمن یعنی «تهدید نظامی» و «تحریم» را باعث روی آوردن استکبار به ایجاد اختلال در نظام محاسباتی دستگاهها و مقامات ایرانی برشمردند و تأکید کردند: تحریم را باید با مجاهدت در باب اقتصاد مقاومتی خنثی کرد و تهدید نظامی نیز به علت مقرون به صرفه نبودن، در حد تهدید لفظی باقی می ماند.

رهبر انقلاب در تبیین بیشتر راه اصلی مقابله با تحریم ها افزودند: همانگونه که رئیس جمهور محترم گفت: برنامه ریزی اقتصادی باید با این فرض انجام و پیگیری شود که دشمن سر سوزنی از تحریم ها کم نخواهد کرد.

حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به سخنان برخی مقامات آمریکایی مبنی بر باقی ماندن تحریم ها حتی پس از توافق احتمالی هسته ای خاطرنشان کردند: همانگونه که بارها گفته ایم، موضوع هسته ای فقط یک بهانه است و اگر نباشد بهانه های جعلی دیگری مانند حقوق بشر، حقوق زنان و مسائل دیگر مطرح خواهد شد.

حضرت آیت الله خامنه ای درباره دومین ابزار اصلی آمریکا یعنی تهدید نظامی نیز خاطرنشان کردند: مسائلی مانند کشتار مردم و قتل و جنایت و غارت، هیچکدام عامل بازدارنده ای برای آمریکایی ها محسوب نمی شود بلکه واقعیت این است که حمله نظامی، امروز برای آمریکا مقرون به صرفه نیست به همین علت ناظران و آگاهان جهانی نیز مانند ملت ایران، تهدیدهای آن را جدی نمی گیرند.

رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به حمایت آمریکا از گرگی به نام صدام، حمله به هواپیمای مسافربری ایران و قتل عام صدها زن و مرد و کودک بیگناه، کشتار صدها هزار نفر در عراق و افغانستان و بحران سازی خونین در کشورهای مختلف تحت عنوان انقلابهای رنگی افزودند: برای آمریکایی ها، زندگی و آرامش و امنیت ملتها، هیچ ارزشی ندارد و اگر صرفه خود را در حمله ببیند لحظه ای درنگ نمی کند.

حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به برخی حرفها مبنی بر ممانعت آمریکا از حمله رژیم صهیونیستی افزودند: اگر این حرفها راست باشد علت ممانعت آمریکا این است که حمله را مقرون به صرفه نمی داند و ما نیز قاطعانه تأکید می کنیم که حمله نظامی به جمهوری اسلامی برای هیچ کس مقرون به صرفه نخواهد بود.

ایشان در جمع بندی این بخش از سخنانشان افزودند: دست دشمن، هم در زمینه تحریم و هم در زمینه تهدید، خالی است به شرط اینکه ما اهل ایمان بوده و واقعاً در میدان حضور داشته باشیم.

رهبر انقلاب سپس در زمینه محور اصلی سخنانشان یعنی تلاش سلطه گران بویژه آمریکا برای ایجاد خطای محاسباتی در ذهن مسئولان ایرانی، نکته ظریفی را بیان کردند.

ایشان گفتند: دشمن می داند که جمهوری اسلامی اگر هدفی را بخواهد آن را به دست می آورد بنابراین درصدد است با ایجاد اختلال در نظام محاسباتی مسئولان ایرانی، کاری کند که آنها اهداف مغایر با منافع آمریکا را، در دستور کار قرار ندهند که این، همان جنگ نرم است که سالها پیش بیان شد.

رهبر انقلاب، این طرح آمریکا را نیز منتهی به شکست خواندند و افزودند: جمهوری اسلامی از همان روز اول براساس منطق عقلانی و تکیه بر دو عنصر اساسی یعنی: «اعتماد به خدا و سنن آفرینش» و «شناخت و بی اعتمادی به دشمن»، سیاستها و رفتار خود را بر قوه عاقله متمرکز کرده است و از این پس نیز، چنین خواهد بود.

حضرت آیت الله خامنه ای در تشریح عوامل این دو عنصر اصلی عقلانی افزودند: اعتماد به مردم و محبتها و انگیزه های صادقانه آنها، اعتقاد به “ما می توانیم” ، تکیه بر عمل و پرهیز از بیکارگی و تنبلی، اعتماد به نصرت الهی، مجاهدت در راه تکلیف، بهره گیری از تجربه ها، ایستادگی بر استقلال و دقت در رفتار مستکبران با ملتها، از جمله عواملی است که قوه عقلانی جمهوری اسلامی یعنی زیربنای سیاستها و اقدامات نظام را شکل داده و می دهد.

ایشان خاطرنشان کردند: مخالفت استکبار با جمهوری اسلامی ایران نیز در واقع مخالفت با همین عقلانیت است وگرنه «صرفِ اسم و تشریفات اسلامی» برای آنها مهم و مخالفت برانگیز نیست.

رهبر انقلاب با اشاره به حرف یک کارشناس دولتی آمریکا مبنی بر امکان پذیر بودن آشتی میان «ایران و آمریکا» و امکان پذیر نبودن آشتی میان «جمهوری اسلامی و آمریکا» افزودند: این حرف درستی است چرا که آمریکا با ایرانِ وابسته زمان پهلوی هیچ مشکلی نداشت اما نمی تواند با جمهوری اسلامی که به «استقلال، ایمان، ایستادگی در مقابل ظلم و اتحاد اسلامی» دعوت می کند دشمنی نکند.

رهبر انقلاب اسلامی ادامه بیانات خود در جمع مسئولان و کارگزاران نظام را به چند توصیه مهم اختصاص دادند.

در اولین توصیه، ایشان با اشاره به اوضاع کاملاً حساس منطقه و جهان، به همه مسئولان کشور خاطرنشان کردند: به معنای واقعی کلمه در یک پیچ تاریخی قرار داریم و اگر قوی نباشیم همه به ما زور خواهند گفت بنابراین باید قوی تر شویم.

حضرت آیت الله خامنه ای در تبیین بیشتر عناصر افزایش قدرت کشور افزودند: داشتن روحیه، نگاه امیدوارانه، کار و تلاش، شناخت رخنه های «اقتصادی، فرهنگی و امنیتی و بستن این رخنه ها»، هم افزایی دستگاهها و هم افزایی دستگاههای مسئول با مردم از جمله عناصر افزایش قدرت ایران است.

توصیه دوم رهبر به همه مسئولان کشور، قدر دانستن فرصت برای کار و تلاش و خدمت به مردم بود.

ایشان افزودند: نگویید نمی گذارند، چرا که این حرف که در دوره های قبل نیز گفته می شد ، قابل قبول نیست و باید با استفاده از امکانات موجود، حتی لحظه ای را برای کار و تلاش از دست نداد.

ایشان در سومین توصیه خطاب به همه مسئولان نظام تأکید کردند: حرکت های خود را براساس اصول انقلاب تنظیم کنید و با پرهیز از حاشیه سازی و حاشیه پردازی، بر حل مشکلات مردم، متمرکز شوید.

هم گرایی سه قوه و هم گرایی بخشی چهارمین توصیه رهبر انقلاب به مسئولان و کارگزاران نظام بود. تشکیل جلسه مشترک سران قوا، شکل دهی جلسات مشترک و دو جانبه میان قوا، تبادل نظر و استفاده از مشورتهای متقابل و نیز مدیریت جهادی نکات مهم این بخش از سخنان رهبری بود.

رهبر انقلاب اسلامی در ادامه چند توصیه درخصوص رفتار با دولت داشتند و چند توصیه هم خطاب به دولت بیان کردند.

حضرت آیت الله خامنه ای درخصوص رفتار با دولت تأکید کردند: بنده دولت را تأیید و حمایت می کنم و از همه توانی که در اختیار دارم، برای حمایت از دولت استفاده خواهم کرد و به مسئولان بلندپایه دولت اعتماد دارم.

ایشان با اشاره به حمایت رهبری از همه دولتهای منتخب مردم، در دورانهای گذشته، افزودند: همه این دولتها دارای نقاط مثبت و نقاط منفی بودند و نقد دولتهای گذشته باید بصورت کارشناسی باشد و نقد در منبرهای عمومی خیلی به مصلحت نیست.

رهبر انقلاب اسلامی گفتند: البته درخصوص دولت کنونی نیز هرگونه نقدی، باید منصفانه و محترمانه و دلسوزانه و به دور از هرگونه مچ گیری و اذیت رساندن به دولت باشد.

حضرت آیت الله خامنه ای توصیه هایی هم به دولت داشتند. جدی گرفتن سیاستهای اقتصاد مقاومتی اولین توصیه ایشان بود که گفتند: رئیس جمهور محترم و برخی مسئولان، کم و بیش درخصوص حمایت از سیاستهای اقتصاد مقاومتی سخن گفته اند اما نیاز اصلی، عمل است و نباید اینگونه باشد که در سخن، از اقتصاد مقاومتی حمایت کنیم اما در عمل، حرکت ما کُند باشد.

رهبر انقلاب اسلامی تأکید کردند: مبنای اقتصاد مقاومتی تکیه بر تولید داخلی و استحکام بنیه درونی اقتصاد است.

حضرت آیت الله خامنه ای افزودند: رونق اقتصادی نیز فقط با تولید و فعال کردن ظرفیت های درونی محقق می شود و نه با چیز دیگر.

ایشان درخصوص اجرای سیاستهای اقتصاد مقاومتی توصیه هایی هم به بانکها و همچنین بخش صنعت و معدن داشتند.

رهبر انقلاب اسلامی درباره بانک ها گفتند: بانکها باید برای اجرای سیاستهای اقتصاد مقاومتی نقش مثبت ایفا کنند و خود را با این سیاستها و برنامه ریزی های دولت برای اجرای آنها، تطبیق دهند.

اما توصیه مؤکد حضرت آیت الله خامنه ای به بخش صنعت و معدن این بود که تحرک و تلاش خود را مضاعف کنند زیرا بار اصلی خروج از رکود بر عهده بخش صنعت و معدن است.

ایشان اهمیت بخش کشاورزی را نیز حیاتی دانستند و با تأکید بر لزوم سیاستهای حمایتی دولت از این بخش بسیار مهم، گفتند: در کنار حمایت از بخش کشاورزی باید مشکلات کشاورزان و دامداران نیز برطرف شود.

رهبر انقلاب اسلامی در ادامه به شعار دولت یازدهم، یعنی «اعتدال» اشاره کردند و افزودند: اعتدال شعار بسیار خوب و مورد تأیید است زیرا افراط همواره محکوم است.

حضرت آیت الله خامنه ای یک سفارش به دولت درخصوص شعار «اعتدال» کردند و گفتند: مراقب باشید که برخی در صحنه سیاسی کشور، با شعار اعتدال، جریان های مؤمن را کنار نزنند زیرا همین جریان مؤمن است که در مواقع خطر زودتر از همه سینه سپر می کند و در مشکلات نیز، دولت را به طور واقعی کمک می کند.

ایشان تأکید کردند: اعتدال همان اسلام است. یعنی مقابله شدید با کفار و مهربانی با یکدیگر، یعنی امر به معروف و نهی از منکر. اعتدال به این معنا نیست که از کارهایی که جریان مؤمن، احساس وظیفه می کند، جلوگیری کنیم.

رهبر انقلاب اسلامی سپس یک توصیه مهم به برخی جریانهای سیاسی و مطبوعاتی داشتند و خطاب به آنها گفتند: امنیت فکری و ذهنی برای مردم مهم است و نباید با طرح برخی مطالب بی مبنا و تکرار حرفهای مطبوعات بیگانه با اعصاب و روان مردم بازی کرد.

رهبر انقلاب اسلامی در ادامه با اشاره به موضوع هسته ای، آنرا مسئله ای حساس خواندند و با تأیید سخنان رئیس جمهور درخصوص موضوع هسته ای گفتند: واقعیت این است که در این موضوع، طرف مقابل به مرگ گرفته است که به تب راضی شویم.

حضرت آیت الله خامنه ای مسئله بسیار مهم ظرفیت غنی سازی را یکی از موارد اختلافی با طرف مقابل خواندند و افزودند: هدف آنها این است که در موضوع ظرفیت غنی سازی، جمهوری اسلامی ایران را به ۱۰ هزار سو راضی کنند البته ابتدا از ۵۰۰ سو و ۱۰۰۰ سو شروع کردند، که «۱۰ هزار سو محصول حدود ۱۰ هزار سانتریفیوژ از نوع قدیمی است که داشتیم و داریم»، در حالیکه به گفته مسئولان مربوط، نیاز قطعی کشور، ۱۹۰ هزار سو است.

ایشان حرف آمریکاییها را که به بهانه نگرانی از سلاح هسته ای، با دانش و فناوری بومی هسته ای ایران مخالفت می کنند، ناحق و غیر منطقی دانستند و گفتند: تضمین برای جلوگیری از دستیابی به سلاح هسته ای، راههای مشخص و دستگاههای مسئولی دارد که جمهوری اسلامی ایران اشکالی در این موضوع نمی بیند و تضمین هم شده است، اما آمریکا حق ندارد در مورد احتمال دستیابی کشورها به سلاح هسته ای اظهار نگرانی کند، زیرا خود آمریکا از این سلاح استفاده کرده و اکنون نیز چند هزار بمب هسته ای دارد.

رهبر انقلاب اسلامی خطاب به آمریکاییها افزودند: با پرونده ای که شما درباره استفاده از سلاح هسته ای دارید نگرانی در مورد سلاح هسته ای به شما مربوط نیست.

حضرت آیت الله خامنه ای تأکید کردند: البته ما به تیم مذاکره کننده کشورمان اعتماد داریم و مطمئن هستیم که آنها به دست اندازی به حقوق کشور و ملت و کرامت ملت ایران، راضی نخواهند شد و اجازه چنین کاری را نیز نخواهند داد.

ایشان مسئله تحقیق و توسعه در موضوع هسته ای را یکی دیگر از مواردی دانستند که باید قطعاً در مذاکرات رعایت شود و افزودند: یکی دیگر از موارد مهم که طرف مقابل تکیه و حساسیت زیادی دارد، حفظ تشکیلاتی است که تخریب آنها برای دشمن امکان پذیر نیست.

رهبر انقلاب اسلامی خاطرنشان کردند: آنها در مورد تأسیسات فردو می گویند، چون این تأسیسات قابل دسترسی و ضربه زدن نیست، بنابراین باید تعطیل شود که این سخن، خنده آور است!

حضرت آیت الله خامنه ای در ادامه همچنین به مسائل منطقه و بویژه فتنه عراق اشاره کردند و گفتند: به توفیق الهی مردم مؤمن عراق، این فتنه را خاموش خواهند کرد و ملتهای منطقه نیز روز به روز به سوی رشد و اعتلای مادی و معنوی پیش خواهند رفت.

ایشان در بخش دیگری از سخنان خود ماه مبارک رمضان را ماه اِنابه و توبه و زمینه ساز حرکت از دوزخ بدکرداری و بددلی و بداندیشی به سوی بهشت نیک کرداری، نیک اندیشی و نیک رفتاری دانستند و گفتند: از جمله معارف والایی که ادعیه ماه مبارک رمضان به انسان می آموزد، عمل همراه با معرفت و هدف، دوری از تنبلی و بیکارگی و پرهیز از دل زدگی، سهل انگاری، سخت دلی، تحجر و غفلت است که وظیفه مسئولان برای رعایت این معارف ارزشمند بسیار سنگین تر و سخت تر از افراد عادی است.

]]>
http://aban13.netsit.ir/?feed=rss2&p=233 0
تبدیل دانشگاه‌ها به باشگاه سیاسی سم مهلک برای حرکت علمی کشور است http://aban13.netsit.ir/?p=230 http://aban13.netsit.ir/?p=230#comments Thu, 03 Jul 2014 12:02:47 +0000 http://aban13.netsit.ir/?p=230
رهبر معظم انقلاب در دیدار صدها نفر از اساتید دانشگاه‌های کشور:
تبدیل دانشگاه‌ها به باشگاه سیاسی سم مهلک برای حرکت علمی کشور است
 تبدیل دانشگاه‌ها به باشگاه سیاسی سم مهلک برای حرکت علمی کشور است

صدها نفر از استادان دانشگاهها عصر چهارشنبه در دیدار با حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به هم‌اندیشی و تبادل نظر در زمینه‌های علمی، دانشگاهی، فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و سیاسی پرداختند.

به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری، صدها نفر از استادان دانشگاهها عصر امروز (چهارشنبه) در دیدار با رهبر معظم انقلاب اسلامی به هم اندیشی و تبادل نظر در زمینه های علمی – دانشگاهی – فرهنگی – اجتماعی – اقتصادی و سیاسی پرداختند.

در ابتدای این نشست که بیش از ۲ ساعت به طول کشید، ۷ نفر از استادان دانشگاهها، دیدگاههای مختلف خود را بیان کردند. سپس حضرت آیت الله خامنه ای با تأکید بر اهمیت «تداوم جدی، پر شتاب و همه جانبه‌ی نهضت علمی» بعنوان عامل اصلی شکل دهنده سرنوشت آینده ایران و جهان اسلام، افزودند: تحقق این هدف مهم، نیازمند فعالیت و مدیریت جهادی کسانی است که عاشق پیشرفت میهن و ملت هستند.

رهبر معظم انقلاب اسلامی، دیدار با اساتید دانشگاهها را یکی از شیرین ترین جلسات خواندند که هدف اصلی آن احترام و تکریم نمادین «دانشمندان و مجموعه زبدگان و نخبگان علمی و فکری کشور» است.

حضرت آیت الله خامنه ای مطالبی را که برخی از اساتید دانشگاهها در این دیدار بیان کردند، مفید و بسیار خوب دانستند و گفتند: انشاءالله از مجموع این مطالب، در برنامه ریزی ها و تبادل نظر با مسئولین استفاده خواهد شد و باید تأثیرگذاری این مطالب دیده شود.

 

ایشان بعد از این مقدمه چند نکته مهم را درخصوص حرکت علمی کشور بیان کردند. لزوم کُند و متوقف نشدن علمی کشور و ادامه آن با حرکتی پرشتاب تر و مضاعف، اولین نکته ای بود که رهبر انقلاب اسلامی مطرح کردند.

حضرت آیت الله خامنه ای گفتند: حرکت علمی کشور موضوعی اساسی برای آینده کشور و جامعه و حتی برای دنیای اسلام است.

ایشان افزودند: پس از سالها تأکید بر اهمیت کار علمی، اکنون حرکت علمی کشور به موفقیت های بزرگی دست یافته و در بُعد جهانی نیز شناخته شده است و در واقع می توان گفت از نهضت علمی جمهوری اسلامی ایران، در دنیا، رونمایی شده است.

رهبر انقلاب اسلامی به یک دغدغه مهم درخصوص پیشرفت های علمی کشور اشاره کردند و گفتند: مهمترین نگرانی این است که نهضت علمی کشور که پس از سالها زحمت و مجاهدت و حرکت در مسیری سخت، به نیمه راه رسیده است، دچار وقفه یا توقف شود.

حضرت آیت الله خامنه ای تأکید کردند: هرگونه توقف در این مسیر و یا کُند شدن شتاب موتور علمی کشور، با عقب گرد همراه خواهد بود.

ایشان افزودند: اگر این نهضت و حرکت علمی متوقف شود، بازگرداندن آن، بسیار مشکل خواهد بود بنابراین همه باید با تمام توان، به پیشرفت علمی کشور کمک کنند.

رهبر انقلاب اسلامی، متوقف شدن حرکت علمی کشور را یکی از نقشه های اصلی جبهه دشمنان نظام اسلامی دانستند و درخصوص استفاده مکرر از کلمه «دشمن» گفتند: برخی درخصوص استفاده از کلمه «دشمن» و تکرار آن، حساسیت دارند در حالیکه در قرآن کریم نیز بارها کلمه های شیطان و ابلیس تکرار شده که پیام آن، غافل نشدن از شیطان و دشمن است.

حضرت آیت الله خامنه ای افزودند: تکیه بر موضوع دشمن به معنای توجه نکردن به مشکلات و عیوب داخلی نیست اما غفلت از دشمن بیرونی، خطای راهبردی عظیمی است که ما را دچار خسارت می کند.

ایشان خاطرنشان کردند: مقابله با نقشه و چالش خصمانه دشمن، نیازمند حرکت و مدیریت جهادی در عرصه علمی و مقابله صحیح و هوشمندانه مسئولان و اساتید دانشگاهها با آن است.

رهبر انقلاب اسلامی مسئولان وزارت علوم و دانشگاهها و اساتید را به مراقبت جدی برای ادامه پرشتاب حرکت علمی کشور توصیه مؤکد کردند و افزودند: متأسفانه ما در دورانهایی، نمونه های نامطلوبی را در دانشگاهها داشتیم که جوانان نخبه را به ترک کشور تشویق می کردند و یا در سالهایی، افرادی در داخل وزارت علوم، در مقابل حرکت علمی مانع تراشی می کردند، این موارد به هیچ وجه نباید تکرار شوند.

حضرت آیت الله خامنه ای گفتند: دانشگاه نباید در اختیار کسانی قرار گیرد که پیشرفت علمی کشور را به هیچ می انگارند بلکه باید در اختیار کسانی باشد که عاشق پیشرفت علمی ایران هستند و اهمیت آن را برای سرنوشت کشور و ملت درک می کنند.

رهبر انقلاب از زاویه کوتاه و میان مدت نیز، پیشرفت علمی کشور را دارای فواید گرانقدر از جمله بی اثر کردن تحریم ها خواندند و خاطرنشان کردند: دشمن می خواهد با ابزار تحریم بر روی آبروی ملی ایرانیان فشار بیاورد و ملت را تحقیر کند که استمرار «نهضت و پیشرفت علمی»، این ابزار را هم بی اثر خواهد کرد.

 

ایشان توجه مسئولان به شرکتهای دانش بنیان را از عوامل مؤثر در پیوند «علم و صنعت و کشاورزی» خواندند و افزودند: شرکتهایی که با استانداردها و شاخصه های لازم، حقیقتاً دانش بنیان هستند می توانند در تداوم نهضت علمی، نقش مهمی ایفا کنند.

حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به برخی افراد تریبون دار که در اصل مسئله پیشرفت علمی ایران، اظهار تردید می کنند افزودند: این صحبتها از روی بی اطلاعی است و باید برای اینگونه افراد در بخشهای مختلف، تور علمی گذاشت تا پیشرفتهای تحسین برانگیز پزشکی، هسته ای، نانو، سلولهای بنیادین و دیگر عرصه ها را درک کنند و از سر بی اطلاعی سخن نگویند.

ایشان، تدوین نقشه جامع علمی کشور را، مسئله ای راهبردی و مبنای سندهای علمی تنظیم شده برای بخش های مختلف کشور برشمردند و افزودند: لازم است سهم دانشگاه های مختلف در این نقشه جامع علمی، تعیین شود تا مراکز علمی براساس مزیتها و ظرفیتهای خود، مسئولیتشان را در این سند مهم ایفا کنند.

رهبر انقلاب اسلامی، انطباق هرچه بیشتر فعالیتهای علمی با نیازهای کشور را، ضرورتی اساسی خواندند و افزودند: البته مقالات علمی استادان ایرانی که در جهان مرجع علمی می شود باعث افتخار و نشانه پیشرفت ایران است اما لازم است مقالات و دیگر فعالیتهای پژوهشی علمی، ناظر به تأمین نیازهای داخلی باشد تا دانشگاهها سهم خود را در کمک به مدیریت کشور بخوبی ایفا کنند.

نکته مهم دیگری که حضرت آیت الله خامنه ای در دیدار با استادان دانشگاهها بیان کردند، تأثیرگذاری ویژه «سخن، رفتار و منش استادان» بر دانشجویان بود.

ایشان خاطرنشان کردند: تفوق علمی استاد، برای او جایگاه ویژه ای در ذهن و شخصیت دانشجو بوجود می آورد که لازم است از این جایگاه تأثیرگذار برای پرورش جوانانی «خوش روحیه، امیدوار، خوش بین، شجاع، آینده نگر، دارای ایمان و اعتماد به نفس، معتقد به مبانی نظام، برخوردار از روحیه خدمت و پایبند به تعلقات معنوی و میهنی» استفاده کرد.

رهبر انقلاب در نگاهی نقادانه به جریانی که مرعوب و مغلوب فرهنگ غربی است افزودند: این جریان هرچه را ملی، خودی و میهنی است مستقیم یا غیرمستقیم مایه تحقیر و استهزا قرار می دهد و موجبات دلزدگی و یأس دانشجویان را فراهم می کند که این کار، بسیار غلطی است.

حضرت آیت الله خامنه ای همچنین دروس معارف دانشگاهها را فرصتی بسیار ارزشمند خواندند و خاطرنشان کردند: اگر استادان معارف با هوشمندی، تکیه بر معلومات عمیق و به روز شده، با دانشجو مواجه شوند بیشترین سود را به کشور و جامعه می رساند که نهاد نمایندگی در دانشگاهها، باید به این مسئله دقت و برای آن برنامه ریزی کند.

حضرت آیت الله خامنه ای، تحول بنیادین در علوم انسانی را نیازی حقیقی خواندند اما افزودند: معنای تحول در علوم انسانی، بی نیازی از کارهای علمی و تحقیقاتی غربیها نیست.

ایشان در بیان علت لزوم تحول در علوم انسانی گفتند: مبنای علوم انسانی در غرب، مادی و غیرالهی است در حالیکه علوم انسانی هنگامی به حال فرد و جامعه مفید خواهد بود که براساس جهان بینی الهی و اسلامی استوار باشد که باید در این زمینه با سرعت مناسب و بدون کندی یا شتاب زدگی تلاش کرد.

رهبر انقلاب اسلامی در پایان سخنانشان، بار دیگر نکته ای بسیار مهم را مورد تأکید قرار دادند و افزودند: مسئولان ذیربط و مدیران دانشگاهها باید با جدیت از تبدیل مراکز علمی به محل جولان و فعالیتهای جریان های سیاسی جلوگیری کنند.

ایشان تبدیل دانشگاهها به باشگاههای سیاسی را سهم مهلک حرکت علمی کشور خواندند و خاطرنشان کردند: متأسفانه در دوره ای شاهد این پدیده زیان بار بودیم.

حضرت آیت الله خامنه ای با تأیید و دفاع از نگرش، فهم و مشرب سیاسی در میان دانشجویان تأکید کردند: این مسئله با تبدیل مراکز علمی به جولانگاه جریانهای سیاسی تفاوت دارد.

ایشان خاطرنشان کردند: آرامش دانشگاهها، زمینه ساز و شتاب بخش حرکت علمی کشور است و اگر خدای نکرده این آرامش ضربه بخورد، حرکت علمی متوقف می شود و ایران به عقب باز می گردد.

رهبر انقلاب اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به فضای صفا و معنویت و صدق و اخلاص ماه مبارک رمضان، همگان را به بهره گیری حداکثری از این ماه پربرکت و تقویت ارتباط با خداوند و گسترش فضای خوش بینی و اعتماد و محبت و خیرخواهی در روابط اجتماعی توجه کردند.

در ابتدای این دیدار ۷ نفر از استادان رشته های مختلف دانشگاهها، دیدگاههای خود را بیان کردند.

دکتر سید احمدرضا خضری – استاد تمام دانشگاه تهران در رشته الهیات و تاریخ تمدن

دکتر عباس علی آبادی – عضو هیأت علمی دانشگاههای تهران، اصفهان و مالک اشتر در رشته مهندسی مکانیک

دکتر ابراهیم پور جم – دانشیار دانشکده کشاورزی دانشگاه تربیت مدرس

دکتر شهلا باقری – دانشیار رشته جامعه شناسی دانشگاه خوارزمی

دکتر سیدمهدی رضایت – استاد تمام دانشگاه علوم پزشکی تهران رشته فارماکولوژی پزشکی

دکتر محمد باقرخرمشاد – دانشیار دانشگاه علامه طباطبایی رشته علوم سیاسی

دکتر شهرام علمداری – دانشیار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، فوق تخصص غدد و متابولیسم در سخنان خود، این محورها را مورد بحث و بررسی قرار دادند.

- «اقتصاد مقاومتی»، تنها راه استمرار و افزایش پیشرفت کشور در همه شرایط

- ضرورت شناخت قابلیتها، ظرفیتها و نقاط ضعف و قوت در موضوع اقتصاد مقاومتی

-ادامه پرشتاب نهضت علمی و تقویت روحیه خود باوری

-توسعه کیفی آموزش عالی به ویژه در دوره های کارشناسی

-توجه عینی و برنامه ریزی شده به ارتباط دانشگاه و صنعت

-زمینه ها و عوامل بازآفرینی تمدن اسلامی، ایرانی

- تأکید بر جنبش نرم افزاری به عنوان موتور محرک شکل گیری تمدن نوین اسلامی – ایرانی

- پیشنهاد تشکیل کارگروههای تخصصی برای اصلاح ساختارهای دولتی در بخش کشاورزی

-برنامه ریزی برای مدیریت بازار محصولات کشاورزی به نفع تولید کنندگان

-اصلاح الگوی تغذیه و توجه به سیاستهای تبلیغی متناسب با این الگوها

-ضرورت حساسیت ویژه مسئولان وزارت علوم به حفظ آرامش مراکز آموزش عالی و پرهیز از استفاده از عناصر حاشیه ساز

- ضرورت توجه به نقش اصیل فرهنگ در تحلیلهای اجتماعی، اقتصادی و سیاسی

- طراحی رشته های جدید برای جریان سازی در تولید دانش فرهنگی و گفتمان سازی فرهنگی

- توجه بیشتر وزارت علوم به مصوبات شورای تحول در علوم انسانی

-اهمیت نظام سازی فرهنگی

- انتقاد از فعالیتهای ناهمگون و متفاوت سازمانها و نهادهای فرهنگی

- ضرورت تعمیق و کاربردی شدن پژوهشها

-پیشرفتهای تحسین برانگیز عرصه نانو، اثبات کننده توانایی ایرانیان در رشته های علمی

-لزوم توسعه حمایتها از همه مراحل زنجیره تولید علم تا محصول

-لزوم رصد مستمر تحولات پرشتاب منطقه ای و جهانی برای واکنش به موقع و هوشمندانه در مقابل این تحولات

-ضرورت تحرک بیشتر دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی در منطقه و جهان اسلام

-بررسی آسیبهای بیداری اسلامی و اهمیت «تغذیه فکری و اندیشه ای» جریانهای فعال

-هوشیاری و مراقبت از جریان تحجر و تکفیر به عنوان عامل تأمین کننده خواستهای دستگاه سلطه جهانی

-پیشنهاد توجه ویژه به «مدیریت بحران» و «پدافند غیرعامل» در برنامه ششم توسعه

-اهمیت تغییر رویکرد نظام آموزشی از دانش محوری به حکمت پروری

-تبدیل سیاستهای کلی سلامت به شاخصهای متعادل، عملی و قابل ارزیابی

-و اهمیت توجه به شاخصهای سلامت معنوی در مراحل مختلف تحصیلی

]]>
http://aban13.netsit.ir/?feed=rss2&p=230 0
جهانشمولی شخصیت حضرت امام(ره) از نگاه اندیشمندان خارجی http://aban13.netsit.ir/?p=221 http://aban13.netsit.ir/?p=221#comments Tue, 03 Jun 2014 20:37:52 +0000 http://aban13.netsit.ir/?p=221  به مناسبت بیست ‌و پنجمین سالروز ارتحال امام امت
 جهانشمولی شخصیت حضرت امام(ره) از نگاه اندیشمندان خارجی
جهانشمولی شخصیت حضرت امام(ره) از نگاه اندیشمندان خارجی
     اگرچه شناخت همه جنبه‌های شخصیتی حضرت امام‌ خمینی(ره) نیازمند گذشت زمان بیشتری است اما مرور یافته‌های دیگران از آنچه در سیما و سیرت ایشان دیده‌اند، تصویری جدیدتر از این شخصیت تاریخی به دست می‌دهد.تببین زوایای شخصیتی انسان‌ها معمولاً کاری دشوار می نماید  چه اینکه هر انسانی دارای زوایای متعددی از ویژگی‌ها و خصلت‌ها است که کاوش در آن را به غایت سخت می کند.حال اگر این شخصیت کسی باشد که در مقطعی از تاریخ، اندیشه های وی مسیر حرکت انسان های بیشماری را تغییر داده باشد کار تحقیق به مراتب سخت‌تر و دشوارتر می شود.  یکی از این شخصیت ها حضرت امام خمینی (ره) معمار کبیرانقلاب اسلامی ایران است . شخصیتی با جنبه‌های داخلی و خارجی توامان.

هم او که استبداد ستیزی‌اش شهره عام بود و استکبار ستیزیش شهره عالم. جمع ویژگی‌هایی نظیر فیلسوف، حکیم، عارف، فقیه،‌ مرجع و.. در ایشان کار تحقیق را بر هر محققی برای شناخت ابعاد شخصیتی این رهبر بزرگ دشوارتر ساخته است.

لیکن ارتباط ساده امام با امت اسلام و آزادیخواهان جهان و ویژگی ساده زیستی ایشان به شکلی استثنایی وجود عزیزش را در نزد مخاطبان داخلی و خارجی‌اش قابل لمس‌تر کرده بود. همین سادگی وجودش هرساله صدها شخصیت جهانی را در سالروز ارتحالش میهمان ایرانی های قدرشناس می‌کند.

اگرچه شناخت همه جنبه های شخصیتی او نیازمند گذشت زمان بیشتری است اما مرور یافته‌های دیگران از آنچه در سیما و سیرتش دیده‌اند، تصویری جدیدتر از این شخصیت تاریخی به دست می دهد.

از همین رو، در آستانه بیست و پنجمین سالروز ارتحال حضرت امام خمینی (ره) با شماری از اندیشمندان و نخبگان سیاسی کشورهای مختلف در خصوص ویژگی‌های شخصیتی آن امام  همام به گفتگو نشستیم.

 متن کامل این گفتگوها به شرح ذیل است

اندیشه‌های امام تنها راه پیشرفت و آزادی

«محمود دانشجو» عضو مجلس سنای افغانستان در گفت‎وگو با خبرنگاران در کابل با اشاره به نفوذ اندیشه‌های امام خمینی(ره) در بین ملت‌های جهان گفت: اندیشه‌های امام خمینی(ره) برای تمام ملل جهان سودمند است و برای همیشه جاودانه باقی خواهد ماند.

وی افزود: افکار امام خمینی(ره) بسیار سودمند است و سبب آرامش و آسایش‎ مادی و معنوی در زندگی مردم جهان می‎شود، اذهان انسان‎ها را تسخیر می‌کند و بیانگر حقانیت جهان هستی و بلوغ خردمندانه انسان‎ها در کره زمین است؛ به همین دلیل نفوذ آن در میان ملل جهان روز به روز بیشتر می‌شود.

دانشجو اظهار داشت: هر انسانی بدنبال رسیدن به آرامش و آسایش در زندگی است که آن را می‎توان به خوبی در توصیه‎ها، نظریات و اندیشه‎های امام خمینی(ره) پیدا کرد. به گفته وی، نظریات امام علاوه بر زندگی شخصی انسان‏‎ها، بر ملت‎ها نیز تاثیرگذار بوده و بسیاری از جنبش‌های آزادیخواه در منطقه و جهان از آن تاثیر پذیرفته‌اند.

عضو مجلس سنای افغانستان با اشاره به مقاومت مردم فلسطین در برابر رژیم صهیونیستی، خاطر نشان کرد: بسیاری از مجاهدینی که در برخی از کشورهای اسلامی مانند فلسطین فعالیت و مبارزه می‌کنند با تاثیر گرفتن از افکار امام خمینی(ره)، برای استقلال و آزادی کشورشان تلاش می‎کنند.

به گفته دانشجو، وحدت، همگرایی و همبستگی میان جهان اسلام یکی دیگر از نظریات و اندیشه‎های امام خمینی(ره) است که باید بدنبال اجرای آن بود. کشورهای اسلامی باید اندیشه‌های امام خمینی(ره) را محور کار خود قرار دهند و راه‎های پیشرفت و آزادی از هرگونه استعمار، استثمار و فقر اقتصادی را دنبال کنند.

پیشوای تغییر و تحول

«حسن زید»، اندیشمند یمنی و رئیس دوره‌ای احزاب مشترک و حزب الحق این کشور در گفت‌وگو با خبرنگاراندر صنعا استراتژی امام راحل(ره) در مقاومت در برابر استعمار و استکبار جهانی، دفاع از مستضعفین جهان، تلاش برای متحد کردن جهان عرب و اسلام و همچنین شیوه‌های و ابزارهای انقلابی را ستود.

زید در ادامه افزود: در این تردید نیست که سخنان و گفته‌های امام خمینی و انقلاب اسلامی و تغییراتی که ایشان ایجاد کرده، نیازمند پژوهش‌ها و تحقیقات بسیار است، چون آن حضرت و انقلاب ایشان سمبل و نمادی برای انقلاب‌ها در جوامع مسیحی و اسلامی است و انقلاب‌های اروپای شرقی و آمریکا از انقلاب ایران تاثیر پذیرفته است.

وی توضیح داد: انقلاب اسلامی و پیروزی‌های بزرگش که بیشتر شبیه معجزه بود، ایمان و باورهای دینی و مذهبی و ارزش‌های والای انسانی را بار دیگر در دل‌ها زنده کرد و روحانیون را واداشت تا نقش خود را در جامعه برای رهبری جنبش‌های تغییر و تحول در جامعه را باز یابند.

پیوند دهنده تعالیم قران با مباحث روز امت

شیخ«حسن موسی» امام جماعت بزرگترین مسجد استکهلم سوئد نیز معتقد است :‌امام خمینی (ره)ازهمان ابتداخطرصهیونیسم جهانی را گوشزد کرد و از مسلمین خواستند نسبت به این رژیم اشغالگر و متجاوز آگاهانه عمل کنند.

وی با بیان اینکه حمایت از فلسطین ازاولویت های اصلی انقلاب اسلامی ایران بوده و هست از حضرت امام خمینی(ره) به عنوان الگوی رهبران آزاده جهان یاد کرد و گفت:امام خمینی (ره) از همان ابتدا از فلسطین حمایت کردند و همواره جهانیان را به حمایت از ملت فلسطین فرا می خوانند و اگر اندکی در فلسلفه انتخاب نامگذاری روز جمعه آخر ماه مبارک رمضان به عنوان روز جهانی قدس بیاندیشیم بر اهمیت مسئله فلسطین به عنوان مسئله محوری جهان اسلام پی خواهیم برد و متوجه خواهیم شد که امام خمینی (ره) با اعلام روز جهانی قدس حمایت از ملت مظلوم فلسطین را جهانی کردند.

وی با اشاره به انزوای رژیم صهیونیستی ابراز امیدواری کرد که انشاء الله با وحدت بیشتر مسلمانان، رژیم صهیونیستی از صحنه روزگار محو خواهد شد.

امام جماعت مسجد استکهلم در پایان از تلاشهای جمهوری اسلامی ایران در حمایت از ملت مظلوم ملت فلسطین قدردانی کرد و با بیان اینکه مسجد الاقصی با خطر جدی مواجه است مسلمانان سراسر جهان را به دفاع از قدس و مسجد الاقصی و مقابله با توطئه های صهیونیستیها دعوت کرد.

گفتمان امام حاکم بر گفتمان غرب

«محمد موسی»، دبیرکل حزب العدل مصر در گفت‌وگو با خبرنگاراندر قاهره تاکید کرد که باید در یادبود رحلت امام خمینی(ره) یاد و خاطره ایشان را زنده نگه داشت، چراکه وی روزی به خاطر مردم و کشورش و تحقق خواسته‌ها و مطالبات مردمش علیه حکومت وقت قیام کرد و موفق شد ارزش‌هایی همچون حق وعدالت و مساوات را در کشورش برقرار کند. موسی در ادامه افزود: آنچه امروز ایران در عرصه‌های تکنولوژی‌های مدرن و پرونده هسته‌ای به آن دست یافته موجب شده تا ایران به کشوری قدرتمند در عرصه بین المللی تبدیل شود.

وی تصریح کرد: انقلاب ایران به رهبری امام خمینی موجب شد، ایران به کشوری محوری و یکی از بزرگ‌ترین بازیگران منطقه خاورمیانه و حتی عرصه بین المللی تبدیل شود، به گونه‌ای که بخش اعظم موفقیت‌ها و پیروزی‌های ایران را باید مرهون آن حضرت دانست.

موسی تاکید کرد: در این اواخر گفتمان غرب در برابر ایران به شکلی قابل توجه تغییر کرده و همین امر موجب نزدیکی و بهبود روابط غرب با ایران شده و این امر ناشی از ایستادگی و مقاومت بیش از ۳ دهه‌ای ایران در برابر غرب است که موجب شد، کشورهای غربی ایمان بیاورند، سیاست‌های ایران تغییر ناپذیر است و نزدیکی به ایران بهترین گزینه برای آنهاست.

اما در خصوص مقاومت وی خاطر نشان کرد: به نظر من ما در حوزه مقاومت نیازمند کشور قدرتمندی همچون ایران هستیم تا با تشکیل ائتلاف‌ها و موازنه‌های قدرتمند موفقیت و پیروزی قضیه فلسطینی و بازگشت حقوق غارت شده و غصب شده ملت فلسطین را تضمین کند.

ایجاد کننده رنسانس در جهان اسلام معاصر

«هاشم عصمت اللهی»، استاد دانشگاه کابل و مشاور ریاست جمهوری افغانستان در گفت‎وگو با خبرنگاراندر کابل، اظهار داشت: راهبردهای ضد استعماری و ضد استکباری امام خمینی(ره)، رنسانسی در جهان اسلام بود و بنیان پایداری از اندیشه‎ها و استراتژی‎های ذهنی و عملیِ از نوع اسلامی را ایجاد کرد.

عصمت‎اللهی اظهارداشت: اندیشه‎های امام خمینی(ره) توسط جانشین وی حضرت آیت‎الله العظمی خامنه‎ای(مدظله‎العالی) به شکل و شیوه مناسبی پیروی و پشتیبانی شده و با رهبری و روشنگری وی اکنون نظریات امام راحل(ره) به عنوان تنها گفتمانی که توانسته گفتمان‎های غربی را به چالش کشد، در دنیای کنونی مطرح و مؤثر است.

مخالف سرسخت واگرایی اسلامی

وی افزود: افکار امام خمینی(ره) اساس و آغازی شد برای تأمل تازه و تولید تفکری جدید که توان تبیین و تحلیل روابط ظالمانه و استکباری آن زمان را در خود داشت.

به گفته عصمت‎اللهی، نگرش نوینی را که امام خمینی(ره) پی ریخت، مناسبات ناعادلانه جهانی آن روز را برای مسلمانان قابل فهم ساخت و نقد ویرانگری بر پایه‎های توجیهات مدافعان روابط بین‎المللیِ آن روز وارد آورد.

عصمت‎اللهی با ستایش از این اقدام ارزنده امام خمینی(ره) که روزی را به نام «روز قدس» اعلام کرد، اظهار داشت: روز قدس؛ فرصت و فضایی برای بلند کردن فریاد مشترک بر بنیاد «درک» و «درد» دینی در دنیای اسلام است.

وی افزود: اعلام روز قدس بستری به وجود آورده است که تمامی مسلمانان جهان در وقت معینی برای دفاع از مردم فلسطین بیندیشند، بنویسند، بگویند و فریاد مشترک سر دهند. به گفته این نویسنده افغانستانی، مطرح کردن مسئله دفاع از مردم فلسطین از سوی امام خمینی(ره) نشان داد که در نگرش ناب و نوین امام خمینی(ره) اختلاف مذهبی مانع هم‎سویی سیاسی در دنیای اسلام نمی‎شود؛ بلکه مظلومیت فلسطین، مظلومیت تمام مسلمانان جهان و دفاع از مردم فلسطین وظیفه تمام مسلمانان جهان است.

دغدغه‌مند و احیاگر امت اسلامی

«سید عیسی حسینی مزاری»، کارشناس سیاسی و صاحب امتیاز «روزنامه انصاف» در گفت‎وگو با خبرنگاراندر کابل، اظهار داشت: اقدامات مبتکرانه و افکار ارزنده امام خمینی(ره) معطوف به نفع و نجات کشور خاصی نبود، بلکه امام راحل‎(ره) می‎خواست عزت و ابهت امت اسلامی را احیا کند و به همین دلیل اهداف و افکار وی به پیدایش جبهه و جریان جهانی ضد استکبار انجامید.

وی افزود: راهبردهای روشنگرانه امام خمینی(ره) با الهام از آموزه‎های اسلامی شکل گرفته بود و از این جهت برای تمام مسلمان نافع، نتیجه‎بخش و راهگشا بود.

این نویسنده افغان تأکید کرد: اراده برای نجات مسلمانان جهان و ارائه طرح‎هایی که ظرفیت تبدیل شدن به یک جریان جهانی را در خود داشت، سبب شد که حضرت امام خمینی(ره) در چهره یک رهبر جهانی برای مسلمانان جهان ظاهر شود و شعاع اثرگذاری وی در جغرافیای خاصی محدود و متوقف نماند. خیزش‎های مردمی در برابر کمونیسم در افغانستان با تأثیرپذیری از افکار امام خمینی(ره) صورت گرفت. اهتمام امام(ره) باعث شد فلسطین به دغدغه‎ای در دنیای اسلام تبدیل شود.

امام عامل وحدت و انسجام جهان عرب و اسلام بود

«عبد الرحمن الضلع» رئیس مرکز مطالعات وحدت اسلامی بلاد شام در گفت‌وگو با خبرنگاراندر دمشق تاکید کرد: امام راحل (ره) تمام وجود خویش را وقف اسلام کرد و پایه‌های اخوت و برادری اسلامی را بنا نهاد، چون به این امر باور داشتند که اخوت و برادری اسلامی قدرتمندترین نوع اخوت است.

الضلع افزود: امام خمینی با اعتقادات و باورها و اندیشه‌ها و کردارش انسجام و وحدت اسلامی را قوت بخشید تا به ملت فلسطین در آزاد سازی سرزمین‌شان و الاقصی مبارک کمک کند.

این مبلغ سوری تاکید کرد که امام خمینی ما را به خط مشی واقعی محمدی باز گرداند و می‌توان ایشان را عامل وحدت و انسجام جهان عرب و اسلام که رژیم صهیونیستی خواهان ناپاک ساختن آن و تعرض به ناموس و جان و مال بود، دانست و امروز جهان اسلام بیش از هر زمان دیگری نیازمند مطالعه و بررسی سیره واقعی نبوی و سپس امام خمینی است.

وی تصریح کرد: در این تردید نیست که امام خمینی پایه‌گذار سیاستی برای ایران بود که این کشور را تبدیل به بازیگری اساسی در عرصه منطقه‌ای کرد و موجب شد تا مردم ایران به اصول و مبادی خویش همواره پایبند و معتقد و همراه و یاور نظام خویش در تمام عرصه‌های اقتصادی و سیاسی باشند.

خالق واژه مقاومت اسلامی

«عصام هلالی»، پژوهشگر و کارشناس سوری امور ایران در گفت‌وگو با خبرنگاراندر دمشق تاکید کرد: ایران پس از پیروزی انقلاب موجب ایجاد تغییر و تحولات بزرگ در منطقه شد و ایران را از ژاندارم آمریکا در منطقه به کشوری حامی مقاومت و کشورهای مقاوم تبدیل کرد.

هلالی افزود: جمهوری اسلامی ایران با  راهنمایی‌های امام خمینی شعار یاری مظلومان را درسیاست خارجی‌اش سر داد و به عنوان یک وظیفه دینی و مذهبی سرداد و در این راه از پراگماتیسم سیاسی به ویژه در حوزه حمایت از مقاومت تبعیت نکرد و این موضوعی است که امروزه آن را به عینه در مواضع جمهوری اسلامی ایران در قبال مقاومت اسلامی در لبنان شاهد آن هستیم.

وی افزود: قرار گرفتن ایران در کنار سوریه محور بزرگ و قدرتمندی در قبال کشورهای استعماری و استکباری مانند آمریکا و همچنین رژیم صهیونیستی در منطقه تشکیل داد.  هلالی امام خمینی را عامل اصلی انقلاب علیه طاغوت و ابداع کننده اصطلاحات جدید مقاومت دانست و تاکید کرد که انقلاب ایران انعطاف تاریخی بزرگ در عصر حاضر بود و امام خمینی را باید بزرگ‌ترین مصلح منطقه به شمار آورد، چراکه ارزش‌های اسلام واقعی را زنده کرد و در طول حیات خویش همواره انتشار دهنده اسلام ناب محمدی بود.

ایران همچنان روی خط مقاومت

«الحاج حسن حب‌الله»، عضو دفتر سیاسی حزب الله لبنان در گفت‌وگو با خبرنگاراندر بیروت گفت: امام خمینی همواره در سخنان خود مردم منطقه را به مبارزه علیه طرف‌هایی فراخواند که آنها را غارتگران ثروت‌های ملل منطقه نامیده و خواهان تسلط بر جهان عرب و اسلام بودند.

وی افزود: امام خمینی همچنین در سخنان خود توجه بسیاری به قضیه فلسطینی داشت و آن را مهمترین قضیه جهان اسلام و عربی می‌دانست و به اعتقاد من استعمار قدیم به این جهت بذر اسرائیل را در منطقه کاشت تا حامی منافع استعمار در منطقه باشد و با تجزیه و تفکیک منطقه موجب تضعیف کشورهای اسلامی و عربی شود و با تسلط بر آنها ثروت‌هایشان را غارت کند.

حب الله ادامه داد: استراتژی امام خمینی در این حوزه همواره رویارویی یا مقاومت در برابر این طرح بود و ما نیز موظف هستیم، با تمام ابزارها و راه‌های ممکن با این طرح مقابله و آن را ساقط کنیم و برای این امر نیازمند تحکیم پایه‌های فرهنگ عربی و اسلامی در جوامع خود و عدم تبعیت و وابستگی به بیگانگان هستیم.

وی تاکید کرد: سیاست‌های جمهوری اسلامی ایران پس از رحلت آن حضرت باز هم بر خط مشی ایشان پایان یافت و یکی از بازتاب‌های این سیاست پرونده هسته‌ای ایران است که با تملک آن به قدرتی جهانی تبدیل خواهد شد.

امام و جهانی سازی قضیه فلسطین

«سالم سلامه»، یکی از رهبران جنبش حماس و نماینده این جنبش در مجلس قانونگذاری فلسطین در گفت‌وگو با خبرنگاراندر غزه از حمایت‌ها و پشتیبانی جمهوری اسلامی ایران از ملت فلسطین در جهادش علیه رژیم صهیونیستی تقدیر و تشکر کرد.

سلامه افزود: امام خمینی(ره) نقش بزرگی در جلب نگاه‌ها و توجه‌ها به قضیه فلسطینی داشتند و همواره در سخنرانی‌های خود از لزوم تلاش و اقدام برای از بین بردن غده سرطانی به نام «اسرائیل» سخن می‌گفتند.

رئیس سازمان علمای فلسطین ادامه داد: سخنان مستمر امام راحل درباره جرثومه فسادی که اسرائیل نامیده می‌شود، یهود را به وحشت انداخت و موجب شد تا آنها اعلام کنند که حضرت امام فردی ضد یهودی است، در حالی‌که صهیونیست‌های احمق فراموش کردند که آنها موجب فساد و تباهی در جهان هستند و امام خمینی و ملل عرب و مسلمان منطقه و به طور مشخص فلسطینیان سامی‌ها واقعی و حقیقی هستند.

سلامه همچنین اولین تصمیم امام خمینی پس از پیروزی انقلاب اسلامی را یادآور شد که دستور تبدیل مقر سفارت اسرائیل به سفارت فلسطین را داد و از آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای ایستادن در کنار انقلاب و مقاومت فلسطینی به ویژه پس از دو جنگ فرقان در سال ۲۰۰۹ و تجاوز اسرائیل به نوار غزه در سال ۲۰۱۲ را یاد و تاکید کرد که رزمندگان مقاومت در نوار غزه اگر موشک‌های ایران نبودند، هیچ‌گاه نمی‌توانستند، تل‌‌آویو را هدف گیرند.

اندیشه اسلامی امام و شخصیت جهانی وی

«چودهری ندیم افضل گوندل» در گفت‌وگو با خبرنگاراندر اسلام‌آباد با اشاره به  شخصیت امام خمینی(ره) اظهار داشت: در یک قرن گذشته فکر و اندیشه امام خمینی بر تمام کشورهای اسلامی تأثیر‌گذار بوده است.

وی افزود: امام خمینی(ره) ثابت کرد اگر یک رهبر برای مردمش مخلص باشد، هیچ قدرتی در دنیا نمی‌تواند وی را از رسیدن به هدفش بازدارد.

گوندل خاطرنشان کرد: امام خمینی(ره) الگوی تمام رهبران مسلمان و انقلابی است و برای تمام رهبرانی که به جهاد برای احیای آرمان‌های اسلامی و انقلابی اعتقاد دارند، حکم روزنه امید و روشنایی را دارند.

عضو سابق مجلس ملی پاکستان بیان کرد: نباید امام خمینی(ره) را رهبر یک فرقه یا گروه خاص دانست زیرا افکار ایشان بر تمام جوامع اسلامی تأثیرگذار بود و شخصیت ایشان الگوی تمام انسان‌های آزاده جهان است.

وی در پایان تأکید کرد: امام خمینی(ره) با شعار اتحاد بین مسلمانان چراغی را روشن کرد که روشنایی این چراغ مانند نور ستارگان تا ابد راهنمای مسلمانان خواهد بود.

بت شکن و کوبنده صهیونیسم

«عبدالله عبدالله»، یکی از رهبران جنبش فتح و رئیس کمیته سیاسی مجلس قانونگذاری فلسطین در گفت‌وگو با خبرنگاران در رام الله تصریح کرد: مردم فلسطین با نیروها و گروه‌هایش و به طور مشخص جنبش فتح کمک‌های ایران و انقلاب اسلامی در حمایت مبارزه ملی‌اش علیه اسرائیل را فراموش نمی‌کند.

عبدالله افزود: در این خصوص تنها کافی است به این اقدام جمهوری اسلامی اشاره شود که سفارت اسرائیل در این کشور را تبدیل به سفارت فلسطین کرد، سرزمینی که برای آزادسازی آن مبارزه می‌کنیم.

وی با اشاره به اقدام امام خمینی (ره) در نامگذاری آخرین جمعه ماه مبارک رمضان به عنوان روز جهانی قدس، از موضع ایران در حمایت از مبارزات مردم فلسطین و قضیه بر حقش تقدیر و تشکر کرد.

عبدالله همچنین سفر یاسر عرفات، رهبر سابق جنبش فتح و سازمان آزادیبخش فلسطین به ایران در سال ۱۹۷۹ را یادآور شد و خاطر نشان کرد: وی اولین مقام رسمی فلسطینی بود که از ایران بازدید کرد و سرنگونی رژیم شاه و پیروزی انقلاب را تبریک گفت. وی همچنین با بیان اینکه مفتخر است، از بارگاه امام راحل زیارت کرده، آن بارگاه را نماد و سمبل انقلاب بزرگ اسلامی ایران شمرد.

عبدالله در پایان به پافشاری محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگران فلسطینی جهت شرکت در کنفرانس عدم تعهد تهران در آگوست سال ۲۰۱۲ با وجود تمام فشارهای اعمال شده بر وی اشاره کرد و این پافشاری را نشانه وجود روابط تاریخی بین دو طرف دانست.

حق گرایی و استبداد ستیزی امام خمینی

شیخ «نافذ عزام»، عضو دفتر سیاسی جنبش جهاد اسلامی فلسطین در گفت‌وگو با خبرنگاراندر غزه تصریح کرد: در این تردید نیست که فلسطین همواره در سخنان حضرت امام خمینی(ره) حتی پیش از پیروزی انقلاب وجود داشت.

شیخ عزام افزود: پس از پیروزی انقلاب، امام خمینی آخرین جمعه ماه مبارک رمضان را به عنوان روز جهانی قدس اعلام و سفارت اسرائیل در تهران را تبدیل به سفارت فلسطین کرد، تا این سفارت اولین سفارت در خارج از فلسطین باشد.

وی تاکید کرد که امام خمینی همواره دارای دیدگاه‌های درست و برحق بودند و ارزیابی ایشان از امور و قضایا با معیار و منطق اسلام صورت می‌گرفت و نزاع در فلسطین را نزاعی اعتقادی و نه قومی و یا مرزی خواند که باید مورد توجه همه مسلمانان باشد و همه مسلمانان باید برای باز پس گیری فلسطین و آزاد سازی مسجد الاقصی حرکت کنند.

شیخ عزام افزود: امام خمینی یکی از معدود چهره‌های قرن اخیر بود که پرچم اسلام را در دست گرفت و با آن به پیروزی رسید و همواره در برابر رژیم‌های مستبد و نیروهای استکباری موضعی قاطع و قدرتمند اتخاذ می‌کرد.

وی همچنین به تاکید امام بر وحدت اسلامی صرف نظر از مکاتب و اختلاف نظرها و قومیت‌ها اشاره کرد و گفت که ایشان همواره در سخنانشان از اینکه همه مسلمانان چه شیعه و چه سنی برادر هستند.

شیخ عزام پیروزی انقلاب اسلامی را به زلزله‌ای در جهان تشبیه کرد که الهام بخش تمام مسلمانان و مستضعفان برای مبارزه با طاغوت‌ها و شکست دادن آنها بود.

امام و رهبری

وی درباره سیاست خارجی مقام معظم رهبری (مدظله) نیز گفت: سیاست خارجی ایران چه در دوره امام راحل و چه در دوره مقام معظم رهبری شاهد هیچ تغییری نبوده و مقام معظم رهبری همواره ادامه دهنده راه حضرت امام در قضایای منطقه‌ای و بین‌المللی بوده‌اند.

غرب و منطق جهانشمول امام

«علی الخطیب»، نایب رئیس سازمان وقف شیعیان عراق در گفتگو با خبرنگاراندر بغداد گفت: امام خمینی(ره) از جمله مراجع بارز و برجسته مسلمین بود که آگاهی بخشی  را وظیفه خود می دانست و همه به این امر معترف هستند.

وی ادامه داد: انقلاب اسلامی در ایران از جمله انقلاب‌هایی بود که رهبر آن دارای دیدگاه‌های جهان شمول و فراگیر بود و کسانی که در برابر آن ایستادگی کردند، هم اکنون درس‌های عبرت را از این خصومت ورزی‌ها گرفته‌اند.

الخطیب افزود: امام خمینی دارای منتی بزرگ در بیدار سازی و آگاه سازی امت اسلامی است و تلاش بسیاری کرد تا اصول و مبادی اسلام را پیاده کند و دولت اسلامی نمونه‌ای را تشکیل دهد که مجری شریعت الهی باشد.

وی خاطر نشان کرد: شایسته است، این مرد بزرگ را به معنای واقعی کلمه بزرگ داشت و راه او را که راه اهل بیت است، ادامه داد.

سبک زندگی اسلامی امام

«محمد المشکور»، نماینده پارلمان عراق از ائتلاف شهروند در گفت‌وگو با خبرنگاراندر بغداد تصریح کرد: امام خمینی(ره) رهبر مستضعفان و مستمندان و فقرا و سمبل ملی‌گرایی و وحدت و یکپارچگی مسلمانان و شیعیان جهان است.

المشکور افزود: امام پایه گذار دولتی قدرتمند بود که رو در روی آمریکا و قدرت‌های بزرگ و دشمنان منطقه‌ای و بین‌المللی ایران ایستاد که خواهان از بین بردن حکومت اسلامی بود که ایشان پایه‌گذاری کرده بودند.

المشکور خاطر نشان کرد: ما امیدواریم که همه از زندگی و خط مشی امام خمینی درس بگیرند و آن را در زندگی‌ شان پیاده کنند، چراکه ایشان همواره پیاده کننده دین اسلام بود.

کوبنده هیولای شیطانی

ایران مهمترین نقش را دربین کشورهای خاورمیانه ایفا کرده است زیرا این کشوروامدار هیچ قدرتی نبوده این درحالیست که کشورهای عرب تولید کننده نفت تسلیم فشارهای اسرائیل شده اند.

«فردریک توبن» اندیشمند آلمانی که به‏خاطر پ‍ژوهش درباره هولوکاست تاکنون سه بار زندانی شده است در آستانه بیست و پنجمین سالروز ارتحال امام خمینی(ره) گفت: پیش ازهرچیزمن بهترین آرزوها را برای مردم ایران دارم که به آرمان های انقلاب سال ۱۹۷۹ زمانیکه امام خمینی(ره)درآزادی مردم خود از اسارت استعمار موفق شد، پایبند هستند.

وی درخصوص حمایت جمهوری اسلامی ایران از فلسطین گفت:ایران مهمترین نقش را دربین کشورهای خاورمیانه ایفا کرده است زیرا این کشوروامدار هیچ قدرتی نبوده این درحالیست که کشورهای عرب تولید کننده نفت تسلیم فشارهای اسرائیل شده اند. موضع اصولی ایران درمورد فلسطین در۳ دهه گذشته باعث شده است که فلسطینیها در میان سیاست تفرقه افکنانه که توسط قدرتهای ضد فلسطینی در جهان دامن زده می شود به بلوغ فکری برسند.

توبن در ادامه درباره نقش امام خمینی(ره)دراحیای مسئله فلسطین گفت: بدون کمک حضرت امام خمینی (ره) و موضع اصولی ایشان، الان فلسطینیها یقینا درسراسر جهان پراکنده شده بودندوسرزمینشان را صهیونیستها تحت حمایت کشورهای امپریالیستی که قدرت خود را از انگلیس و آمریکا به دست آورده اند بلعیده شده بود.

توبن با اشاره به تلاش و طرح صهیونیستها برای ایجاد یک دولت تلمودی که با هدف گمراه کردن «برتری یهودی» در سرزمین مقدس صورت می گیرد، گفت: ایران باید خود را برای شکست این هیولای شیطانی تقویت کند. مصالحه و سازش با چنین طرز فکری ممکن نیست و خواسته های زیادی از ایران برای شکست این طرح در منطقه وجود دارد.

وی تصریح کرد:تنها در سایه افکار و اندیشه های حضرت امام خمینی، و خرد ایرانی صلح در فلسطین را به ارمغان خواهد آورد.

ایدئولوگ موفق نظریه ولایت فقیه

«حسن آرموشیف» مورخ، استاد دانشگاه شرقی «محمود کاشغری» و رئیس کمیته قرقیزی «گفتگوی اوراسیا» در مصاحبه با خبرنگاران در بیشکک، با اشاره به نقش ارزنده امام خمینی(ره) در تاریخ اسلام اظهار داشت که پیروزی انقلاب اسلامی به رهبری آن امام فقید برای همه جهان حائز اهمیت است زیرا ایشان در مقابل گرایش‌های امپریالیستی و تحمیل ارزش‌های فرهنگی بیگانه به مردم، ایستاد.

وی با بیان اینکه امام خمینی(ره) نشان داد با قدرت ایمان می‌توان آحاد ملت را متحد ساخت، بنیانگذاری سیستمی نوین برای اداره حکومت در جهان معاصر و حرکت پرشتاب انقلاب اسلامی در این مسیر و دستیابی به قله‌های پیشرفت را از ویژگی‌ها و دستاوردهای اندیشه‌های امام در تاریخ کشورمان برشمرد.

استاد دانشگاه «محمود کاشغری» در ادامه با اشاره به ویژگی‌های دینی، علمی و سیاسی شخصیت امام خمینی(ره)، ویژگی‌های اخلاقی امام را در نفوذ ایشان در قلب ملت مهم دانست و افزود: شکل حکومتی ارائه شده از سوی امام موسوم به «ولایت فقیه» در مدت ۳۵ سال پس از انقلاب همچنان با موفقیت در حال حرکت به جلو است.

عامل اتحاد ادیان توحیدی

دکتر «سیامک مره صدق» نماینده کلیمیان درمجلس شورای اسلامی ایران نیز با اشاره به تاثیر حضرت امام برمسائل منطقه بویژه فلسطین گفت: ورود نگرشی الهی به سیاست را یکی از مهمترین اقدامات امام دانست.

وی با بیان اینکه تاثیر شخصیت امام (ره) فقط بر روی مردم ایران نبوده است، اظهار داشت: تمامی حرکتهای حق طلبانه ای که در اواخر قرن بیستم واوایل قرن بیست و یکم اتفاق افتاده است بدون شک از امام راحل تاثیر پذیرفته است.

وی خاطرنشان کرد: تا قبل از پیروزی انقلاب اسلامی در واقع عامل اتحاد بین پیروان ادیان الهی فقط سرزمین مشترک و منافع ملی مشترک بود اما بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران ارزشهای توحیدی مشترک باعث شده است این اتحاد وهمدلی عمق چند برابری پیدا کند.

آینده نگر و هدایت‌گر

«خزیما محمد عثمان» مفتی و دبیر کل موسسه اسلامی غنا از امام خمینی (ره) به عنوان رهبر بزرگ یاد کرد و گفت که امام خمینی در دوران زندگی اش همیشه در جهت حمایت از مظلوم و مبارزه با زور و استکبار گام برمی داشت و در حمایت از فلسطین همیشه پیشقدم بود.

وی افزود: امام خمینی آینده نگر خوبی بود و در شرایطی که می دید مسئله فلسطین رو به فراموشی بود با روشنفکری روزی را به نام روز جهانی قدس و حمایت از فلسطین نامگذاری کرد تا مسلمانان سراسر کشورهای اسلامی را به حمایت از فلسطین و مبارزه با دشمن مشترک فرا بخواند. مسلمانان با وحدت و ادامه راه امام خمینی(ره) می توانند در تحقق آزادی قدس گام بردارند و به امید خدا ما در آینده نزدیک شاهد نابودی رژیم صهیونیستی خواهیم بود.

بیدارگر مصحح

«انتفاض قنبر» کارشناس رسانه و مسائل سیاسی عراق در گفت‌وگو با خبرنگاران با اشاره به اینکه امام خمینی(ره) حرکتی تاریخی و مهم در انتشار آگاهی و بیداری اسلامی داشت، گفت: امام خمینی(ره) با گسترش تفکر اسلامی و آزادی خواهی در میان مردم منطقه با رهبری انقلاب اسلامی باعث شد تا مردم وارد مسیر مبارزه برای رهایی از دیکتاتوری شوند.

انتفاض قنبر با اشاره به شباهت حرکت مردم مصر در سال ۲۰۰۹ در مبارزه با حسنی مبارک و دیگر اعتراضات مردمی منطقه در این سال با انقلاب ایران علیه رژیم شاه گفت: آنچه در مصر روی داد امتداد بهار اولی بود که در سال ۱۹۷۸ به رهبری امام خمینی(ره) روی داد.

وی با بیان اینکه امام خمینی(ره) در شرایط سخت جنگ تحمیل شده توسط رژیم صدام به ایران هم توانست انقلاب اسلامی را در مسیر صحیح قرار دهد و ابراز داشت که امام حکومتی اسلامی ایجاد کرد که پیش از آن الگویی برای آن در عصر حاضر نبود و این حکومت تاکنون موفق بوده که همین موفقیت باعث شده تا بیداری اسلامی گسترش یابد و حکومت ایران می تواند الگویی برای همه جهان اسلام باشد.

امیدوار به تحقق آخرین وعده‌اش

شیخ «محمد حسن الازهری» رئیس حزب آزادی و خطیب مسجد رحمانیه درسریلانکا در آستانه بیست و پنجمین سالروز ارتحال امام خمینی(ره) امام را بعنوان رهبرو اسوه آزاد اندیشان جهان توصیف کرد و گفت: امام راحل ازابتدا مسلمانان جهان را به حمایت از فلسطین فرا خواندند وبا تعیین روز جهانی قدس حمایت از فلسطین را جهانی کرد.

وی با اشاره به افزایش موج تنفر از رژیم صهیونیستی در جهان اظهارداشت:رژیم صهیونیستی با جنایاتی که انجام می دهد روز به روز در چشم مردم جهان منفورتر می شود و ما اکنون شاهد افزایش فعالیتهای ضد صهیونیستی در جهان هستیم و انشاء الله با ادامه جهاد و مقاومت فلسطینی ها و همچنین حمایت مسلمانان جهان فلسطین آزاد خواهد شد.

تحقق آرزوی امام بدست مقام معظم رهبری

سفیر فلسطین در تهران نیز معتقد است: امام خمینی (ره)پیش از هر کسی به خطر صهیونیسم پی برد و متوجه شد که دشمن در حال یهودی کردن فلسطین بویژه قدس و مسجد الاقصی است.

وی افزود: امام خمینی (ره) آروز داشتند روزی در صحن مسجدالاقصی نماز بخوانند و امیدواریم که این آرزو به دست حضرت آیت الله خامنه ای برآورده شود.

صلاح زواوی سفیر فلسطین در تهران گفت:  امام خمینی شخصیت بزرگی بود که علیه رژیم شاه قیام کرد و دو پرچم عزت ایران و احیای اسلام را برافراشت.

وی خاطرنشان کرد: انقلاب اسلامی ایران که به رهبری امام به پیروزی رسید رابطه ناگسستنی و تاریخی با مساله فلسطین دارد و امام خمینی(ره) آرزو داشتند که روزی در صحن مسجدالاقصی نماز بخوانند و امیدواریم که این آرزوبه دست رهبر معظم انقلاب حضرت آیت الله خامنه ای محقق شود.

داستان «اسرائیل » و یک سطل آب

شیخ «احمد روسناک» رئیس شورای اسلامی جامعه مسلمانان لهستان از امام خمینی (ره) به عنوان ناجی مسئله فلسطین یاد کرد و گفت که امام روح تازه ای در کالبد فلسطینی ها دمید.

وی گفت: همانگونه که امام گفتند اگر هر مسلمانی یک سطل آب بریزد اسراییل نابود خواهد شد و ما مسلمانان کشورهای جهان باید در دفاع از فلسطین و قدس به عنوان قبله گاه مسلمین جهان متحد شویم و درسایه اتحاد قطعا پیروز خواهیم شد.

روسناک تصریح کرد: امام خمینی (ره) الگوی رهبران آزاده جهان بود و مسلمانان جهان را نسبت به حمایت از فلسطین و قدس هوشیار کرد و اکنون مسلمانان جهان باید از فرصتهای بدست آمده استفاده کنند و برای مقابله با دشمن صهیونیستی متحد شوند. رژیم صهیونیستی روز به روز به اضمحلال و نابودی نزدیک تر می شود و دچار انزوای بیشتر در سطح بین المللی شده است.

امام معمار مفهوم بیداری و پیشتاز جنبش‌های سیاسی

«حمید الحسینی» کارشناس رسانه و فعال سیاسی عراقی در گفت‌وگو با خبرنگاران با اشاره به اینکه امام خمینی(ره) معمار مفهوم بیداری بود گفت: امام خمینی(ره) پیشتاز تمام جنبش‌های سیاسی و اجتماعی در منطقه بود.

الحسینی با بیان اینکه امام خمینی(ره) در ابتدای صف حرکت بیداری اسلامی قرار دارد  اظهار داشت که امام خمینی(ره) با انقلابی که بپا کرد عرش و شوکت دیکتاتورهای منطقه را به لرزه درآورد.

این کارشناس با بیان اینکه امام خمینی(ره) در عصر حاضر بی نظیر بود و با حرکت خود در میان مسلمانان جوششی ایجاد کرد، اظهار داشت: یکی از موفقیت‌های امام خمینی(ره) ظهور شخصیتی همچون امام خامنه‌ای است.

وی در ادامه تاکید کرد :‌ امام خامنه‌ای به شکلی عالی و ممتاز به ماموریت‌شان برای ادامه مسیر امام خمینی(ره) عمل کرده است و ایشان هم توانسته به حرکت درآوردن امت اسلامی را ادامه دهد.

جامعه شناسی قوی امام خمینی

«اسلام‌الدین فیض‌علی» عضو ریاست عالی حزب نهضت اسلامی تاجیکستان در گفت وگو با خبرنگاران در دوشنبه، با اشاره به اینکه برای اولین بار نام امام خمینی (ره) را زمانی شنیدم که هنوز طلبه بودم و به‌ دلیل فضای بسته سیاسی و رسانه‌ای شوروی سابق شناخت لازم و کافی از شخصیت ایشان نداشتم، اظهار داشت: اوج شناخت ما از شخصیت امام خمینی (ره) با ارسال پیام تاریخی ایشان به «میخائیل گورباچف» به دست آمد؛ این پیام از طریق هیئت خاصی به مسکو ارسال شد شامل یک شخصیت مذهبی، یک خانم و یک سیاست‌مدار که مشخص بود انتخاب ترکیب هیئت حساب‌ شده‌ بود و در آن زمان تحلیل‌های عجیبی به همراه داشت.

وی در ادامه تصریح کرد: انقلاب اسلامی باید منافع امت اسلامی را مدنظر داشته باشد که در رأس آن مسأله قدس شریف قرار می‌گیرد. امام خمینی جامعه‌شناسی بسیار قوی داشتند چون می‌دانستند که در شرایط موجود جمع کردن امت روی یک محور اسلامی بسیار مشکل است لذا مصائب مشترک جهان اسلام را مبنای وحدت قرار دادند که این راه عملی‌تر بود. به گفته وی، یعنی اگر امت روی عقاید اسلامی اتفاق نداشتند پس حداقل باید در مصائب مشترک خود اتفاق داشته باشند. توجه ویژه امام به قضیه فلسطین با این رویکرد ارتباط نزدیک داشت که این امر جامعه‌شناسی دقیق امام را نشان می‌داد.

فیض‌علی افزود: امام خمینی شخصیتی فراملی و فرامذهبی بودند و انقلابشان نیز همین ماهیت را داشت. تحلیلگران غربی این نکته را درک کرده‌اند و پیدا شدن صدها شبکه‌های ماهواره‌ای خارجی شیعی و سنی که احتمالا از یک مرکز مدیریت می‌شوند، این ضعف را مبنای حرکت خود انتخاب کرده‌اند.

درایت امام در استفاده از آموزه‌های دینی

«محمدسلام مخشو‌‌ل‌اف» کارمند آکادمی علوم تاجیکستان و محقق مسائل فرهنگی در گفت‌وگو با خبرنگاراندر دوشنبه، تصریح کرد: امام خمینی (ره) چه در روند انقلاب و چه در دفاع از دست‌وردهای آن از ارزش‌های خاص مذهب تشیع توانستند استفاده‌های مؤثری به عمل بیاورند که حماسه کربلا از آن جمله است. در اطراف این حماسه آن قدر مضامین اخلاقی و اعتقادی به وجود آمد که بسیار جالب بود یعنی امام زمینه را برای نگاه جدید به آموزه‌های شیعی با توجه به شرایط جدید فراهم کردند.

این محقق مسائل فرهنگی در ادامه عنوان کرد: امروز این پرسش مطرح می‌شود که چرا امام در شرایط پیچیده انقلاب به موضوع فلسطین این قدر توجه نشان می‌دادند؟ زیرا قضیه قدس مربوط به تمام جهان اسلام است.

به گفته وی، یک قوم که بیش از ۲ هزار سال سرگردان و بی‌وطن بوده اماکن مقدس اسلامی و اماکن دینی را تصرف کرده که بیش از یک و نیم میلیارد نفر پیرو، جغرافیای عظیم و ذخایر سرشار طبیعی و مادی در اختیار دارد. مظلومیت فلسطین برای هر مسلمانی که یک مقدار احساس دینی و ایمانی داشته باشد، خیلی دردآور است لذا امام با تاکید بر مظلومیت فلسطین و جلب توجه امت بر ضرورت اصلاح وضع، روز جهانی قدس را اعلام کردند که این حرکت نگاه همه مسلمانان جهان نسبت به امام را به عنوان رهبر انقلاب اسلامی و حامی منافع اصیل امت بیش‌تر متحول نمود.

به گفته مخشو‌‌ل‌اف، امام خمینی (ره) با این اقدام خویش تا حدودی اختلاف نظری را که بین شیعه و سنی از صدر اسلام به این طرف وجود داشت، کاهش دادند.

روحانیت مظهر ساده‌زیستی و تواضع

به گفته وی، روحانیت ایران در میان مسلمانان جهان با ساده‌زیستی و در همه امور با متواضع بودن شناخته می‌شوند که امام خمینی(ره) نمونه و الگوی بسیار زیبایی در این عرصه است. این محقق مسائل فرهنگی یادآور شد: تجملگرایی پدیده‌ای است که موجب ایجاد فاصله با امام و انقلاب می‌شود. مگر امام در جماران چه گونه زندگی می‌کردند؟ آبروی انقلاب در گرو رعایت حتمی مجموعی از ارزش‌هاست که مباحث مورد اشاره نیز با این موضوع بدون ارتباط نیست.

امام عزت و آبروی جهانی ایران

«ذوالفقار اسماعیلیان» روزنامه‌نگار و کارشناس سیاسی تاجیک در گفت‌وگو با خبرنگاراندر دوشنبه، افزود: امروز با گذشت ۲۵ سال از ارتحال ملکوتی امام (ره)، جمهوری اسلامی ایران در سطح جهانی، کشوری منحصر به فرد شناخته می‌شود؛ کشوری که تا زمان وقوع انقلاب اساساً مواد خام به خارج صادر و در عوض آن کالاهای مورد نیاز خود را وارد می‌کرد، امروز به اصطلاح از سوزن گرفته تا هواپیما را خود به دست می‌آورد.

اسماعیلیان دستاوردهای ایران طی ۳ دهه‌ گذشته با وجود فشارهای دائمی و تحریم‌های خارجی را شگفت‌آور خواند و افزود: این حقیقت را از خیرخواهان گرفته تا بدخواهان جمهوری اسلامی می‌پذیرند و عزت و آبروی ایران به برکت فداکاری بی‌نظیر امام و وقوع انقلاب اسلامی امکان‌پذیر شده است.

به گفته وی، سیاست‌های امام خمینی بود که جمهوری اسلامی ایران را به قطبی نو و جدید در جهان مبدل کرد و ویژگی این قطب در اسلامی بودن آن است. ایدئولوژی اسلامی این قطب طی بیش از ۳ دهه در روابط بین‌الملل تأثیر زیادی داشته و امروز سیاست بین‌المللی را بدون نقش ایران نمی‌توان تصور کرد در حالی که بودن یا نبودن بسیاری از کشورهای جهان و از جمله مسلمانان برای این سیاست تأثیر و اهمیت خاصی ندارد.

این کارشناس مسائل سیاسی یادآور شد: وقتی نام انقلاب اسلامی و یا جمهوری اسلامی ایران برده می‌شود بلافاصله سیمای امام خمینی به عنوان معمار و رهبر آن در ذهن‌ها نقش پیدا می‌کند.

امام پدیده کم‌نظیر قرن معاصر

«نعمت نعمت‌زاده» تحلیل‌گر سیاسی و رئیس انجمن ملی مترجمین تاجیکستان در گفتگو با خبرنگاران در دوشنبه تأکید کرد: فیلسوف، عارف، فقیه بودن و جامعیت علمی معمار انقلاب و بنیانگذار جمهوری اسلامی پدیده‌ای کم‌نظیر برای تحولات قرن معاصر است؛ شاید بسیاری از رهبران اسلامی امروز نیز دانش داشته باشند ولی چون مانند امام خمینی (ره) دانش را با تزکیه همراه نکرده‌اند، بالاخره در مسیر اهداف مادی قرار می‌گیرند که یکی از آفت‌های بزرگ رهبران جهان اسلام است.

وی در ادامه عنوان کرد: امام به طور کامل خود را تسلیم خدا کرد تا جایی که حتی وجود آمریکا و شوروی به عنوان قدرت‌های بزرگ جهانی در چشم ایشان بی‌ارزش و کوچک شده بود و این بود که هیچ اتفاقی همچون جنگ تحمیلی هشت‌ ساله نتوانست حتی برای یک لحظه ایمان حضرت امام را در مورد مسیر انقلاب اسلامی با شک و تردید مواجه کند.

دشمن‌شناسی امام

«حسین عدیل» کارشناس مسائل سیاسی  مقیم لندن در گفت‌وگو با خبرنگاران، درباره نقش امام خمینی (ره) در حرکت بیداری اسلامی در جهان اسلام گفت: بیداری اسلامی که در تمام منطقه و فراتر از آن آغاز شده به برکت وقوع انقلاب اسلامی در ایران است که وقوع انقلاب هم از برکات امام خمینی (ره) بود. وی این حرکت را از متن دعوت اسلامی امام خمینی  توصیف کرد.

عدیل با اشاره به اینکه اکنون مردم جهان بیش از گذشته بیدار شده‌اند و توطئه‌های سران استکبار و استعمار را می‌شناسند تصریح کرد که جهانیان از ظلم‌های استکبار و استعمار به بشریت به ویژه ملت های مسلمان آگاه شده‌اند که این دشمن شناسی هم از برکات وجود مقدس امام خمینی (ره) بود.

وی افزود: اولین شعار امام خمینی (ره) این بود که کسی که میان شیعه و سنی تفرقه می اندازد نه شیعه است و نه سنی و در واقع از عمال استکبار و استعمارگران است و دنباله‌رو اهداف کشورهای غربی است، تمرکز دشمن بر ایجاد اختلاف است و امام خمینی (ره) این مسئله را درک کرده بودند.

]]>
http://aban13.netsit.ir/?feed=rss2&p=221 0
تقسیم دنیا به «سلطه‌گر و سلطه‌پذیر» آمریکا را عصبانی کرده است http://aban13.netsit.ir/?p=216 http://aban13.netsit.ir/?p=216#comments Wed, 21 May 2014 21:55:50 +0000 http://aban13.netsit.ir/?p=216 رهبر انقلاب

امام خامنه‌ای در دانشگاه افسری امام حسین(ع):ایستادگی ملت ایران در مقابل تقسیم دنیا به «سلطه‌گر و سلطه‌پذیر» آمریکا را عصبانی کرده استدر آستانه سوم خرداد، سال‌روز عملیات غرورآفرین بیت المقدس و فتح خرمشهر، صبح امروز (چهارشنبه) مراسم دانش‌آموختگی دانشجویان افسری و تربیت پاسداری دانشگاه امام حسین(ع) با حضور حضرت آیت‌الله خامنه‌ای فرمانده معظم کل قوا برگزار شد.

رهبر معظم انقلاب اسلامی در ابتدای ورود به میدان، با حضور بر مزار شهدای گمنام و قرائت فاتحه، برای شهدای دفاع مقدس علوّ درجات را مسألت کردند.

فرمانده کل قوا سپس از یگان‌های حاضر در میدان سان دیدند.

امام خامنه‌ای همچنین جانبازان سرافراز حاضر در میدان را مورد تفقد قرار دادند.

امام خامنه‌ای در این مراسم در سخنانی تربیت جوانان مؤمن، متعهد، انقلابی، محقق و متخصص در دانشگاه افسری امام حسین(ع) را یک نمونه بارز از رویش‌های انقلاب اسلامی دانستند و با اشاره به ایستادگی ملت ایران در مقابل نظام سلطه و تقسیم بندی دنیا به سلطه‌گر و سلطه‌پذیر، تأکید کردند: امروز جبهه استکبار از پیشرفت‌های ملت ایران و نظام اسلامی که بدون اتکا به آمریکا و قدرت‌های غربی و با تکیه بر ظرفیت‌ها و توانایی‌های داخلی به دست آمده، به‌شدت عصبانی است و ما در پاسخ به آنها همان جمله معروف شهید بهشتی را تکرار می‌کنیم که از عصبانیت بمیرید.

رهبر انقلاب اسلامی «رویش‌های نوبه‌نو» در جمهوری اسلامی را یکی از مسایل مهم و اساسی برشمردند و با اشاره به نگرانی برخی در سالهای قبل در خصوص ریزش‌ها، افزودند: همان‌گونه که آن زمان گفته شد، اکنون رویش‌های انقلاب اسلامی بر ریزش‌ها غلبه کرده و نسل جوان و انقلابی در سراسر کشور، نویدبخش آینده‌ای روشن و همراه با پیشرفت هستند.

امام خامنه‌ای یک نکته را به نسل جوان متعهد به آرمان‌های انقلاب اسلامی متذکر شدند و گفتند: این نسل نو باید بر افقهای دور و آینده، که همان تشکیل «تمدن نوین اسلامی» است، متمرکز شود و فقط آینده نزدیک و جلوی پای خود را نبیند.

ایشان با تأکید بر اینکه، اسلام تنها راه نجات بشریت مجروح و زخم‌خورده از حوادث گوناگون قرنهای متمادی، و تنها مسیر تحقق کرامت واقعی انسان‌ها است، خاطرنشان کردند: جوانان مؤمن و متعهد، سازندگان آینده این کشور و هسته‌های اصلی برای ایجاد «تمدن نوین اسلامی» هستند.

رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به چالش‌هایی که نظام اسلامی درگیر آن‌ها است، گفتند: وجود چالش، انسان‌های بصیر، آگاه و شجاع را هیچ‌گاه نگران نمی‌کند بلکه نگاه آنها را به ظرفیت‌های موجود و احیاناً ظرفیت‌های معطل مانده داخلی معطوف می‌کند.

امام خامنه‌ای علت اصلی این چالش‌ها را توان پیشرفت و استحکام و اقتدار روزافزون در نظام اسلامی دانستند و تصریح کردند: ملت ایران به‌واسطه پیروزی انقلاب اسلامی، ۳۵ سال است که در مقابل عادت نفرت انگیز و زشت نظام سلطه برای تقسیم دنیا به سلطه‌گر و سلطه‌پذیر ایستاده و به همین علت، قدرت‌های زورگو و باج‌گیر بین المللی و در رأس آنها آمریکا برآشفته و خشمگین شده‌اند.

ایشان افزودند: البته همین ایستادگی، موجب شیفتگی ملتهای دنیا به‌سوی ملت ایران شده است و حتی بسیاری از دولت‌هایی هم که جسارت ایستادگی در مقابل قدرت‌های زورگو را ندارند، از ایستادگی نظام جمهوری اسلامی خرسند هستند و آن را تمجید می‌کنند.

رهبر انقلاب اسلامی طرح موضوعاتی همچون هسته‌ای و حقوق بشر و برخی موضوعات دیگر از طرف قدرت‌های زورگو را برضد ملت ایران، صرفاً بهانه دانستند و خاطرنشان کردند: تلاش آنها این است که با این بهانه‌ها و فشارها، ملت ایران را از ایستادگی در مقابل زورگویی‌ها و قلدری‌های خود منصرف کنند اما این اتفاق هیچ‌گاه نخواهد افتاد.

امام خامنه‌ای گفتند: ملت ایران توانایی‌های خود را در میدان‌های مختلف اثبات کرده و نشان داده است که بدون تکیه بر آمریکا هم می‌توان به پیشرفت‌های علمی و اجتماعی و نفوذ بین المللی و عزت سیاسی دست پیدا کرد.

ایشان تأکید کردند: ملت ایران راه درست را انتخاب کرده است و به مسیر خود ادامه خواهد داد و اکثریت دنیا نیز با این ملت است.

رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به تلاش همیشگی امپراطوری خبری استکبار برای جلوگیری از رسیدن آوازه پیشرفت‌ها و موفقیت‌های ملت ایران به گوش جهانیان، گفتند: با وجود همه این تلاش‌ها، امروز جمع کثیری از مردم دنیا به ملت ایران اعتماد دارند و این ملت را ستایش می‌کنند.

امام خامنه‌ای با انتقاد از به کار برده شدن تعبیر دروغین «جامعه جهانی» در مقابل جمهوری اسلامی ایران، افزودند: نباید تعبیری را که دشمنان به کار می‌برند ما هم به کار ببریم زیرا واقعیت آن است که آنها جامعه جهانی نیستند و فقط چند دولت مستکبر ِ تحت نفوذ کمپانی‌های متعلق به صهیونیست‌های بدنام هستند.

ایشان تأکید کردند: جامعه جهانی، ملت‌ها و دولت‌های مظلومی هستند که به‌دلیل فشار قدرت‌ها، جسارت اظهار مخالفت با زورگویان را ندارند اما اگر فضایی به دست آورند، قطعاً این مخالفت را ابراز خواهند کرد.

رهبر انقلاب اسلامی افزودند: جامعه جهانی، دانشمندان و اندیشمندان و خیرخواهان و آزادی‌خواهان دنیا هستند.

فرمانده کل قوا در بخش دیگری از سخنان خود، دانشگاه افسری امام حسین(ع) را مرکزی مهم برای فراگیری دانش و تحقیق و آموزش‌های انقلابی و مهارت‌های رزمی و کسب بصیرت و معنویت دانستند و دانشجویان جوان این دانشگاه را به قدر دانستن این فرصت بزرگ و مسئولان و اساتید دانشگاه را نیز به بهره برداری حداکثری از این فرصت توصیه کردند.

امام خامنه‌ای در پایان خطاب به جوانان گفتند: کشور و آینده آن، متعلق به شما است، خود را برای فتح افقهای دوردست و انجام کارهای بزرگ آماده کنید.

در این مراسم سردار سرلشکر محمدعلی جعفری فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از تولید قدرت روزافزون، توسعه توان بازدارندگی و افزایش آمادگی‌های همه‌جانبه به‌عنوان برنامه‌های دائمی سپاه پاسداران در دفاع از انقلاب اسلامی یاد کرد و گفت: منبع اصلی اقتدار درون‌زای سپاه، نیروی انسانی مؤمن، هوشمند و انقلابی آن است.

سردار دریادار پاسدار مرتضی صفاری فرمانده دانشگاه امام حسین(ع) نیز گزارشی از برنامه‌ها و اقدامات علمی و فرهنگی این دانشگاه بیان کرد.

در این مراسم جمعی از فرماندهان، اساتید و مربیان، مدیران، دانش آموختگان و دانشجویان نمونه دانشگاه امام حسین(ع) هدایای خود را از دست فرمانده معظم کل قوا دریافت کردند و نماینده دانشجویان دانشگاه امام حسین(ع) نیز مفتخر به دریافت سردوشی شد.

اجرای طرح محتوایی «امت واحده» از جمله برنامه‌های مراسم امروز میثاق پاسداری دانشجویان دانشگاه افسری امام حسین(ع) بود.

همچنین در این مراسم، دانشجویان دانشگاه افسری امام حسین(ع)، نمایش رزمی اعتماد به نفس را اجرا کردند.

در پایان مراسم، یگان‌های حاضر در میدان از مقابل فرمانده کل قوا رژه رفتند.

]]>
http://aban13.netsit.ir/?feed=rss2&p=216 0
حضور رهبر انقلاب در نیروی هوافضای سپاه http://aban13.netsit.ir/?p=141 http://aban13.netsit.ir/?p=141#comments Wed, 14 May 2014 12:48:46 +0000 http://aban13.netsit.ir/?p=141
در نمایشگاه رونمایی از سامانه‌های جدید موشکی و پهپادی سپاه، ۴ تصویر نصب شده بود که می‌تواند حامل پیام‌هایی برای ناظران خارجی باشد.
  ۴ تصویر «ویژه» در نمایشگاه موشکی سپاه+عکس

      رهبر معظم انقلاب و فرماندهی کل قوا روز یکشنبه با حضور در نمایشگاه دستاوردهای نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از تعداد زیادی از تجهیزات و سامانه‌های جدید این نیرو در حوزه‌های مختلف موشکی، راداری، پهپادی، پدافندی و آفندی دیدن کردند؛ دستاوردهایی که هر کدام می‌تواند حامل پیامی «مرگ‌بار» برای کسانی باشد که فکر تجاوز به خاک ایران را در سر می‌پرورانند.

اما سپاه پاسداران در برنامه‌های مختلف خود معمولا در کنار رونمایی‌ها و یا همایش‌های رسمی، پیام‌های دیگری را هم مخابره می‌کند که شاید این بار و در این نمایشگاه به دلیل نوع تجهیزات نمایش داده شده، جلوه دیگری پیدا کرد.

در سالن رونمایی از سامانه‌های موشکی و پهپادی سپاه، اقدام به نصب بنر تصویر ۴ تن از شهدای نهضت جهانی اسلام (تحت عنوان «دیدار آسمانی»)شده بود که ۲ نفر از این شهدا ایرانی و ۲تن دیگر، از مهمترین سرداران حزب الله لبنان بودند.

آنچه در زیر می خوانید مروریست کوتاه بر زندگینامه و سوابق سرداران شهید احمد کاظمی، عماد مغنیه (حاج رضوان)، حسن طهرانی مقدم و حسان اللقیس که البته برای افکار عمومی داخل ایران ناشناخته هم نیستند.

از راست: شهید حسان اللقیس، شهید احمد کاظمی و شهید عماد مغنیه

* سرداری با ۳ مدال فتح بر سینه

سردار احمد کاظمی از رزمندگان دلیر سپاه اسلام بود که با تشکیل لشکر ۸ نجف دلاورمردی‌های فراوانی را در جبهه‌های دفاع مقدس به نمایش گذاشت و مقام معظم رهبری ۳ مدال فتح بر سینه ایشان نصب کردند.

سردار کاظمی در سال ‪۱۳۷۲‬ با حضور در منطقه شمال غرب کشور به عنوان فرمانده منطقه شمال غرب حکم فرماندهی را از دست مقام معظم رهبری دریافت کرد.

او در سال ‪۱۳۷۹‬ حکم فرماندهی نیروی هوایی سپاه را از رهبر معظم انقلاب دریافت کرد و نیروی هوایی را از نظر سازمان، ساختار و سازماندهی و سازمان موشکی ارتقا داد.

وی پس از ‪ ۵‬ سال خدمت ارزنده در نیروی هوایی سپاه که به تولید برخی موشک های مهم ایران انجامید، در سال‪ ۱۳۸۴ ‬حکم فرماندهی نیروی زمینی سپاه را از مقام معظم کل قوا دریافت و طی سه ماه فعالیت شبانه‌روزی، بیش از ‪۱۰۰‬سفر به تمامی یگان‌های نیروی زمینی داشت و وضعیت یگان‌های نیروی زمینی را از نزدیک بررسی می‌کرد.

سردار احمد کاظمی سرانجام ۱۹ دی‌ماه ۱۳۸۴ در سانحه هوایی سقوط هواپیمای فالکن در نزدیکی ارومیه به شهادت رسید.

* حاج رضوان؛ مردی که اسراییل هنوز با کابوس او می‌خوابد

شهید عماد مغنیه معروف به حاج رضوان معاون جهادی حزب الله لبنان بود، که در بهمن ماه ۱۳۸۶ در منطقه کفرسوسه سوریه به دنبال انفجار یک خودروی بمب‌گذاری شده، توسط سازمان‌های جاسوسی رژیم صهیونیستی به شهادت رسید.

با تشکیل حزب‌الله لبنان در سال ۱۳۶۲، عماد مغنیه نیز همچون حجت‌الاسلام «سیدعباس موسوی»، دبیر کل حزب‌الله که بعدها در حمله تروریستی بالگردهای رژیم صهیونیستی به شهادت رسید و سیدحسن نصرالله، دبیر کل کنونی حزب‌الله، از جنبش امل خارج شد و در مقاومت اسلامی نقش بسزایی ایفا کرد.

شرکت او در سلسله عملیات نظامی و کارساز علیه اشغالگران صهیونیست، باعث شد تا دشمنان از او به عنوان شخص اول در نبرد با مقاومت اسلامی یاد کنند.

از عماد مغنیه به عنوان مغز متفکر به اسارت در آوردن سربازان رژیم صهیونیستی در تابستان سال ۱۳۸۵ و همچنین فرمانده جنگ ۳۳ روزه رزمندگان مقاومت اسلامی علیه تهاجم همه جانبه اسراییل نامبرده می‌شود.

* فرماندهی با آرزو‌های دوربُرد

سردار حسن طهرانی مقدم را بی‌شک باید پدر موشکی ایران بدانیم، فردی که با آرزوی نابودی اسرائیل اقدام به ساخت موشک‌های مختلف می‌کرد.

در سال ۱۳۶۲ ماموریت راه‌اندازی و سازماندهی «فرماندهی موشکی زمین به زمین سپاه» به شهید طهرانی مقدم محول و پس از صدور فرمان تاریخی امام (ره) مبنی بر تشکیل نیروهای سه گانه سپاه پاسداران،‌ شهید مقدم در سال ۱۳۶۴ به سمت فرماندهی موشکی نیروی هوایی سپاه منصوب شد.

وی همچنین در سال ۸۵ به عنوان مشاور فرمانده کل سپاه در امور موشکی و رئیس سازمان خودکفایی سپاه انتخاب شد.

شهید طهرانی مقدم با تلاش‌های شبانه روزی خود توانست موشک‌های ۲هزار کیلومتری که کابوسی برای رژیم صهیونیستی را با موفقیت تولید و بکارگیری کند.»

۲۱ آبان ماه ۹۰ بر اثر انفجار مهیبی در پادگان امیرالمومنین (ع) سپاه در اطراف تهران، سردار حسن طهرانی مقدم و تعداد دیگری از همرزمان وی به شهادت رسیدند.

او وصیت کرد که بر روی سنگ قبرش بنویسند: «اینجا مدفن کسی است که می‌خواست اسراییل را نابود کند.

* اللقیس؛ صیاد پهپادهای اسرائیلی

«حسن اللقیس» از فرماندهان جنبش مقاومت حزب‌الله لبنان در ماه آذر سال گذشته در حال بازگشت به خانه و در مقابل منزلش در «السان تیریز- الحدث» توسط جوخه‌های رژیم صهیونیستی ترور شد.

فرمانده شهید حسان اللقیس، جوانی و تمام عمر خود تا آخرین لحظه زندگیش در راه مقاومت شریف صرف کرد و همواره مجاهد، رهبر، صاحب ابتکار عمل، فداکار و عاشق شهادت بود و پدر یکی از شهیدان جنگ تموز ۲۰۰۶ به شمار می‌رفت.

اسرائیل بارها به دنبال به شهادت رساندن اللقیس در مناطق مختلف بوده و همواره این تلاش‌ها ناکام می‌مانده است.

حسان مسئولیت کلیه کارهای انفورماتیک و ارتباطات حزب الله را بر عهده داشت و به همین خاطر رژیم صهیونیستی شدیدا به دنبال او بود چون به راحتی تمام در کشورهای آمریکای لاتین و حتی خود ایالات متحده تردد می کرد و پیشرفته ترین تجهیزات را برای حزب الله تهیه کرده و علیه اسرائیل استفاده می‌کرد.

یکی از بزرگترین این عملیات‌ها عملیات پهپادی بود که علیه اسرائیل انجام ‌شد و حتی ربودن اطلاعات پهپادهای اسرائیلی که به سوی لبنان می آمدند همه طراحی حاج حسان بود.

همه اینها در کنار پارچه‌نوشته‌ای بود که روی آن یکی از شناخته‌شده‌ترین جملات «حضرت روح الله» قرار داشت: «آمریکا هیچ غلطی نمی‌تواند بکند.»

جمله نصب شده در بالای پهپاد ایرانی RQ170

 

]]>
http://aban13.netsit.ir/?feed=rss2&p=141 0
RQ۱۷۰ ایرانی “بمب‌افکن” شد http://aban13.netsit.ir/?p=127 http://aban13.netsit.ir/?p=127#comments Mon, 12 May 2014 20:36:49 +0000 http://aban13.netsit.ir/?p=127

        نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی پس از مهندسی معکوس و ساخت نمونه ایرانی پهپاد آرکیو۱۷۰ آمریکا، این پهپاد را از پهپاد شناسایی و جاسوسی، به پهپاد رزمی ارتقا داد.

پهپاد

 

در جریان بازدید روز گذشته رهبر معظم انقلاب از نمایشگاه دستاوردهای نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، از مدل مهندسی معکوس شده پهپاد آرکیو۱۷۰ آمریکا رونمایی و چگونگی رمزگشایی از پهپاد اصلی آرکیو۱۷۰، توسط کارشناس نیروی هوافضای سپاه تشریح شد.

توضیحات کامل کارشناس نیروی هوافضای سپاه را در ذیل بخوانید:

بعد از این نمایشگاه، تست پروازی پهپاد RQ170 انجام می‌شود. پرنده‌ای است که قادر به شناسایی و کار رزمی عمیق است. آنها در این پهپاد اختفای صوتی، اختفای بصری و اختفای رسانه‌ای را در حد بالایی رعایت کردند. در مرحله اول بعد از اینکه این پرنده تسخیر شد، ما اطلاعات زیادی از پرنده، اطلاعات داخل آن و رایانه‌هایی که داخلش دارد و اجزای آن، نداشتیم.

ولی یک‌سری حافظه‌ها و هاردهایی را که در دست بود و می‌شد شناسایی کرد دسترسی پیدا کردیم و سعی کردیم در مرحله اول این داده‌ها را بازیابی کنیم. شاید مشابه کاری که بعد از تسخیر لانه جاسوسی انجام شد و عزیزان سعی کردند آن اطلاعات را جوری بازیابی کنند ولی چند تفاوت اصلی اینجا ما داشتیم، ما حتی نمی‌دانستیم دنبال چه‌چیزی داریم می‌گردیم ولی آنجا فقط بحث به‌هم ریختگی اطلاعات بود. اما اینجا بازگشایی رمز بود و واقعاً فضل خدا شامل حال ما شد که توانستیم این مرحله را رد کنیم. دیتایی که استخراج کردیم شامل تصاویر و ویدیو بود که نمونه آن را مشاهده فرمودید و تصاویر فراطیفی هم وجود دارد.

رهبر انقلاب در اینجا از کارشناس سازمان می‌پرسند: آیا همه اطلاعات را درآوردید؟ که وی در پاسخ خطاب به رهبر انقلاب می‌گوید: این دو هارد اطلاعاتش کامل بیرون آمد و همه آن را می‌توانیم بفهمیم که چه‌چیزی دارد.

سردار حاجی‌زاده نیز در بخشی از این گزارش می‌گوید: بخشی‌هایی از این هارد مربوط به اطلاعات ذخیره شده بود و بخش‌هایی هم مربوط به مدیریت پروازی، مدیریت پروازی یعنی نحوه هدایت پرنده که پیچیدگی‌های خاصی دارد.

کارشناس نیروی هوافضای سپاه در ادامه توضیح می‌دهد که یک مجموعه سه‌کامپیوتره که هاردهای پردازش سه‌تایی با همدیگر بوده که به‌عنوان کامپیوتر پرواز آن استفاده می‌شد، در این پهپاد وجود داشت. کامپیوتر محموله ویژه و کامپیوتر ارتباطات ماهواره‌ای هم داشته که این کامپیوترها کاملاً “خاصی منظوره” بوده و صرفاً برای همین موضوع از آنها استفاده شده است.

سردار حاجی‌زاده در بخش دیگری از این گزارش می‌گوید: ما مسیر‌های پروازی این پهپاد را در ۱۳ مأموریت در اختیار داریم که هم از افغانستان و هم از پاکستان اطلاعات برداشته است که این اطلاعات همگی داخل کامپیوتر بود.

کارشناس نیروی هوافضای سپاه هم در ادامه توضیح می‌دهد که تدبیر فرمانده نیرو این بود که مهندسی معکوس را هم روی این پهپاد انجام دهیم، لذا پرنده‌ای تعریف شد که RQ ایرانی است که برای رسیدن به آن با توجه به پیچیدگی‌های دینامیک پردازش، باید یک پرنده کوچک‌تر طراحی می‌کردیم که از آن ارزان‌تر و ساده‌تر باشد.

تست‌های زمینی RQ170 انجام شده و ان‌شاءالله بعد از نمایشگاه تست پروازی آن انجام می‌شود. نمونه یک به یک هم را که مأموریت آن به‌عهده ما است و پرنده‌ای است که قادر به شناسایی عمیق و کار رزمی عمیق است داریم. ما این پهپاد را به‌عنوان بمب‌افکن داریم و برای پرواز علیه ناوها به‌خاطر رادارگریزی گزینه مناسبی است، البته نمونه ۱۵ درصد آن را نیز که قدری کوچک‌تر است، هفته قبل کار پروازش را انجام دادیم و موفق هم بود و ان‌شاءالله ظرف سال جاری هم نمونه ۴۰ درصد و هم مدل یک به یک پرواز خواهد کرد.

]]>
http://aban13.netsit.ir/?feed=rss2&p=127 0
هنوز به بخش سخت مذاکرات نرسیده‌ایم http://aban13.netsit.ir/?p=122 http://aban13.netsit.ir/?p=122#comments Sat, 29 Mar 2014 14:26:00 +0000 http://aban13.netsit.ir/?p=122
شرمن: بعد از توافق هسته‌ای هم مسئله نقض حقوق بشر در ایران و حمایتش از حزب‌الله ادامه خواهد داشت

معاون وزیر خارجه آمریکا با سازنده خواندن مذاکرات هسته‌ای با ایران گفت حتی در صورت رسیدن به توافق جامع، بی‌اعتمادی بین ایران و آمریکا مسئله‌ای حل‌شده نخواهد بود.

خبرگزاری فارس: شرمن: بعد از توافق هسته‌ای هم مسئله نقض حقوق بشر در ایران و حمایتش از حزب‌الله ادامه خواهد داشت

«وندی شرمن»، معاون وزیر خارجه آمریکا و رئیس تیم مذاکره کننده ای این کشور در گروه ۱+۵ در مصاحبه‌ای با موسسه مطالعاتی «آسپن» گفت‌وگوها با ایران در قالب ۱+۵ را «سازنده، مهم و حرفه‌ای» خواند، اما تاکید کرد طبق گفته اوباما هنوز «چندین دهه‌ بی‌اعتمادی» در زمینه روابط ایران و آمریکا وجود دارد.

شرمن گفته است: حتی اگر ما به توافق جامع (در زمینه هسته‌ای) برسیم، این موضوع (بی اعتمادی) حل شده نخواهد بود. ما هنوز مسیر درازی پیش رو داریم.

وی در خصوص مذاکرات جامع با ایران گفت: این مذاکرات دشوار است چونکه جامع و با هدف کسب اطمینان از عدم دستیابی ایران به تسلیحات هسته‌ای است. همچنین هدف این مذاکرات اطمینان‌بخشی به جامعه بین‌المل است که اگر ایران برنامه غنی‌سازی دارد این برنامه منحصرا یک برنامه هسته‌ای صلح‌آمیز است.

شرمن ادامه داد: ما دو دور گفت‌وگو در زمینه مذاکرات جامع داشته‌ایم که سازنده، مهم و حرفه‌ای بودند. اما ما هنوز به بخش سخت مذاکرات نرسیده‌ایم. برای رسیدن به توافق، ایران باید تصمیمات سختی بگیرد. ما هر انچه که در توان داریم انجام خواهیم داد تا ۲۰ جولای به توافق برسیم که پایان ۶ ماه توافق موقت ژنو است. آژانس در دومین ماه اجرایی خود گزارش داد که ایران به تمام تعهدات خود پایبند بوده است و ۱+۵ هم همینطور. این برای اعتمادسازی و رسیدن به توافق جامع سودمند است، اما ما هنوز فاصله زیادی تا توافق داریم.

وی در پاسخ به سوالی درباره مذاکره کنندگان ایرانی گفت: آنها خیلی حرفه‌ای و صریح هستند. ما الان همدیگر را با اسم‌های کوچک صدا می‌زنیم و به انگلیسی صحبت می‌کنیم و اینکه دیگر مثل گذشته با ترجمه صحبت نمی‌کنیم گفت‌وگو را خیلی راحت‌تر کرده است. ما حتی درباره خانواده‌های هم می‌دانیم. زمانی که موضوعاتی وجود دارند برای همدیگر ایمیل می‌فرستیم یا تماس تلفنی برقرار می‌کنیم. اما می‌دانید همانطور که رئیس جمهور آمریکا گفت هنوز چندین دهه بی اعتمادی بین دو کشور وجود دارد و حتی در صورت رسیدن به توافق جامع این مسئله بی‌اعتمادی حل نخواهد شد و هنوز مسیر درازی پیش رو است. اقدامات زیادی هست که ایران در جهان انجام می‌دهد و نگران کننده و بی‌ثبات کننده است، مسئله حمایت آنها از حزب‌الله، نقض حقوق بشر در داخل این کشور مطرح هست. اینها موضوعات مستمری هستند که من مطئنم حتی اگر به توافق در زمینه هسته‌ای برسیم، متاسفانه ادامه خواهند داشت.

]]>
http://aban13.netsit.ir/?feed=rss2&p=122 0
رهبر معظم انقلاب در اجتماع عظیم زائران و مجاوران حرم رضوی(ع): http://aban13.netsit.ir/?p=106 http://aban13.netsit.ir/?p=106#comments Fri, 21 Mar 2014 23:42:30 +0000 http://aban13.netsit.ir/?p=106 رهبرمعظم انقلاب اسلامی در اولین روز بهار ۱۳۹۳، در اجتماع زائران و مجاوران رضوی علیه السلام با تبریک مجدد سال نو، ابعاد مختلف نقشه کلان راه کشور در سال جدید یعنی «اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی» را تبیین کردند.

 جامعه جهانی براساس خواسته‌های آمریکا به پیش نمی‌رود/مسئولان مراقب رخنه‌های خطرناک فرهنگی باشند 
       به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز در اولین روز بهار و نخستین روز سال ۱۳۹۳، در اجتماع عظیم و پُر شور زائران و مجاوران رضوی علیه السلام با تبریک مجدد سال نو، ابعاد مختلف نقشه کلان راه کشور در سال جدید یعنی «اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی» را تبیین کردند و با تشریح ماهیت، ظرفیت و الزامات تحقق مقاوم سازی اقتصاد و باید و نبایدهای عرصه بسیار مهم فرهنگ تأکید کردند: باید خود را آنچنان قوی کنیم که زورگویان و باجگیران جهانی، نتوانند حقی از این ملت را نادیده بگیرند.

حضرت آیت الله خامنه‌ای در تشریح حرف اصلی خود در سال جدید یعنی ضرورت قوی تر شدن ملت و کشور و افزایش اقتدار ملی به تلاش باجگیران و زورگویان جهانی برای تضییع حقوق ملتهای ضعیف استناد و خاطر نشان کردند: طبیعت جهانی که با افکار مادی اداره می شود زورگویی قدرتمندان نسبت به ضعیفان است پس باید قوی شویم وپیشرفت کنیم.

رهبر انقلاب در بیان علت انتخاب شعار «اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی» به عنوان نقشه راه کلی سال ۹۳، به گامهای بلند و تجربیات موفق ملت و امکانات و ظرفیتهای وسیع کشور اشاره کردند و افزودند: مسیر پر افتخار «اقتدار ملی» با تمرکز مسئولان و مردم بر این شعار، با شتاب بیشتری پیموده خواهد شد.

ایشان در تشریح عناصر اصلی قدرت یک ملت، برخورداری از تسلیحات پیشرفته را لازم دانستند اما افزودند: اقتصاد، فرهنگ و علم سه عنصر اصلی اقتدار ملی است که با یاری خداوند در ۱۲ سال اخیر درباره علم و دانش پیشرفتهای درخشانی داشته ایم.

رهبر انقلاب اهتمام جدی درباره دو عنصر دیگر اقتدار ملی یعنی اقتصاد و فرهنگ را ضروری برشمردند و با تمرکز اولین بخش از سخنانشان بر مسئله اقتصاد افزودند: باید اقتصاد ایران را بگونه ای قوی کنیم که هیچ تکانه ای در جهان و هیچ کس در هیچ جای دنیا چه امریکا و چه غیر امریکا نتواند با یک تصمیم گیری و یک نشت و برخاست، بر اقتصاد کشور و معیشت مردم ما اثر بگذارد که این همان اقتصاد مقاومتی است.

رهبر انقلاب با اشاره به ابلاغ سیاستهای اقتصاد مقاومتی واستقبال روسای قوا و دیگر مسئولان از این سیاستها، به طرح سه سئوال مهم و پاسخ گویی به آنها پرداختند.

۱-    خصوصیات سلبی و ایجابی اقتصاد مقاومتی چیست؟

۲-    آیا این هدف تحقق پذیر است یا یک آرزو و خیال خام است؟

و ۳ـ اگر تحقق پذیر است الزامات آن چیست؟

ایشان در پاسخ به سئوال اول یعنی «ویژگی های اقتصاد مقاومتی» گفتند: اقتصاد مقاومتی یک الگوی علمی متناسب با نیازهای کشور است که البته بسیاری از کشورهای دیگر نیز برای کاهش تاثیر پذیری خود از تکانه های اجتماعی و اقتصاد جهانی، متناسب با شرایط خاص خود، به آن روی آورده اند.

درون زا بودن و تکیه بر ظرفیتها و امکانات داخلی در عین برونگرایی و تعامل صحیح با اقتصاد دیگر کشورها، دومین ویژگی اقتصاد مقاومتی بود که رهبر انقلاب بیان کردند.

ایشان افزودند: متاسفانه برخی قلم ها و زبانها تلاش می کنند با طرح شبهاتی نظیر محدود و محصور شدن اقتصاد ایران، راه مقاوم سازی اقتصاد کشور و سعادت ملت را سد کنند در حالیکه اقتصاد مقاومتی با جامعه جهانی تعاملی صحیح خواهد داشت.

حضرت آیت الله خامنه ای در بیان سومین ویژگی اقتصاد مقاومتی خاطر نشان کردند این اقتصاد، اقتصاد دولتی نیست بلکه «مردم بنیاد» است. البته مسئولین موظفند با آماده سازی شرایط و هدایت و کمک، راه را برای حضور مردم و سرمایه های مردمی آماده کنند.

اقتصاد دانش بنیان در عین استفاده از تجربیات و مهارتهای فعالان صنعتی و کشاورزی، تعبیر دیگری بود که رهبر انقلاب برای افزایش درک عمومی از ویژگی های اقتصاد مقاومتی، مورد استفاده قرار دادند.

توجه به عدالت اقتصادی و اجتماعی در عین توجه به شاخصهای رایج اقتصادی جهان نظیر رشد ملی و تولید ناخالص ملی و موثر بودن اقتصاد مقاومتی در همه شرایط چه تحریم و چه غیر تحریم آخرین ویژگی هایی بود که رهبر انقلاب در پاسخ به سئوال اول یعنی خصوصیات سلبی و ایجابی اقتصاد مقاومتی بیان کردند.

سخنان ایشان در اجتماع عظیم زائران و مجاوران رضوی با پاسخگویی به یک سئوال خاص ادامه یافت: آیا اقتصاد مقاومتی یک توهم و خیال و آرزو نیست؟ ایشان قاطعانه و مستند به اطلاعات و واقعیات به این سئوال پاسخ منفی دادند.

رهبر انقلاب خاطر نشان کردند: ظرفیتهای عظیم نیروی انسانی از جمله جمعیت جوان، ده میلیون دانش آموخته‌ی دانشگاهی، بیش از ۴ میلیون دانشجو و میلیونها نیروی ماهر و مجرب صنعتی و غیر صنعتی، در کنار منابع طبیعی فراوان و بسیار پر ارزش، موقعیت جغرافیایی کم نظیر و زیرساختهای نرم افزاری و سخت افزاری، نشان می دهد که اقتصاد مقاومتی حتماً قابل تحقق است.

ایشان افزودند: البته ممکن است کسی بگوید شرایط تحریم اجازه استفاده از این ظرفیتهای فوق العاده را نمی دهد اما مگر ما در همین شرایط در عرصه های علمی و دفاعی از جمله نانو، هسته ای، سلولهای بنیادی و صنایع دفاعی و موشکی به پیشرفتهای خیره کننده دست نیافتیم؟

رهبر انقلاب تاکید کردند: با توجه به این واقعیات اگر عزم خود را جزم کنیم، دست بدست یکدیگر دهیم و چشممان بدست دشمن نباشد که چه زمانی تحریم ها را برمی دارد یا برنمی دارد، در عرصه های دیگر از جمله اقتصاد نیز حتماً به اقتدار ملی دست می یابیم.

الزامات تحقق اقتصاد مقاومتی سومین سئوالی بود که به علت اهمیت آن، حضرت آیت الله خامنه ای، بخشی از سخنانشان در اولین روز سال جدید را به آن اختصاص دادند.

پاسخ ایشان در این زمینه بر چهار ضرورت متمرکز بود: ۱- حمایت همه جانیه مسئولان از تولید ملی به عنوان حلقه اساسی پیشرفت کشور ۲- اهمیت دادن صاحبان سرمایه و تولید گران به افزایش بهره وری و تولید ملی ۳- ترجیح صاحبان سرمایه به فعالیت در عرصه های تولیدی بجای حضور در عرصه های غیر تولیدی و ۴- پایبندی ملت به استفاده از تولیدات داخلی

ایشان در توضیح نکته چهارم افزودند: نمی گویم خرید جنس خارجی حرام است اما عرض می کنم مصرف کالاهای داخلی برای مقاوم سازی اقتصاد و پیشرفت کشور یک ضرورت مهم است و بر همه‌ی مسائل از جمله اشتغال و افزایش کیفیت تولیدات داخلی اثر مثبت می گذارد که البته وظیفه مسئولان و مدیران در این زمینه بیشتر از دیگران است.

رهبر انقلاب پس از جمع‌بندی این بخش از سخنانشان و تاکید بر همکاری و نقش آفرینی همه مردم و مسئولان در مقاوم سازی پایه های اقتصاد، به موضوع فرهنگ پرداختند و تأکید کردند: این موضوع حتی از اقتصاد هم مهمتر است.

حضرت آیت الله خامنه ای در تشریح علت اهمیت فرهنگ، خاطر نشان کردند: فرهنگ مثل هوایی است که چه بخواهیم چه نخواهیم باید تنفس کنیم، بنابراین اگر تمیز باشد یا آلوده، اثر متفاوتی را برجامعه و کشور خوا هد داشت.

ایشان با استناد به تأثیر بی بدیل فرهنگ در نگاه مردم به مسائلی نظیر تولید داخلی، قانونگرایی و خانواده افزودند: همه رفتارهای روزمره، عادات و «نگاه اقتصادی، اجتماعی و سیاسی» مردم از فرهنگ آنها الهام می گیرد، بنابراین باورهای فرهنگی به همه مسائل و عرصه های دیگر سایه می اندازد و مهمتر است.

رهبر انقلاب تمرکز دشمنان بر موضوع فرهنگ را ناشی از اهمیت فوق العاده این موضوع دانستند و تاکید کردند: مسئولان فرهنگی، باید با حساسیت و هوشیاری مراقب رخنه‌های بسیار خطرناک فرهنگی باشند و به وظایف ایجابی و دفاعی خود در این زمینه عمل کنند.

حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به تأثیر منفی تقصیرات، کم کاریها و بی‌برنامه‌گی‌های داخلی بر فرهنگ عمومی خاطرنشان کردند: همه مشکلات فرهنگی ناشی از فعالیتهای دشمنان نیست اما نباید این فعالیتهای مخرب سی و پنج ساله دشمنان را انکار کرد یا نادیده گرفت.

ایشان «آزادی» را از شعارهای اساسی انقلاب و پایه های جمهوری اسلامی برشمردند و افزودند: حساسیت مسئولان درباره رخنه ها و انحرافات فرهنگی هیچ منافاتی با آزادی ندارد، چرا که آزادی به عنوان نعمت بزرگ الهی با ولنگاری، بی‌تفاوتی و رها سازی کاملا متفاوت است.

رهبر انقلاب با تأکید بر اینکه آزادی بدون ضابطه معنی ندارد، به پایبندی شدید مدعیان غربی آزادی به خطوط قرمز خود اشاره و یاد آوری کردند: در اروپا کسی جرأت نمی کند درباره هولوکاست که واقعیت و چگونگی آن معلوم نیست، ابراز تردید کند، آن‌وقت از ما توقع دارند که خطوط قرمز انقلاب و اسلام را نادیده بگیریم.

حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به برخی مسائل موجود افزودند: اگر کسی روح استقلال ملی را با تمسخر نشانه رود، وابستگی را تئوریزه کند، به مبانی اخلاقی و دینی جامعه اهانت کند، شعارهای اصلی انقلاب را مورد تعرض قرار دهد، زبان فارسی و خلقیات ملت را محقر جلوه دهد و ضمن ترویج اباحه گری، روح عزت ملی جوان ایرانی را نشانه رود، آیا باید در مقابل فعالیتهای مخرب او، بی اعتنا بود؟

ایشان با اشاره به تحمل ناپذیری غربی‌ها درباره مسائلی نظیر حجاب و تعصب کور آنان درباره مردم برخی کشورها افزودند: این ها نشانه هایی از تحمل پذیری غربی است که برخی ها ملت نجیب و با فرهنگ ایران را به آن ترغیب می کنند!

رهبر انقلاب خطاب به مسئولان دستگاههای فرهنگی و تبلیغاتی که مستقیم یا غیر مستقیم به دولت مربوط می شوند، تاکید کردند: از هوچی گری رسانه های بیگانه و یا رسانه هایی که زبان بیگانه را در کام دارند نهراسید و رفتار خود را با آنها تنظیم نکنید.

حضرت آیت الله خامنه ای پس از تشریح وظایف و مسئولیتهای سنگین مسئولان دستگاههای فرهنگی افزودند: نکته مهمترِ حرف من در باب فرهنگ خطاب به جوانان مومن و انقلابی است که بصورت خود جوش و با اراده و ابتکار در سراسر کشور به فعالیتهای فرهنگی مشغولند و کارهای بسیار خوبی انجام داده اند.

ایشان به این جوانان تاکید کردند: عزیزان من کار را هر چه جدی تر ادامه دهید چراکه فعالیتهای فرهنگی شما از اول انقلاب، نقش مهمی در ایستادگی و پیشرفت کشور ایفا کرده است.

رهبر انقلاب خطاب به مراجع فرهنگی از جمله علما، اساتید، روشنفکران انقلابی و هنرمندان متعهد نیز یک توصیه مهم داشتند: نگاه نقادانه خود را نسبت به اوضاع فرهنگی حفظ کنید و با منطق محکم و بیان روشن و صریح، به مسئولان تذکر دهید.

ایشان البته تاکید کردند: در این زمینه باید از تهمت زنی، جنجال آفرینی و تکفیر کاملا خودداری کرد و مجموعه انقلابی کشور اعم از جوانان مومن و بزرگان و نخبگان، با منطق محکم و نگاه نقادانه، نقاط ضعف را برخ ما مسئولین بکشند که این همان عزم ملی و مدیریت جهادی در زمینه فرهنگ است.

حضرت آیت الله خامنه ای در بخش دیگری از سخنانشان با شاره به نامگذاری سال ۹۲ به عنوان «حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی» افزودند: در بحث حماسه سیاسی مردم آنچه را که انتظار می رفت خلق کردند و با دو حرکت بزرگ خود یکی در انتخابات ریاست جمهوری یازدهم و دیگری در راهپیمایی عظیم و سراسری ۲۲ بهمن، حماسه سیاسی را محقق ساختند.

رهبر انقلاب اسلامی دو حادثه‌ی بزرگ انتخابات یازدهم و راهپیمایی ۲۲ بهمن را رسانه هایی فراگیر و گویا در زمینه واقعیات کشور و ملت ایران در برابر هجمه‌ی رسانه های مغرض جهانی خواندند.

ایشان تاکید کردند: نکته‌ی مهم در مورد انتخابات در نظام اسلامی این است که از اول انقلاب تا امروز نصاب شرکت مردم در انتخابات مکرر، پایین نیامده و در انتخابات یازدهم ریاست جمهوری نیز با حضور ۷۲ درصدی مردم، یک نصاب برجسته به ثبت رسید.

رهبر انقلاب افزودند: معنی حضور مستمر مردمی در صحنه، ثبت و نهادینه شدن مردم سالاری دینی در جمهوری اسلامی است که باید قدر این نعمت را دانست اما متاسفانه برخی از جمله در انتخابات ۸۸ در مقابل این نعمت بزرگ ناسپاسی کردند.

ایشان سپس به حضور گسترده تر و پر شورتر مردم در راهپیمایی ۲۲بهمن سال ۹۲ پرداختند و علت واقعی این حضور برجسته را سیاستهای جبهه استکبار در مواجهه با مردم ایران و لحن بی ادبانه و توهین آمیز آمریکاییها در برابر ملت خواندند.

حضرت آیت الله خامنه ای افزودند: در حالی که مذاکرات هسته ای در جریان بود سیاستمداران آمریکایی با لحنی بی ادبانه تلاش کردند تا نشان دهند مردم ایران از حرف و اصول خود صرف نظر کرده اند اما ملت با حساسیت و غیرت، انگیزه‌ی بیشتری برای حضور در صحنه پیدا کرد و نشان داد پای جمهوری اسلامی و پرچم برافراشته‌ی اسلام و نظام اسلامی با همه وجود ایستاده است.

حضرت آیت الله خامنه ای در پایان سخنانشان به ناکامی آمریکا در مناطق مختلف جهان از جمله فلسطین، سوریه، عراق، افغانستان و پاکستان اشاره و خاطر نشان کردند: واقعیات جامعه جهانی براساس خواسته های امریکا به پیش نمی رود.

رهبر انقلاب افزودند: در کشور عزیز ایران نیز، سی و پنج سال خصومت دشمنان عنود ملت، به برکت حضور مردم به نتیجه مورد نظر آنها نرسیده است.

ایشان یاد آوری کردند: افراد موثر در دولت آمریکا صریحا گفتند تحریمها را تشدید کرده ایم تا مردم را علیه نظام اسلامی به خیابانها بکشانیم و انقلاب را ریشه کن کنیم، اما حضور پرشور و آگاهانه ملت آنان را بار دیگر ناکام گذاشت.

رهبر انقلاب در پایان سخنانشان افزودند: به توفیق الهی آینده‌ی روشن این سرزمین عزیز متعلق به جوانان میهن است و دشمن همچنان محکوم به شکست و ناکامی است.

قبل از این دیدار، آیت الهد واعظ طبسی نماینده ولی فقیه و تولیت آستان قدس رضوی در سخنانی با اشاره به پایبندی ملت به مسیر پر افتخار استقلال و عزت ملی گفت: با همت مردم و مسئولان شعار سال جدید مبنی بر اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی تحقق می پذیرد.

]]>
http://aban13.netsit.ir/?feed=rss2&p=106 0
پیام نوروزی رهبر معظم انقلاب سال ۱۳۹۳: http://aban13.netsit.ir/?p=116 http://aban13.netsit.ir/?p=116#comments Thu, 20 Mar 2014 21:31:47 +0000 http://aban13.netsit.ir/?p=116
امسال را سال «اقتصاد و فرهنگ، با عزم ملی و مدیریت جهادی» نامگذاری می‌کنیم/تلاش مجاهدانه مردم و مسئولان لازمه تحقق شعار سال

مقام معظم رهبری سال ۹۳ را به نام «اقتصاد و فرهنگ، با عزم ملی و مدیریت جهادی» نامگذاری کردند و تلاش مجاهدانه مردم و مسئولان لازمه تحقق شعار سال دانستند.

خبرگزاری فارس: امسال را سال «اقتصاد و فرهنگ، با عزم ملی و مدیریت جهادی» نامگذاری می‌کنیم/تلاش مجاهدانه مردم و مسئولان لازمه تحقق شعار سال
به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر مقام معظم رهبری، حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی  در پیامی بمناسبت آغاز سال ۱۳۹۳ هجری شمسی، با تبریک سال نو و نوروز به همه  هم میهنان و ایرانیان عزیز در سراسر جهان بخصوص خانواده های معظم شهدا و ایثارگران و مجاهدان راه اسلام و ایران، سال جدید را سال «اقتصاد و فرهنگ، با عزم ملی و مدیریت جهادی» نامگذاری کردند.

حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به تقارن سال جدید با ایام شهادت بانوی بزرگ جهان اسلام حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها از خداوند متعال مسالت کردند: این تقارن، امکان بهره گیری مضاعف از انوار هدایت الهی و برکات فاطمی را برای ملت ایران فراهم سازد.

ایشان در ترسیم افق سال نو، دو مسئله اقتصاد و فرهنگ را مهم تر از مسائل دیگر بر شمردند و تاکید کردند: برای تحقق شعار سال ۹۳ یعنی «اقتصاد و فرهنگ، با عزم ملی و مدیریت جهادی» تلاش مشترک مسئولان  و آحاد مردم ضروری است.

حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به نقش اساسی و برجسته مشارکت و حضور مردم در «زندگی و سازندگی کشور» خاطرنشان کردند: هم در اقتصاد و هم در فرهنگ، کار بدون حضور مردم پیش نخواهد رفت و گروههای گوناگون مردمی باید با اراده و عزم راسخ ملّی در این عرصه ها نقش آفرینی کنند.

رهبر انقلاب اسلامی افزودند: مسئولان هم موظفند با توکل به خداوند و با تکیه بر مردم، در هر دو عرصه اقتصاد و فرهنگ، مجاهدانه وارد میدان عمل شوند.

ایشان تاکید کردند: آنچه در سال جدید پیش رو داریم، عبارت است از اقتصادى که به کمک مسئولان و مردم شکوفایى پیدا کند، و فرهنگى که با همت مسئولان و مردم بتواند سمت و سوى حرکت بزرگ کشور و ملت ما را معین کند.

حضرت آیت الله خامنه ای با تأکید بر ضرورت استفاده از تجربه ها و عبرتهای گذشته در تصمیم گیری های آینده، به ارزیابی کیفیت تحقق شعار «حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی» پرداختند و گفتند: در سال ۹۲، حماسه سیاسی با حضور مردم و تلاش مسئولان در عرصه های مختلف نظیر انتخابات، راهپیمایی های بزرگ و عرصه های دیگر به بهترین شکل تحقق پیدا کرد و با دست به دست شدن قدرت اجرایی در کمال امنیت و آرامش، حلقه  جدیدی از سلسله طولانی مدیریت کشور شکل گرفت.

رهبر انقلاب مسئله اقتصاد را برای مردم و کشور مسئله ای مهم خواندند و با اشاره به برخی تلاشهای قابل تقدیر در زمینه حماسه اقتصادی افزودند: البته در سال گذشته حماسه اقتصادی به شکل مورد انتظار محقق نشد که لازم است این حماسه در سال جدید به وجود آید.

ایشان «سیاستهای اقتصاد مقاومتی» را زیر ساخت فکری و نظری تحقق حماسه اقتصادی خواندند و تأکید کردند: در پرتو این سیاستها اکنون زمینه  لازم برای تلاش مضاعف فراهم است.

حضرت آیت الله خامنه ای در پیام نوروزی همچنین از خداوند متعال برای همه ایرانیان عزیز، جوانان، خانواده ها، کودکان و مردان و زنان این سرزمین پر افتخار، در سال جدید تنِ سالم، شادابی، آرامش روحی، محبت، پیشرفت و تعالی و سعادت آرزو کردند.

]]>
http://aban13.netsit.ir/?feed=rss2&p=116 0
متن کامل زمانبندی و نحوه اجرای توافق ژنو! http://aban13.netsit.ir/?p=94 http://aban13.netsit.ir/?p=94#comments Fri, 17 Jan 2014 17:59:41 +0000 http://aban13.netsit.ir/?p=94
  متن کامل زمانبندی و نحوه اجرای توافق ژنو

      آمریکا ساعتی قبل ( جمعه ۲۷ دی ۱۳۹۲ ) جزئیات اجرایی توافقنامه ژنو میان ایران و گروه ۱+۵ را منتشر کرد.

در متن منتشر شده، زمانبندی بازرسی‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و همچنین نحوه آزادسازی‌های حدود ۷ میلیارد دلار درآمد ایران در ۶ ماه آینده، آمده است.

در ادامه متن کامل جزئیات منتشرشده از سوی کاخ سفید آمده است:

 خلاصه تفاهمات فنی مربوط به اجرای طرح اقدام مشترک در مورد برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران

روز ۱۲ ژانویه ۲۰۱۴ گروه ۱+۵ و ایران به تفاهمی فنی در مورد طرح اقدام مشترک که از روز ۲۰ ژانویه اجرایی می‌شود، دست یافتند.

طرح اقدام مشترک اولین بار در حدود یک دهه اخیر است که جمهوری اسلامی انجام اقداماتی مشخص برای توقف پیشرفت برنامه هسته‌ای خود را پذیرفته، جنبه‌های کلیدی این برنامه به عقب بازگشته و دسترسی بی‌سابقه‌ای برای انجام بازرسی‌های بین‌المللی ایجاد شده است. تفاهمات فنی نحوه اجرا و راستی‌آزمایی مفاد طرح اقدام مشترک  و همچنین زمانبندی اجرای این مفاد را مشخص کرده است. به طور مشخص، تفاهمات فنی اقداماتی را که ایران برای محدود کردن توان غنی‌سازی خود در نطنز و فردو انجام می‌دهد و همچنین محدودیت‌های تحقیق و توسعه محافظت‌شده؛ اقداماتی که ایران برای اجرای تعهدتش مبنی بر عدم سوخت‌گذاری رآکتور اراک یا نصب قطعات باقی‌مانده رآکتور انجام می‌دهد؛ و اقداماتی که ایران انجام می‌دهد تا آژانس‌ بین‌المللی انرژی اتمی ساده‌تر بتواند اجرای کامل تعهدات از سوی ایران را راستی‌آزمایی و تأئید کند، مشخص می‌کند. این تفاهمات همچنین اقدامات متقابلی را که ۱+۵ و اتحادیه اروپا انجام می‌دهند، مشخص کرده است.

از حالا تا روز ۲۰ ژانویه (۳۰ دی) ایران، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، ایالات متحده و شرکای بین‌المللی ما گام‌های باقی‌مانده برای آغاز به هنگام طرح اقدام مشترک را برخواهند داشت.

تعهدات اجرایی ایران

روز ۲۰ ژانویه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی وضعیت کنونی برنامه هسته‌ای ایران به خصوص برنامه غنی‌سازی اورانیوم و رآکتور اراک را گزارش خواهد کرد. آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همچنین چندین گام مشخص را که ایران متعهد شده در یا تا روز اول اجرا بردارد، گزارش خواهد کرد. این گام‌ها عبارتند از:

• تعلیق تولید اورانیوم با غنای‌ نزدیک به ۲۰درصد و ناتوان‌سازی پیکربندی‌ آبشارهای سانتریفیوژی که ایران از آن برای تولید این اورانیوم استفاده می‌کرد.

• آغاز رقیق‌سازی نیمی از ذخیره اورانیوم با غنای نزدیک به ۲۰درصد که در غالب هگزافلوراید است و ادامه تبدیل باقی‌مانده ذخایر به اکسید به نحوی که برای امکان غنی‌سازی بیشتر آن وجود نداشته باشد.

علاوه بر این، در راستای طرح اقدام مشترک، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تائید خواهد کرد که ایران:

• در حدود نیمی از سانتریفیوژهای نصب‌شده در نطنز و ۳ چهارم سانتریفیوژ‌های نصب شده در فردو از جمله تمام سانتریفیوژ‌های نسل جدید، غنی‌سازی انجام ندهد.

• تولید سانتریفیوژ را به تعدادی که برای جایگزینی ماشین‌های آسیب‌دیده نیاز دارد محدود کند، به نحوی که ایران در دوره ۶ ماه آینده قادر به انباشت سانتریفیوژ نباشد.

• تاسیسات غنی‌سازی جدید نسازد.

• از فعالیت‌های تحقیقات توسعه غنی‌سازی فعلی فراتر نرود.

• در راکتور اراک سوخت‌گذاری نکرده و آن را عملیاتی نکند.

• تولید یا آزمایش بیشتر سوخت برای راکتور اراک را تعلیق کند.

• هیچ قطعه جدیدی در راکتور اراک نصب نکند.

• سوخت یا آب سنگین به سایت راکتور اراک منتقل نکند.

• تاسیسات قادر به بازفرآوری احداث نکند. ایران بدون بازفرآوری قادر به استخراج پلوتونیوم از سوخت مصرف‌شده نخواهد بود.

ایران همچنین به برنامه زمانی‌ای برای انجام اقدامات مشخص در طول دوره ۶ ماهه، متعهد شده است. این اقدامات عبارتند از:

• تکمیل رقیق‌سازی نیمی از ذخایر هگزافلوراید اورانیوم با غنای ۲۰درصد در طول ۳ ماه و تکمیل تبدیل باقی‌مانده این ذخایر به اکسید طی ۶ ماه.

• محدودیتی بر میزان مجاز ذخایر اورانیوم با غنای تا سقف ۵درصد در پایان دوره ۶ ماهه.

مکانیزم‌های اجرایی

برای کسب اطمینان از اجرای تعهدات از سوی ایران، تنها آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است که همراستا با ایفای نقش بازرسی در ایران، مسئولیت راستی‌آزمایی و تائید کلیه اقدامات وابسته به (مسائل) هسته‌ای را بر عهده خواهد داشت. علاوه بر این، اتحادیه اروپا، ۱+۵ و ایران کمیسیون مشترکی را برای همکاری با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در جهت نظارت اجرای طرح اقدام مشترک، ایجاد خواهند کرد. کمیسیون مشترک همچنین در جهت تسهیل رفع نگرانی‌های سابق و کنونی مربوط به برنامه هسته‌ای ایران، با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همکاری خواهد کرد.

کمیسیون مشترک متشکل خواهد بود از کارشناسان اتحادیه اروپا، ۱+۵ و ایران که دستکم به صورت ماهانه گردهم می‌آیند تا اجرای طرح اقدام مشترک و هر مسئله دیگری را که ممکن از پیش آید، بررسی کنند. هر تصمیمی که بر اساس بحث‌های صورت‌گرفته در این جلسات نیاز به اتخاذ باشد، به مدیران سیاسی اتحادیه اروپا، ۱+۵ و ایران ارجاع خواهد شد.

شفافیت و نظارت

ایران بر اساس طرح اقدام مشترک متعهد شده است که شفافیت بیشتر و بی سابقه‌ای را در مورد برنامه هسته‌ای خود فراهم کند، از جمله از طریق بازرسی‌های سرزده بیشتر و در دفعات بیشتر و همچنین گسترش اطلاعات ارائه شده به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی.

از این پس تاسیسات غنی‌سازی ایران در نطنز و فردو بر اساس طرح اقدام مشترک تحت دسترسی روزانه بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قرار خواهند داشت. آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در حال بروز رسانی روش‌هایی هستند که به بازرسان آژانس اجازه می‌دهد اطلاعات نظارتی را به صورت روزانه مورد بررسی قرار دهند تا از این طریق فرآیند تشخیص هرگونه عدم تطابق از سوی ایران، کوتاه‌تر شود. علاوه بر این، این تاسیسات تحت گستره‌ای از دیگر بازرسی‌های فیزیکی از جمله بازرسی‌های اعلام‌شده و از پیش اعلام نشده، خواهند بود.

رآکتور اراک و تاسیسات وابسته به آن دستکم به طور ماهانه تحت نظارت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قرار خواهند داشت که این به معنی افزایش نظارت از میزان کنونی هر ۳ ماه یک بار یا بیشتر است.

ایران همچنین موافقت کرد که برای اولین بار موارد زیر را ارائه کند:

• اطلاعات طراحی بلندمدت راکتور اراک

• آمارهایی که تائید کند تولید سانتریفیوژها تنها به جایگزینی ماشین‌های آسیب‌دیده اختصاص یافته است.

• اطلاعاتی که امکان دسترسی مدیریت‌شده به کارگاه‌های مونتاژ سانتریفیوژ‌ها، کارگاه‌های تولید روتور سانتریفیوژ و تاسیسات ذخیره‌سازی و معدن‌های اورانیوم و سنگ‌شکن‌ها را فراهم کند.

این اقدامات نظارت توسعه‌یافته آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را قادر می‌سازد تا به صورت ماهانه گزارشی از وضعیت اجرای تعهدات از سوی ایران به کمیسیون مشترک ارائه کند. جامعه بین‌الملل نیز قادر می‌شود تا سریعتر هرگونه گریز یا انحراف مواد به یک برنامه سری را شناسایی کند.

 ۱+۵ و اتحادیه اروپا چه کارهایی باید انجام دهند

به عنوان بخشی از این گام اولیه، گروه ۱+۵ و اتحادیه اروپا به طور محدود، موقت و هدفمند تسهیلاتی برای ایران در نظرمی‌گیرند. ارزش کل این تسهیلات بین ۶ تا ۷ میلیارد دلار است که بخش کوچکی از ۱۰۰ میلیارد دلار مبادلات تجاری ایران است که مسدود شده یا بر آن محدودیت اعمال شده است. بعضی از این آزادسازی از همان روز اول آغاز می‌شود و بقیه به صورت اقساطی طی ۶ ماه پرداخت می‌شود. این آزادسازی کاملا ساختارمند است؛ آنقدر که اغلب رژیم تحریمها از جمله تحریمهای کلیدی نفت، مهندسی تحریمهای مالی سرجایشان باقی خواهند ماند و تحریمها به شدت طی ۶ ماه آینده ادامه خواهد یافت.

همزمان که آژانس بین المللی انرژی اتمی تایید کند که ایران تعهداتش را اجرا می‌کند، گروه ۱+۵ و اتحادیه اروپا درعوض متعهد است گامهای زیر را در روز اول توافق اجرا کند؛

• اجرای تحریم‌ها علیه صادرات پتروشیمی و واردات کالاها و خدمات مربوط به اتومبیل سازی و صنعت خودرو را تعلیق کنند.

• صادرات و واردات طلا و دیگر فلزات گرانبها با اعمال محدودیت در دسترسی به دارایی‌های بلوکه شده ایران به حالت تعلیق در می‌آید.

• مجوز تهیه قطعات یدکی از جمله خدمات بازرسی برای تامین سلامت پروازهای غیرنظامی ایران صادر می‌شود.

• تلاشها برای کاهش بیشتر صادرات نفت ایران به ۶ کشوری که هنوز از ایران نفت می‌خرند متوقف می‌شود.

• یک کانال مالی با هدف تامین هزینه‌های بشردوستانه ایجاد می‌شود و ایران اجازه می یابد تعهدات مالی خود در قبال سازمان ملل و دانشجویان خارجی خود را پرداخت کند.

• آستانه روندهای داخلی اتحادیه اروپا برای دسترسی به تراکنشهای مالی تعدیل می‌شود.

گروه ۱+۵ و اتحادیه اروپا همچنین متعهد هستند که گامهای مشخصی برای تسهیل دسترسی ایران به ۴٫۲ میلیارد دلار از دارایی‌های خود در فواصل منظم در طول این ۶ ماه فراهم کنند.

اقساط طبق برنامه ریزی زیر به ایران پرداخت می‌شود، منوط به اینکه آژانس اجرای کامل تعهدات ایران را تایید کند؛

• قسط اول، اول فوریه، ۵۵۰ میلیون دلار

• اول مارس، ۴۵۰ میلیون دلار، منوط به اینکه آژانس تایید کند ایران نیمی از ذخایر اورانیوم ۲۰ درصد خود را رقیق کرده باشد.

• هفتم مارس، قسط دوم، ۵۵۰ میلیون دلار

• دهم آوریل، قسط سوم، ۵۵۰ میلیون دلار

• ۱۵ آوریل، ۴۵۰ میلیون دلار منوط به اینکه آژانس تایید کند که ایران کل ذخایر اورانیوم ۲۰ درصد خود را که قرار بود رقیق کند را به اتمام رسانده باشد.

• ۱۴ مه، قسط چهارم، ۵۵۰ میلیون دلار

• ۱۷ ژوئن، قسط پنجم، ۵۵۰ میلیون دلار

• ۲۰ جولای، ۵۵۰ میلیون دلار، قسط ششم در روز صد و هشتادم، منوط به اینکه آژانس تایید کند که ایران همه تعهدات خود را اجرا کرده است.

راه حل جامع

با اجرای این طرح، ما پیشرفت محسوسی خواهیم کرد. ما سپس بر روی راه حل جامع که همه نگرانیهای ما درباره برنامه هسته‌ای ایران را مرتفع سازد کار می‌کنیم. کمی بعد از اجرای برنامه اقدام مشترک که از روز ۲۰ ژانویه اجرایی می‌شود، آمریکا با شرکای گروه ۱+۵ خود رویکرد خود برای راه حل نهایی را تعیین خواهد کرد.

با توجه به راه حل جامع، هیچ چیز مورد توافق قرار نگرفته تا اینکه درباره همه چیز توافق شود. در اینکه راه سختی در پیش است شکی نیست اما ما به خاطر امنیت ملی خود و صلح و ثبات جهانی زمان آن است که به دیپلماسی یک فرصت دوباره بدهیم.

افخم سخنگوی وزارت امور خارجه در واکنش به انتشار بیانیه مطبوعاتی کاخ سفید
  بیانیه کاخ سفید برداشت «یکسویه و یکجانبه» از توافقات غیررسمی است

         به دنبال انتشار بیانیه مطبوعاتی کاخ سفید تحت عنوان خلاصه تفاهمات فنی در رابطه با برنامه «اقدام مشترک»، از آنجا که برخی خبرگزاری‌ها از این بیانیه به عنوان انتشار توافقات غیر رسمی اخیر یاد کرده‌اند، مرضیه افخم سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: بیانیه کاخ سفید برداشت یک سویه و یک جانبه ای از توافقات غیررسمی اخیر بین کارشناسان ایران و ۱+۵ می باشد و به هیچ وجه ملاک ارزیابی یا قضاوت در مورد نحوه اجرای توافق ژنو نیست.

]]>
http://aban13.netsit.ir/?feed=rss2&p=94 0
۶۰ سال مرگ بر آمریکا http://aban13.netsit.ir/?p=67 http://aban13.netsit.ir/?p=67#comments Sat, 07 Dec 2013 23:47:12 +0000 http://aban13.netsit.ir/?p=67
افراخته: نمی‌توان هویت ضدآمریکایی را از جنبش دانشجویی گرفت

جانشین معاونت سیاسی بسیج دانشجویی دانشگاه علامه طباطبایی با بیان اینکه شعار مرگ بر آمریکا با پوست و خون دانشجویان عجین شده است، گفت: هویت ضدآمریکایی و ضداستکباری هیچ‌گاه از جنبش دانشجویی جدا نخواهد شد.

 افراخته: نمی‌توان هویت ضدآمریکایی را از جنبش دانشجویی گرفت

             زینب افراخته جانشین معاونت سیاسی بسیج دانشجویی خواهران دانشگاه علامه طباطبائی در گفت‌وگو با خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، اظهار داشت: روزی که به عنوان روز دانشجو نام گرفت، ۳ تن از دانشجویان برای اهداف آرمان خواهانه جان خود را فدا کردند که این ریشه در تاریخ استکبار ستیزی دانشجویان دارد و به هیچ وجه نمی توان این هویت ضد امریکایی و ضد استکبار ستیزی را از آنها گرفت.

این فعال دانشجویی افزود: تارخ ۶۰ ساله جنبش دانشجویی فراز و نشیب های مختلفی داشته و جریانهای مختلفی دراین تاریخ ۶۰ ساله  دخیل بوده‌اند، بچه‌های دینی و مسلمانی که برای تحقق آرمانهای آزادی خواهانه خود تلاش کردند.

وی ادامه داد:یکی از ارکانهای اصلی جنبش دانشجویی استکبار ستیزی است و این از ۱۶ آذر ۱۳۳۲ آغاز و بعد از انقلاب در نقطه عطف خود با تسخیر لانه جاسوسی راه خود را ادامه داد.

افراخته با اشاره به جایگاه دانشجویان اضافه کرد: جایگاه دانشجویان آنقدر مهم است که مقام معظم رهبری هرساله زمانی را برای دیدار با دانشجویان قرار می دهند و گاهی ۴تا ۵ ساعت وقت خود را به گفتگو با آنها اختصاص می‌دهند و دانشجویان نیز همیشه در حفظ هویت استکبار ستیزی کوشیده اند.

جانشین معاونت سیاسی بسیج دانشجویی خواهران دانشگاه علامه طباطبائی خاطر نشان کرد: شعار مرگ بر آمریکا با پوست و خون ما عجین شده و هیچ وقت نمی‌توانیم این شعار را از ذهنهای خود پاک کنیم.

زینب افراخته در پایان افزود: دانشجویان هر سلیقه سیاسی که داشته باشند اگر کمی منصف باشند خواهند گفت که امریکا یک کشور پر توقع و زیاده خواه است و هرگز نمی‌شود با چنین کشوری کنار بیاییم.

]]>
http://aban13.netsit.ir/?feed=rss2&p=67 0